Şurup İle Bal Yapmak

17
Şurup İle Bal Yapmak
paket arı

Değerli ziyaretçilerimiz, aşağıdaki soru bir üyemiz tarafından şurup ile bal yapmak konulu olarak sorulmuştur. Nacizane cevaplarınız olursa yorum yaparak cevaplayabilirsiniz. Teşekkürler

İyi günler, ben kendim doğal aricilik ile ugrasiyorum ancak çevrede lokanta vs yerlerin talebi üzerine kovanlarimin yarısı ile seneye şeker balı üretmeye karar verdim ama yeterli bilgiye ulaşamadım.

Kimileri nisan da ve mayıs da 3 günde bir, haziranda arılar bal sezonuna girene kadar 2 günde bir ve arılar temmuzda bala girdiklerinde hergun invert şurup verilmesi gerektiğini ve burada amacın arı bala girmeden 3. Katın sonuna kadar kabartilmasi ve bal sezonunda arılar tüm citalari balla doldurana kadar çita verilmemesi olduğunu söylüyorlar. Eğer hepsi dolarsa çita verilmeye devam edilirmiş. Sordugum herkes bu sistemle bir kovandan en az 90-100 kg bal alabilecegimi söylüyor. Bu konuyu birde size sormak istedim.

1– Şurup verme sıklığı ne kadar olmalıdır?
Ustteki yazdığım sistem doğrumudur?

2– Surup ile bal yaptırmada ne zaman şurup verilmeye başlanmalıdır ?

3– Ari mevcudu cogaldiginda verilen surup miktarida arttirilmalimidir ?

4– Şurup ile bal yaptırmada kovan başı senede ortalama kac kg bal alınır ? Milletin dediklerine pek inanmak istemiyorum çünkü kovan başı 170 kg bal aldığını soyleyenler bile var. Yardımcı olursanız sevinirim.

paket arı
Önceki İçerik2015 Yılı Bal Fiyatları
Sonraki İçerikArı Otu Ekimi
Subscribe
Bildir

17 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments