Arıcı Körüğünde Ne Yakılır

0
paket arı

Arı Körüğünde Yakmak İçin Ne Kullanılır

Arı körüğü bir arıcı için en önemli silahıdır. Çünkü arıları duman ile müdahale edildiği zaman ona göre arılarda yangın var algısıyla kovanı terk edeceği ve bundan dolayı kovan içinde bulunan balı yiyerek uçuşmaya başlar. Anlayacağınız arılar yangın var zannederek kursaklarına balı doldurup yeni yerleşim yeri bulmanın içgüsünü yaşatıyoruz. Tabi ki duman verdiniz diye arılar kovan terk etmezler. Lakin, arışı bir dumana maruz bırakırsanız ana arı da bundan rahatsız olacak ve doğal olarak kovanı terk eder. Önce kovanın dışında bekleme yaparlar daha sonra ise kendilerine yer bulmak için ağaç ve kaya kovuklarına sığınırlar.

ari korugunde yakmak icin ne kullanilir 1

Peki bu şekilde arıları kontrol etmek ve arıları kızgınlığını almak için kullanacağımız arı körüğünden hangi tür malzemeler kullanabiliriz tek tek onları sizlere açıklamaya çalışalım.

1) Tezek
2) Kızıl ağaç talaşı
3) Varroa içinde faydası olabilecek defne, okaliptüs yaprağı yaka bilirsiniz birde kışın portakal, limon kabuğu çok faydalı ve güzel de yanıyor.
4) Sarı çam talaşı varroa yada faydasi var ancak körüğe korkunç derece isi sarıyor ve körüğü erken yıkanması gerekir. Körükte çok is istemiyorsanız koli mukavvasını rulo yaparak körük içinde yakabilirsiniz.
5- Ceviz ağacı talaşı ve arıyı sakinleştiriyor.
6- Çam iğnesini iyice sıkıştırıp üstten yakınca bayağı uzun süre sönmuyor.
7- Yumurta kolisi
8- Saman
9- Kozalak
10- Zeytin yaprağı
11- Mısırın kuspisi
12- Mantarlaşmış kavak kökü
13- Kuru hayvan gübresi
14- Yabani kekik
15- Kestane telaşı
16- Fındık zulufu
17- Tütün sapı
18- Çam mantarı, çok uzun süre dayanır arıya da kanatlarına da zarar vermez. Ortasında ufacık köz oluştur koy cebine saatler sonra yine çıkar üfle devam etsin.
19- Mısır koçanı
20- Yakınca köründen siyah zifir akmayan her tür kaba talaş kullanabilirsiniz.

ari korugunde yakmak icin ne kullanilir cam mantari

Yukarıda görüldüğü üzere toplam 20 tane arıcı körüğünde yakabileceğiniz malzeme isimlerini sıraladık. Bulunduğu bölge ve yöreye göre farklı türden duman çıkaracak ve arıya zarar vermeyecek malzemeler bulabilirsiniz. Yukarıda isimlerini yazdığımı malzemelerin belki bulunduğu yerlerde farklı isimlerde telaffuz edilebilir.

ari korugunde yakmak icin ne kullanilir

Yine bizim buraya eklemediğimiz ve arıcı körüğünde yakılan malzeme isimleri varsa bilgi ve tecrübelerini aşağıdaki yorumlar kısmından bizleri iletiniz lütfen. Arıcılıkta bildiğiniz bilgi ve tecrübeleri diğer arıcılardan paylaşmaktan sakınmayınız.

paket arı
Önceki İçerik2023 Yılı Arılı Kovan Desteği
Sonraki İçerik2023 Yılı Antalya Arıcılık Fuarı
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments