Arı Sokması Zararlı Değil

Arı Sokması Zararlı Değil
16 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 4.905 kez okundu.

Arı Sokması Zararlı Değil

Günümüzde bir çok kişi arı sokmasından kormaktadır ama işin aslı öyle olmadığını, KTÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kolaylı, “Bir talihsizlik gibi görülen arı sokması, sanıldığı gibi zararlı değil, vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren bir olaydır” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, arı sokmasının felç ve romatizma gibi rahatsızlıklara iyi geldiğini belirterek, “Bir talihsizlik gibi görülen arı sokması, sanıldığı gibi zararlı değil, vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren bir olaydır” dedi.

Kolaylı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişi 9-10 bin yıl öncesine kadar uzanan Türkiye’de önemli arı ırkları bulunduğunu söyledi. Sadece ürünlerinin değil, arının da şifa kaynağı olduğuna dikkati çeken Kolaylı, şöyle konuştu:

“Birçok insan, çeşitli nedenlere bağlı arıdan korkar oysa arı sokması esnasında vücuda giren sıvı, felç ve romatizma gibi eklem rahatsızlıklarına iyi gelerek, savunma mekanizmasını kuvvetlendiriyor. Talihsizlik gibi görülen arı sokması, sanıldığı gibi zararlı değil, vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren bir olaydır. Dünyanın farklı ülkelerinde arıyla hizmet veren klinikler var, insanlar tedavi amaçlı kendilerini arıya teslim ediyor. Bunun, birtakım ruhsal hastalıklarla vücuttaki radyoaktif ışınların etkisini azaltma ve sinir sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtiliyor ancak alerjisi olanlar kesinlikle arıdan uzak durmalı, kendilerini muhafaza etmelidir.”

İşte görüldüğü üzere arı sokması zararlı değil olduğunu öğrenmiş olduk. Artık korkmadan arılara yaklaşabilir ve soktuğu zamanda bunu iyi bir şey olduğunu öğrenmiş oluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Toplu Arı Ölümleri Arıcıları Şoke Etti başlıklı makalemizde adana da arı ölümleri, adanada toplu arı ölümleri ve toplu arı ölümleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

kafkas ana arı Arıcılık Forumu
Arı Sokması Zararlı Değil Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Davut dedi ki:

    Aricilik isi yapmak istiyorum ama devlet hibe desteği varmıdır şartları nedir tesekkur ler

Sayfa başına git