Sarıca Arıları İle Mücadele

3
sarıca arıları ile mücadele
ana arı siparişi
satılık arı ve paket arı

Arıcılık yapan herkes sarıca arılarını bilir ve sürekli arı kovanlarımızı rahatsız ederler. Genel olarak Ağustos ayı itibari ortaya çıkmaya başlayan bu arılar bölgede çicekler ve yiyecekler bittikten sonra arı kovanlarına dadanırlar.

Aynı zamanda insanlar içinde tehlikeli arılardır. Bal arısı gibi sokunca ölmez sürekli sormaya devam ederler. Geniş, gürbüz sarıca arılar etkileyici gözükürler ve dikkate değer iğneleri vardır. Gelelim yanlış anlaşılmalara ; sarı renkli ve küçük olan arı zararlısına sarıca arı veya sarı arı diye tabir ederken bazı arıcıların kırmızı-siyah renkte sarıca arıya oranla 3-4 kat daha büyük olan eşek arısına da sarıca arı dediklerini duydum. Sarıca arısı ile büyük eşek arısını karıştırmayalım. Sarıca kovan girip balı yemeye çalışır. Diğer büyük eşek arısı ise direk arıyı yer gider. Hatta arıyı kovan ağzından tuttuğu gibi gider.

Sarıca arısı : Bu arı adından da anlaşılacağı gibi sarı renk ağırlıklı bir arıdır. Sarı hakim renk olmakla siyah çizgileri ve noktacıklar bariz görülür. Sarıca arılar enerji kaynağı olan nektara ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacını arılara verilen şerbetten ve zayıf kovanlarda kovan içine girip bal yiyerek giderirler , nektar toplama yeteneğine sahip değildirler. Protein ihtiyaçlarını etten karşılamaktadırlar. Et dediğim her türlü et ama bir canlıya etini yemek için saldırdıkları görülmemiştir. Genel ölü hayvan ve tavuk etlerine rağbet gösterirler.

paket arı

Aşağıda izleyeceğiniz videoda kola ile mücadele ettiğimiz videoyu çektik. Yine bazı tecrübeleri arıcılar ise tavuk ciğerinin de etkili olduğunu söylüyor. Aynı zamanda sizinde bu şekilde sarıca arısı ile mücadele yönteminiz varsa yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.


satılık arı ve paket arı
guest
3 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
YAŞAR

bende fare tuzagı ve pet şişeyi 3 gen deldim içine et parcası veye şurp koyarak faydSINI GÖRDÜM.BİRDE SİNEK ÖLDÜRÜCÜYLE DE ÇOK ÖLDÜRDÜM ZAYIF ARIMI BİR BOYUNCA SARICI ARIDAN KORUDUM.OLUMLU SONUÇ ALDIM

Hasan Yücel SARIKAYA(HYS)

Sarıca arısı ile mücadelede ben “FARE YAPIŞTIRICISI” kullanıyorum. Meşrubatlı tuzaklardan daha etkili. Fayans, mermer gibi parçaların üzerine fare yapıştırıcısını sürünüz. Kovanın arkasına veya altına koyunuz. Bir adet sarıcalı arıyı tutup yapıştırıcıya dokundurunuz. Sarıca arısı yapıştırıcıdan kurtulmak için çabalarken çevredeki sarıca arıları gelip yapışıyorlar. Sarıca arıyı gören bal arıları yaklaşmıyor.