Ağ Kurdu (Mum güvesi) İle Nasıl Mücadele Yapılır

5
paket arı

Ağ Kurdu Diğer Adıyla Mum Güvesi Nedir ve Nasıl Mücadele Yapılır?

Bütün arıcılarımızın muzdarip olduğu bu mum güvesinden nasıl korunabiliriz ve bulaşma sebepleri nelerdir sizlere bu konu hakkında bildiğimiz kadar bir şeyler anlatmaya çalışacağız. Aynı zamanda anlattıklarımızdan sonra aşağıda bulunan videoları izlemeyi unutmayın lütfen.

Ağ Kurdu (Mum Güvesi) Nedir: Arı kovanlarına musallat olan ve büyük zaiatlar verdiren güve kurtlarını neredeyse bilmeyen arıcı yoktur. Aşağı yukarı doğayla ve bahçe işleri uğraşan hemen hemen herkes görmüştür ama petekleri dadanan güveler neredeyse bütün kovanı istila edip arının sönmesine sebep olmaktadır. Akşam olduğu zaman kovanların etrafında olan ve havada uçuşan bu kelebekler gümüşi renkte olup, zayıf olarak bilinen kovanların içine girer. Kovan içine girdikten sonra genel olarak kovan tabanına ve kovan içinde arı olmayan petek gözlerine bıraktığı yumurtalardan çıkan kurtçuklar zamanla petek içinde kanallar açarak örümcekler ağları örerek petek içinde olan arı larvaların ölmesine ve peteği tamamen işgal ederek arıları çalışamaz hale getirmektedirler.

Ağ Kurdu (Mum güvesi) İle Mücadele: Mum güvesinin arılara zarar vermemesi için dikkate alınması gereken bazı konular var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

1) Kovanların içerisi özellikle kovan tabanları her zaman temiz tutulmalıdır.
2) Zayıf olan arı kovanların uçma ağızlarını daraltmamız gerekir.
3) Arılığımızda bulunan arı kovanları güçlü kolonilerden oluşturmamız gerekiyor.
4) Koloni içinde arının işgal etmediği fazla petekleri çıkarıp, doğru koşullarda saklanmalı.
5) Kovan tabanı ile arı çerçevesi arasındaki mesafe 2 ila 2,5 cm den az olmamalı.
6) Güvelenmiş petek ve çerçeveler varsa temizleyip güçlü kolonilere vererek değerlendirmemiz gerekir.
7) Bozulmuş ve çok eskimiş petekleri çıkararak arıların o tür peteklere fazla istekli olmadığı için kovan içinde gereksiz yer kaplamamış oluruz.

Kabarmış Petekleri ve Ham Petekleri Mum Güvesinden Koruma:  Genel olarak eski arıcılarımız çam sakızı, tezek, kuru nane dumanı ve sirke püskürtmek gibi tekniklerin mum güvelerini yok ettiklerini zannetselerde bu doğru bir bilgi değildir. Bu şekilde yapılan tekniklerde bir kaç tane yaşlı ağ kurdu kovan tabanı düşer daha ötesi olmaz. Eğer ağ kurdu petek üzerinde bir yerden girip tahribat yapmaya başlamışsa, o peteği imha etmeniz gerekir. Elinizde temiz petekleri derin dondurucuya 24 saat beklettikten sonra ağ kurtları ve gerekli yumurtaları tamamen ölür. Bu işlemi yaptıktan sonra petekleri kuru ve temiz bir ortamda saklayın. Piyasada satılan mum güvesi ile mücadele ilaçları buna tam çözüm olamamaktadır. Tek çözüm ağ kurdu saran petekler imha etmektir.

Ağ Kurdu Saran ve Mum Güvesi İstila Etmiş Petekleri Değerlendirme: Genel olarak arılığınızda fazladan çıkan petekleri hep bir köşede dursun onları mum yapmak için değerlendirin. İşte bu şekilde ağ kurdu saran petekleri kalıp mumlar haline getirerek kg olarak satabilirsiniz. Hatta seneye ham petek ihtiyacınızı da bu işe yaramayan peteklerden elde ettiğiniz mumdan bile karşılayabilirsiniz. Aşağıdaki videolarda nasıl yapacağınıza dair anlatımlar vardır izleyin lütfen.

paket arı
Önceki İçerikFethiye Arıcılık Kongresi
Sonraki İçerikSarıca Arıları İle Mücadele
Subscribe
Bildir

5 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments