Kısaca Arıların Yaşamı

0
Kısaca Arıların Yaşamı
paket arı

Arılar, insanoğlunun yaşamından bile yıllar önce var olmuştur. İlk arı fosili 100 milyon öncesine aitken, insana ait ilk fosil ise 300 bin yıl öncesini gösterir. Yani arıların varoluşu insanoğlunun yaşamından bile daha eskidir. Arılar zar kanatlı bir böcek türüdür. Arıların anatomisini incelediğimizde baş, göğüs ve karın olmak üzere üç kısma ayrıldığını görürüz.

kısaca arıların yaşamı 3

Baş kısmında gözleri ve beslenme yapısı mevcuttur. Gövdesinde ise iğnesi, üç eklemli bacakları ve şeffaf kanatları yer alır. Arka kanatları ön tarafında yer alan kanatlarına oranla daha kısa yapıdadır. Dişi arıların arka kısmında içeri çekilebilen yumurtlama borusu yer alır. Bazı arılarda ise bu boru yumurtlama ile ilgili olmadığı için zehirli iğne şekline dönüşmüştür.

Türlerine Göre Arıların Yaşamları Ve Önemli Özellikleri

Dünya üzerinde birbirinden farklı bir sürü arı türleri mevcuttur. Bunlardan yaban arıları genelde tek başlarına yaşarlar. Bal arıları ise polen ve balla beslenen insanlarla iç içe yaşayan bir arı türüdür. Kısaca arıların yaşamı türlerine göre farlılık gösterir. Ana vatanı Batı Asya ve Anadolu olan bal arıları oldukça yaygın türlerdendir.

kısaca arıların yaşamı 2

Bal arıları binlerce arının yer aldığı koloniler içerisinde yaşarlar. Bir koloni içerisinde erkek arılar, ana kraliçe arı ve kısır dişi işçi arılar bulunur. Koloni içerisinde bir tane yumurtlama özelliğine sahip ana arı varken, binlere işçi arı yer alır. Yumurtlama için ana arılar erkek arılar ile çiftleşir ve böylece bu çiftleşme sayesinde yeni koloniler kurulur.

Kolonilerin her birinde sadece bir tane ana arı bulunur. Ve bu koniler içerisinde her bir ana arı günlük 2 milyon üretim kapasitesi mevcuttur. Koloni içerisinde erkek arılar azınlık seviyesindedir. Ana arı ile çiftleşme sonrası ölürler. Kendi yumurtalarını üretemeyen ya da koloni kuramayan kısır dişi işçi arılar ise koloni içerisinde önemli görevleri yerine getirirler.

kısaca arıların yaşamı 1

paket arı
Önceki İçerik2020 İstanbul Haliç Arıcılık Fuarı
Sonraki İçerik3.Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Fuarı
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments