Ana Arı Verme Yöntemi

3
Ana Arı Verme Yöntemi

İster ana arı satın alınız isterseniz arılığınızda kendi teknik ve tecrübeleriniz ile yapmış olduğunu ana arıyı koloniye değişik ve farklı yöntemler ile vermemiz gerekmektedir.

Küçük koloniler yeni bir ana arıyı daha kolay kabul ederken güçlü koloniler benzer kolaylıkla kabul etmeyebilirler. Ana arı kabulüne kovan içi ve dışı şartlar etkilemekle birlikte yumurtlayan bir ana arı yumurtlamayan bir ana arıya göre daha kolay kabul edilir.

Yeni bir ana arı verilecek koloninin eski ana arısı dışarı alınıp öldürülmelidir. Ana arısı daha önceden herhangi bir nedenden dolayı yok olmuşsa bu kolonide bulunan ana arı yüksükten bozulmalıdır. Bu işlemlerden sonra bir koloniye ana arı kazandırmanın en emin yolu ana arının kafes içinde verilmesidir. Bu amaçla ana arı kafesi, arıların yoğun bulunduğu yavrulu iki çerçeve arasına kafesin delikleri (aralıkları) çerçeve boşluğuna ve kafesin kekli bölmesi kovan tabanına bakacak şekilde yerleştirilir. Kafesin kek içeren kenarındaki ince kısım kesilerek arıların keki yemesi sonucu ana arının kendiliğinden serbest kalması ya da ana arı kafesinde kesme işlemi yapmadan ana arının koloniye verilişinden iki gece sonra kafesin çerçeveler üzerinde arıcı tarafından açılarak ana arının serbest kalması sağlanır.

Ana arının kafes içinde kolonide iki gece geçirmesi ana arının kabulü için yeterlidir. Ancak çok güçlü kolonilerde ana arının ret edilebilme riskini yok etmek için; en üst katla altındaki kat arasına çivi ucu ile delinmiş gazete kağıdı konularak ana arı yine kafes içinde 3-4 arılı-yavrulu çerçeve bulunduran üst katta kabul ettirilir ve 2-3 gün sonra katlar arasındaki gazete kağıdı kullanılarak koloni yeniden düzenlenir.

Eğer arazide nektar akımı az ise, ana arı kafesi konulduktan sonra koloniyi şurupla beslemek ana arının kabul edilmeme riskini azaltır.

Eğer ana arı kafesi bulunmuyorsa, pratik olarak bir kibrit kutusu da bu iş için kullanılabilir. Kibrit kutusunun etrafına havalandırma ve ana arının beslenmesi için delikler açılır. Ana arı kafesinde olduğu gibi içine ana arı konulan kibrit kutusu yavrulu çerçevelerin arasına konur. Arılar 2-3 gün içinde kibrit kutusunu parçalayarak ana arının dışarı çıkmasını sağlarlar.

Ana arı verme yöntemi ile ilgili olarak da şerit şeklinde kesilmiş suni petek parçasını kıvırarak ana arı yüksüğüne benzeyen bir şekil elde ederek ana arıyı bunun içine koymaktır. Petek yine ana arının hava alması ve beslenmesi için çeşitli yerlerinden delinir.

3 Yorumlar

  1. Yukardaki açıklamalara ek olarak; ana arı verilmeden bir gün önce eski ana arı öldürülmeli ve kovanın içine atılmalı. Kovandaki diğer arılar ana arının ölüsünü görmeyince, onu arıyorlar ve bu arada yeni verilen anayı da kabul etmeyebiliyorlar. <ancak ölüsünü görünce ölü anayı dışarı atıyorlar ve ana arı arayışına giriyorlar. Bir gün sonrada ana arı verilince özlemle bu anayı benimsiyorlar.

Yorumunuz veya görüşünüz nedir?

Yazı hakkında yorumunuz nedir?
İsminiz Nedir