Arı Otu Ekimi

2
Arı Otu Ekimi

Nektar akımının olmadığı dönemlere denk getirerek arı otu ekimi işlemini yapabilirsiniz. Yani tam doğadaki çiçeklerin açma zamanında değilde, doğada çicekler bittiği zaman genel olarak güz mevsiminin sonuna doğru bu döneme ekme zamanını denk getirebilirsiniz.

Arı otu ekimi yapılırken, 20-30 cm aralıklı sıralara yapılmaktadır. Tohumluk miktarı 1-1.5 kg/da olup ekim derinliği 1-2 cm arasındadır. Dekara 5’er kg saf azot ve fosfor gübrelemesi yapılmalıdır. Arı otu yetiştiriciliğinde herhangi bir hastalık ve zararlıya karşı ilaçlama yapılmasına gereksinim bulunmamaktadır. Çukurova Bölgesinde sonbaharda ekilen arıotu, kış ayları boyunca gelişme göstermekte ve nisan ayı başından itibaren çiçeklenmeye başlamaktadır.

Arı otunun ekim zamanı Çukurova Bölgesi ve Akdeniz sahil kuşağında rakımı 500 metreye kadar olan yerlerde sonbaharda eylül-kasım ayları arasıdır. Kış aylarının soğuk geçtiği yerlerde toprak ve hava sıcaklıklarının elverdiği ilk zamanda yazlık ekim olarak yapılmalıdır. Karadeniz Bölgesinde mart-nisan aylarında ekimi yapılmakta, haziran ayında çiçeklenmektedir. Ekimi, çiçeklenme süresini artırmak amacıyla bir kaç defada 2-3 hafta aralıklarla yapmak mümkündür. Böylelikle farklı zamanlarda çiçeklenmeye gelen bir tarla elde edilerek çiçeklenme periyodu uzatılabilir.

Su seven bir bitki olarak bilinen arı otu, sulama yapılarak vejetatif dönemini uzatmak yoluyla çiçeklenme süresini artırmak ve bitkinin tohum olgunluğunu geciktirmek de mümkündür. Arı otu tohumunun hasat edilmesinde dikkat edilecek en önemli husus olgunlaşan tohumların araziye dökülmeden hasat edilmesidir. Bu amaca uygun olarak çiçek salkımları kahverengimsi renk aldığında bitkiler biçilerek bir yerde toplanır ve yayılarak kurumaları sağlanır. Kuruyan bitkiler tahta çubuklarla dövülerek veya üzerinde traktörle gezilerek tohumların ayrılması sağlanır. Bu işten sonra savurma yapılarak rüzgar yardımıyla tohumların bitki artıklarından ayrılması sağlanır.

Dekara arı otu tohum verimi çeşit, iklim ve toprak gibi koşullara bağlı olarak 50-60 kg’dır. Yeşil ot verimi ise iklim ve ekim şekline bağlı olarak 332-3458 kg/da aralığında önemli düzeyde değişim göstermektedir. Arı otu, ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişmektedir. Deneme amaçlı olarakta bir kaç kg alıp arılığınızın önüne ekebilirsiniz.

ARI OTU SİPARİŞ VERMEK İÇİN TIKLAYIN…

2 Yorumlar

  1. 9 yıl önce böyle reklamlara inanıp 15dönüm ektik. Sadece sizin arılarınız değil 2km ilerideki bütün arılar geliyor. Boşdan yere masraf yani. Verimsiz yerde çiçek ekmekdense, arıları çiçekli ve sıcak yere götürmek arıyı hızlı geliştirir. 0544 546 49 48 arıcı uğur

    • uğur, muhakkak çevredeki arılar gelecektir ama km olarak en yakın olan arı diğer uzak olan arılara göre daha erken nektarını toplayacaktır. Uzaklık bu duruma çok önemli o yüzden dolayı arılığın yakın çevresine ekilmesi gerekir.

Yorumunuz veya görüşünüz nedir?

Yazı hakkında yorumunuz nedir?
İsminiz Nedir