Karabuğday

7
ana arı siparişi
satılık arı ve paket arı

Değerli arıcılar belki daha önce duymuş olacaksınız ki, karabuğday artık arıcılık içinde bir gelir kaynağı olmaya başladır. Ürün hakkında biraz açıklama yaptıkta sonra karabuğdayın arıcılıktaki yeri hakkında da bilgiler vermeye çalışalım.

Karabuğday Tohumu Sipariş Vermek İçin TIKLAYIN…

Ülkemizde çok fazla bilmeyen, tüketilmeyen karabuğday isminden dolayı tahıllar grubunda değerlendirilmesine rağmen aslında bir bitkidir. Kahverengi, üçgen şeklindeki karabuğday özellikle Rusya, Ukrayna, Polonya, Japonya ve Çin gibi ülkelerde üretilir ve bu ülkelerde oldukça fazla tüketilmektedir. Bu ülkelere bakıldığında obezitenin çok yüksek olmadığını da görüyoruz. Beyaz ekmeğe göre tam hahıllı besinleri tüketmek sağlık açısından doğru bir seçim olmaktadır.

paket arı

Karabuğdayda için; buğday, un, makarna, bulgur gibi tahıllarda bulunan “gluten” maddesi bulunmaz. Gluten çölyak hastalarının kesinlikle kullanmaması gereken bir maddedir. Çünkü bu maddenin sindirimi çölyak hastalarında mümkün değildir. Tüketilmesi durumunda ishal, gaz, şişkinlik, ağrı, kramp gibi bazı sindirim problemleri ortaya çıkar. Çölyak hasları dışında da bazı kişilerde glutene karşı besin intoleransı (duyarlılığı) görülmektedir. Ülkemizde de kişiler bundan haberdar olmasa da sık sık rastladığımız bir durumdur. Bu kişiler gluteni hayatından uzaklaştırdığında sağlığında olumlu etkiler görülmektedir.

Lif oranı oldukça yüksek bir besindir. Bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Açlık duygusunu bastırmakta oldukça fazla etkilidir. Kilo vermeye ve ideal kilonun korunmasına yardımcıdır. Protein açısından zengin bir besindir. Protein vücut yapısında oldukça önemlidir. 100 gr karabuğday 11 gr protein içermektedir. İnsan vücudunda karabuğday proteinin %74’ü kullanılmaktadır.

karabuğday 2Karabuğdayın yağ oranı diğer proteinden zengin besinlere göre yok denecek kadar azdır. 100 gr karabuğdayda sadece 1.6 gr yağ bulunmaktadır.Yağ içeriğine bakıldığında linoleik yağ asiti diğer tahıllara göre fazladır. Kötü kolesterolü (LDL) düşürücü, iyi kolesterolü (HDL) arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Kan şekerinin düzenlenmesi ve şeker hastalığını önlenmesi ve tedavisinde oldukça etkilidir. Beyaz undan yapılmış ekmek ve karabuğday la yapılan çalışmalarda karabuğdayın kan şekeri ve insülin değerlerinin düşük olduğu görülmüştür. Yüksek miktarda “magnezyum” içermektedir. Magnezyum kan şekerinin dengelenmesinde ve insülin salınımın azalmasında rol oynamaktadır Bu nedenle şeker hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Şeker hastalarının da güvenle tüketebilecekleri bir karbonhidrat kaynağıdır. İçeriğindeki ‘kolin’ bileşiği karaciğer dostudur. Karaciğeri yağlanmasını azaltarak karaciğerin daha rahat ve kolay çalışmasını sağlar.

karabuğday tohumu‘Rutin’ adı verilen flavonoid sayesinde vücudun serbest radikallerle savaşarak kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu etki gösterir. Rutin aynı zamanda kan damarlarını korur, kan akışını düzenler. Hemoroid tedavisinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Pıhtılaşmayı sağlayarak kan kaybını önleyici özellik gösterir. Meniere Hastalığı adı verilen baş dönmesi , çınlama ve işitme kaybına yol açan hastalığın tedavisinde kullanılır. İçeriğinde “quercetin” bileşeni kan damarlarının sertleşmesini önleyerek kalp ve damar hastalıklarını engeller. Quercetin; şeker hastalığı, katarakt, peptik ülser, astım, gut hastalığı, viral ve kronik enfeksiyonlar, kronik yorgunluk sendromu ve prostat kanserinin önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir. Ayrıca atletik performans ve dayanıklılığı arttırmak için de kullanılır..

ARICILIK ACISINDAN KARABUĞDAY
Karabuğdayın doğada çiçeğin olmadığı dönemde çiçeklendiği ve 90 günlük ömrünün 45 gününde çiçek açtığı karabuğdayın çiçeğinin ballı olması nedeniyle arıcılık açısından önemlidir Çiçekleri kokuludur ve bal arılarının nektar toplaması için çok caziptir. Karabuğdaydan üretilen bal koyu renklidir ve güçlü bir tat ihtiva etmektedir.
Arıcıların çiçek bulamadıkları dönemde arılarını çiçeğin çok olduğu bölgelere taşımak zorunda kalıyor karabuğday sayesinde üreticinin arılarını taşımaktan ve nakliye ücretinden kurtulabilir.

Dünya genelinde yapılan uygulamaları incelediğinde araştırmalara göre 4 dekar karabuğday ekili alanda yapılan arıcılıktan 60-70 kilogram bal hasadı yapılabiliyor. Karabuğday çiçeğinden elde edilen balın dünya borsalarında diğer ballara göre daha pahalı olduğu Arıcılar meralara karabuğday ekimi yaparlarsa önemli bir kaynak sağlayabilecekler.

karabuğday 3KARABUĞDAY TARIMI
Karabuğday ince hazırlanmış, dekara 20 kg 20-20-0 gübresi verilmiş, tavda tohum yatağına havalar ısınınca nisan ve mayıs aylarında dekara 5 kg tohum hesabıyla hububat ekim makinesi ile veya serpme usulü 4-5 cm derinliğe ekilebilir. Tavlı toprağa ekilen bitki 4-6 gün arasında çıkış yapar, hızla gelişir ve büyür. Hava koşulları ve ekim zamanına bağlı olarak karabuğdayın ekilmesinden 40 gün sonra çiçeklenme olmakta ve 75-80 gün sonra da ilk tohumlar olgunlaşmaktadır. Karabuğdayın tohumları %75 oranında olgunlaşınca hasat edilmeye başlanır. Hasadı el veya makine ile yapılabilmektedir. Dekara tane verimi 200 kg civarındadır. Ürün rutubeti depolamada %16’nın altında olmalıdır. Konu hakkında sorularınız olursa “Yorumlar” kısmından sorunuz.

Karabuğday Tohumu Sipariş Vermek İçin TIKLAYIN…

satılık arı ve paket arı
guest
7 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Altan

Merhaba, balını Rusya’dan sürekli alarak tüketmekte ve kendisinden şifa verici ilaç yapmaktayım.
Sadece Greçka (karabuğday) balının Türkiye’deki fiyatları konusunda bir fikrim yok ve bulamadım. Bilenler varsa ve yazarsa memnun olurum. Aşağı yukarı 1kg greçka balının fiyatı nedir.
Teşekkürler

Abdülmelik YAVUZ

Sayın Muzaffer Ceylan’ın yorumunu takip ediyorum. Admin tarafından konu hakkında bilgi verileceği söylenmesine karşı bugüne kadar bir cevabın verilmediğini görüyorum. Cevabı ilgi ve merakla bekliyorum. Sayın Kadir Aydın sizin de deneyimleriniz biz arıcılar için önem taşıyor. Deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

Gökhan YAŞAR

4 dekara 60-70 kg bal hasadı yapılıyormuş.Benim merak ettiğim konu ise kaç kovan arıdan bu hasat yapılıyor.Bilgi verirseniz çok memnun kalırım.Şimdiden teşekkür ederim.

kadir aydın

14 haziranda deneme ekimi yaptım. mükemmel çimlenme oldu şu an ilk çiçeklerini verecek gibi izliyorum. önümüzdeki yıl nisanda 1600 rakımlı yaylada deneyeceğim. aşırı su isteği olmaması arı otuna alternatif gibi.

muzaffer ceylan

MERHABA: Bu yıl karabuydayı ektim denemek için fakat bir tane arı kondugunu görmedim. basında karabuydayın ballı bitki oldugu söyleniyor fakat benim denememde bunu göremedim. ama karabuydayın çeşitleri varmı . bizim ektigimiz çok küçük çiçek açıyor. başka çeşiti varsa bilenlerden bilgi alabiliriz. Arı otunu denedim mükemmel hemde soguktan etkilenmiyor. 1. ekim eylül ekim ayında ekilirse erken çiçege geç.iyor .

Ahmet Erdal

Bende 6.ayın 1 inde ektim 7.ayın 4 ünde mükemmel Çiçek actı üzerinde bütün böcek cesetleri var Arı hic konmuyor zannettim ama işin aslı öğle değil kara buğdaya Arı sabah saat 6 ila 11 saatleri arasında konuyor diğer zaman hic konmuyor bizde hic sabah bakmamışız sanırım sende sabah erkenden bakmamışsın sabah Arı karabuğdaya sanki oğul veriyor gibi konuyor