Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır

3
Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır
paket arı

Herhangi bir kuruma bağlı olamadan bireysel olarak Ziraat bankasının arıcılık kredisinden faydalanmak istiyorsanız. Eğer işletme kredisi alacaksanız 1 yıl veya 18 aylık işletme kredisine başvuru yapabilmeniz için AKS (Arıcılık Kayıt Sistemi)’ye kayıt belgesi ile başvurabilirsiniz. Gerekli sorgu işlemleri yapıldıktan sonra eğer uygunsa ipoteğiniz ve taşıt rehni alındıktan sonra kredi kullanabiliyorsunuz. Bu şeklide kullanan kişiler var ve arıcılıktan kazanmış olduğu getiri ile kredisini de kolay bir şekilde ödüyorlar. Yukarıda bahsettiğimiz kolay yolla ve kimseyle uğraşmadan alabileceğiniz kredi yöntemi. Şimdi ise aşağıya kooperatifler ve kurumlar aracılığı ile nasıl ziraat bankası vasıtası ile kredi alabilirsiniz onlardan bahsedeceğiz.

2019 yılı Ziraat Bankası tarafından verilen arıcılık kredisi nasıl alınır?
Devletin desteği ile iş yapan Tarım kredi kooperatifleri vasıtasıyla çok düşük faizli bir şekilde arıcılık kredileri ziraat bankası tarafından verilmektedir. Sadece ziraat bankası olmayıp aynı zamanda Akbank, Şekerbank, Denizbank ve Finansbank gibi banka kurumları da arıcıları desteklemek amaçlı kredi vermektedirler. Tabi en uygun olanı ise Ziraat Bankası vermektedir. Örneğin; 7 yıl süreli olarak 2 yıl geri ödemesiz olarak verilen kredilerde 1,5 milyona kadar %50 faiz indirim uygulanmaktadır. Böyle yüksek meblağlarda devlet tarafından düşük faiz uygulanması arıcılarımız için önemli bir kolaylık.

2019 yılı Ziraat Bankası Arıcılık kredi şartları;
Yüz adet ve üzeri arılı kolonisi bulunan ve ana arı üretimi yapan işletmeler için; jeneratör, güneş enerjisi sistemi, en az olmak üzere bin adet ana arı çiftleştirme kutusu, arıcı karavanı, boş ve arılı kovan, bal süzme makinesi ve bombus arısı üretimi yapanlar için bina inşası gibi kredi destekleri sağlamaktadır.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • AKS – Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi
 • En az 50 arılı kovan bulunması
 • Başvuru yaptığı tarih itibari ile daha önceki kredi borçlarından dolayı herhangi bir yasal takibinin olmaması gerekiyor. Kredi notunun temiz olmasına bakılıyor.
 • Başvuru yapacak kişinin kimlik aslı ve fotokopisi
 • Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi
 • Kredi karşılığında gösterilecek güvenceler ve belgeleri
 • İşletmeyi teşvik eden kira sözleşmesi veya tapu kontratı
 • Üç yıldır faaliyet gösterdiğini belgeleyen 3 yıllık güncel gelir belgesi
 • Banka tarafından talep edilmiş olan ipotek ve kefillerin temin edilmesi ile birlikte temin edilen kefillerin gelir durumu ve kredi notları da araştırılır.
 • Düzenli gelir sahibi olduğuna dair gelir belgesi
 • Devlete vergi borcunun bulunmadığını gösteren belge
Faiz oranları olarak; kredinin vadesi 12 aya kadar olması halinde uygulanacak olan faiz oranı senelik %4 ve aylık olarak ise %0,33 olarak yapılmaktadır. Kredi süresinin 12 aydan daha uzun olması halinde ise senelik faiz oranı %5 ve aylık olarak ise %0,41 olarak uygulanmaktadır. Yakarıda yazılan doğrultusundan arıcılık kredisi alabilirsiniz ama yazımızın en başında belirttiğimiz üzere bireysel olarak ilk yazdığımızın doğrultusundan da kredi alabilirsiniz. Ziraat bankası arıcılık kredisi hakkında gerekli videomuz kısa süre içeresinde yayınlanacaktır.
Yine ziraat bankasının vermiş olduğu arıcılık kredisi hakkında sorularınız olursa yorumlar kısmında sormanız durumunda yardımcı olamaya çalışırız.
paket arı
Önceki İçerikKafkas Arısı Nerede Yaşar
Sonraki İçerikPetek Bal Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Subscribe
Bildir

3 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments