Dünya ve İnsanlar İçin Arıların Önemi

0
Dünya ve İnsanlar İçin Arıların Önemi 3
paket arı

Arılar dünya üzerinde ekosistemin en önemli canlılarındandır. Arıları asla sıradan bir böcekmiş gibi değerlendirmemek gerekir. Özellikle arılar döllenme olaylarında son derece önemli etkiye sahiptir. Arılar özellikle döllenmeye yaptıkları katkılar doğrultusunda bitki ve hayvan sağlığına dolayısıyla da insan sağlığına son derece önemli katkılar yapmakta.

dünya ve i̇nsanlar i̇çin arıların önemi 2

Arılar sayısız farklı bitki türünün döllenmesinde önemli bir etken, bu nedenle ki dünya ve insanlar için arıların önemi tartışmasız çok önemli. Arılar bu dölleme işlemlerinde bir etken olarak görev yaptıklarından dolayı bitkilerin çoğalmasını sağlamakta. Dolaylı da olsa hayvan ve özellikle insanların ihtiyacı olan bir sürü besinin oluşmasını sağlamakta. Haliyle hayatın devamlılığı için gerekli olan besinlerin tüketilerek hayatın devamlılığı konusunda olabildiğince büyük bir öneme sahipler.

dünya ve i̇nsanlar i̇çin arıların önemi 6

Arı türleri dünya üzerinde oldukça yaygındır ve arılar bitkilerin tozlaşması üzerinde etkilidir. Tabi ki bu olayı yalnızca arılara bağlamak tam olarak doğru olmaz. Kuşkusuz ki arıların önemi son derece büyüktür fakat bunun için çeşitli doğa olayları, farklı hayvanların etkileşimleri de ağaç türlerinin çoğalmasında etkili olmaktadır. Özellikle hayvanlar arasında arılar üzerinden yola çıkılırsa ekoloji çeşitliliği ve devamlılığı için fayda sağlayan bu soy yok olursa insanlık için oldukça zor bir hayat sürmek manasına gelebilir.

dünya ve i̇nsanlar i̇çin arıların önemi 5

Bilinen bir gerçekte şudur ki arı popülâsyonu tehlike altındadır. Her canlının önemi kuşkusuz çok önemlidir lakin arıların diğer canlılara nazaran arıların ortadan kaybolması halinde besin kaynaklarında ciddi azalmalar meydana gelebilir. Bu da kuşkusuz ki yaşamın devamlılığı konusunda ciddi bir sorun oluşturacaktır.

Arılar dolaylı yoldan ekosisteme katkı sağlamasının yanı sıra insanlar üzerindeki iğne sokması, insanlar için can acıtıcı, zararlı bir olay gibi görülse de eğer alerjik bir durum yok ise sanıldığı gibi zararlı değildir. Aksine vücudun savunma mekanizmasını arttırıp güçlendiren bir durumdur. Vücuda giren arının sıvısının, romatizma ve felç gibi eklem rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

dünya ve i̇nsanlar i̇çin arıların önemi 4

paket arı
Önceki İçerik3.Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Fuarı
Sonraki İçerikArıcılık Kazancı
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments