3.Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Fuarı

0
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Fuarı
paket arı

Ülkemizde ve dünya genelinde yapılmakta olan arıcılık fuarları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve prestijli olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Kongresi’nin İstanbul’da yapılacağı duyuruldu. Bu yıl İstanbul ilinde yapılacak olan ve Nisan ayının 1 ila 3 arasında yapılacaktır. Bu yılın konusu ise apiterapi olacaktır. 2020 yılı için yapılacak olan uluslararası geleneksel ve tamamlayıcı tıp fuarı olarak yapılacaktır.

Bilindiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü 2014 – 2023 Geleneksel Tıp Stratejisi kapsamında geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında yasal düzenleme yapılması ve modern sağlık sistemleri ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının entegre edilmesini teşvik etmektedir.

Cumhurbaşkanlığı önderliğinde ve Dünya Sağlık Örgütü’nün teknik sponsorluğunda düzenlemekten gurur duyduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ülkemizdeki arıcılığın Dünya’da 2. Sırada olması nedeniyle bu seneki kongre ve fuar ana temasının Apiterapi olacağını duyurdu. Fuar sunumu yapacak olanlar dünya ve ülkemizde tanınmış hocalar tarafından yapılacaktır.

Apiterapi; arı ve arı ürünlerinin bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmasıdır. Başlıca arı ürünleri bal, balmumu, arı poleni, propolis, arı sütü, arı havası, apilarnil (arı larvası) ve arı zehridir. Apiterapi ile birlikte kongrede yer alacak diğer GETAT uygulamaları ise Akupunktur, Fitoterapi, Kupa Terapisi (Hacamat), Hirudoterapi (Sülük tedavisi), Osteopati, Kayropraksi, Refleksoloji, Ozon Terapi, Mezoterapi, Maggotterapi (Larva tedavisi), Müzik Terapi, Homeopati, Manuelterapi, Nöralterapi, Biorezonans, Hipnoz ve Proloterapi olacak.

Dünya çapında geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları giderek daha fazla ilgi görmektedir. Bu uygulamaların nesilden nesile aktarılan bilgiler olmasının ötesinde bilimsel zemine oturtulması açısından çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Kongre ile eş zamanlı olarak Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Fuarı da gerçekleştirilecektir. Fuar alanında kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra kamu yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının tanıtım stantları ile katılımcılarımızın geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanındaki çalışmalarını paylaşma imkanı da sağlanacaktır. Ayrıca fuar alanında yerli ve yabancı ticari işletmeler tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacaklardır.

Bu tarihlerde müsait olmanız durumunda İstanbul ilindeki bu etkinliği katılmanızı öneririz. Ayrıntılar netleşince ve fuar yeri belli olduğu zaman sitemizden bu yazı içeriğinde gerekli açıklamalar bulunacaktır.

paket arı
Önceki İçerikKısaca Arıların Yaşamı
Sonraki İçerikDünya ve İnsanlar İçin Arıların Önemi
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments