Kafkas Arısı Nerede Yaşar

2

Kafkas arısı dünya genelinde bir çok yerde yaşar ama ana vatanı olarak ülkemizde üretimi yapılan tek damızlık kafkas arısıdır. Üretim sahası olarak ve yaşam alanı olarak Artvin ili ve Ardahan ilinde yaşamaktadır. Bu illerde genelinde değil, özel bazı bölgelerinden izole sahası yapılarak üretimi yapılmaktadır. Kafkas arısı nerede yaşar sorusuna tam anlamıyla cevap bulmak için aşağıya ayrıntılı olarak başlıklara ayıralım.

Kafkas arısı geneli bir arı ismidir. Damızlık olarak yani saf üretimi belirli bölgelerde yapılır. Melez üretimi yani diğer bir adı ile f1 ana arı olarak ülkemizde ve dünyanın bir çok yerinde yaşamını sürdürmektedir. Melez ana arı; ana arısı kendi ırkından yani kafkas ırkı olup, erkeği ise farklı ırklardan (karniyol, anadolu, italyan vb.) çiftleşmesi durumunda ortaya çıkan ana arıya melez (f1) ana arı denilmektedir. Bu şekilde melezleşen arılar bir çok yerde çalışır. Damızlık saf kafkas arılar ise yüksek rakımlı yerlerin arısıdır. Yani ortalama 1000 rakımı üzerindeki yerlerde doğal yaşam alanıdır. Ülkemizde ise bu gibi yüksek yerler olan Artvin ve Ardahan’dır.

Kafkas Arısın Yaşadığı Yerler:
kafkas arısı nerede yaşar 41) Artvin: Camili diğer adı ile Macahel Artvin İlinin Gürcistan sınırında içinde altı köy bulunan, 28.000 hektar genişliğinde bir vadidir. Havza çok yüksek dağlarla çevrili olup, dağlarda yaylalar vardır. Vadi çok yoğun ormanlarla kaplıdır. Kafkas Arısının havzada melezleşmeden saf olarak kalmış olması koruma için önemli bulgu ve örnek olmuştur. Havza’da 6 köyde bulunan 2400 koloninin melezleşmemiş olduğu 1998 yılında Ahmet İnci tarafından belirlenmiş. Daha sonraki yıllarda da bilimsel olarak tespit edilmiştir. Tarım Bakanlığının web sitesinde de gösterildiği gibi Camili Havzasında üretilen ana arılarda damızlık olarak kabul edilmektedir. Bu ana arılar Türkiye’nin selekte edilmiş önemli kafkas damızlık ana arılarıdır.

2) Ardahan: İkinci üretim yeri olan Ardahan ilinin Posof diye bir ilçesinde kafkas arısı yaşamaktadır. Yine burada da damızlık yani saf kafkas arı üretimi yapılmaktadır. Artvin için yazılan bütün özellikler burada kendini göstermektedir. Ülkemizin kafkas damızlık üretimi yerine getiren bir yerdir Posof. Yine bu ilçe ile ilgili olarak resim ve videolarımız aşağıya paylaşacağız. Bu bilgiler ışığında yine sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmında bizlere her zaman sorabilir ve sorularınıza cevap verilecektir.


Kafkas arısı hakkında sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Kafkas ana arı sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz… 

kafkas arısı nerede yaşar 10

2 Yorumlar

    • Özgür, kafkas melezi bir çok sahilde çalışma faaliyeti gösterir. Tabi bölgeniz aşırı sıcak oluyorsa belfast arı ırkı ile de çalışabilirsiniz.

Yorumunuz veya görüşünüz nedir?

Yazı hakkında yorumunuz nedir?
İsminiz Nedir