Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS)

Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS)
27 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 13.427 kez okundu.

tbs arıcılık kayıt sistemiArıcılık Kayıt Sistemi‘nin amaçı, bakanlığını önderliğinde yapılan bu çalışma 2008 yılında faaliyet başlamış olup günümüzde de aktif bir şekilde kullanıma devam etmektedir. 02/01/2015 tarihine kadar arıcılar kayıt sistemi olarak Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) kullanıyordu bu tarihden sonra buradaki veriler ile birlikte ve bundan sonraki kayıtlar Tarım Bilgi Sistemi (T.B.S) üzerinden alınacaktır. Türkiye genelinde sağlıklı bir şekilde ve kontrollü bir kayıt sisteminin oluşturalabilmesi için bütün arıcıların bu sisteme kayıt olmaları ülke arıcılığın istatistiksel anlamda takibi için önemlidir.

Arıcılık kayıt sistemi Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin sorumluluğunda yürütülmektedir. Tüm arı kolonileri ve arıcıların kayıt altına alınması hedeflenmektedir. Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) güncellemelerinizi yaptırmayı unutmayın. Arı Kayıt Sistemi 02.01.2015 tarihi itibari ile tbs.tarim.gov.tr adresinden hizmetine devam etmektedir.

Arıcılık Kayıt Sisteminin Amaçı;
>Ülke kovan varlığını, barkot sistemi taşıyan plakalarla tanımlamak,
>Merkezi kayıt sistemi kurularak, tanımlanan arıcı ve kovanları sisteme kayıt edip veri tabanını oluşturmak,
>Kurulan sistemle; gezginci arıcılıkta kovan hareketlerini kontrol altına almak,
>Desteklemeleri sağlıklı bir şekilde üreticiye yansıtmak,
>Desteklemelerde haksız yere alınan hak edişleri engellemek,
>Kovandan sofraya kadar bal ve arı ürünlerini takip etmek,
>Ülkemiz insanının bal ihtiyacını iç üretimden sağlıklı, güvenli ve düşük maliyetle temin ederek, üretici ve tüketici memnuniyetini sağlamak.

Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS)’ye Nasıl Kayıt Olunur: Sisteme nasıl kayıt yapmanız gerektiğini aşağıda bulunan resimler ile anlatılmaya çalışılmıştır. Arıcılık sistemine kayıt ile ilgili aşamalar teker teker anlatılmıştır. Eğer resimlere baktığınızda tam olarak konuyu anlamadıysanız aşağıda bulunan arıcılık kayıt sistemi videosunu izleyiniz.

 Arıcılık Kayıt Sisteminde yer alan;
a) Sabit Arıcı: Tüm yıl boyunca kolonilerini aynı yerde bulunduran arıcıyı,
b) Gezginci Arıcı: Bitkilerdeki farklı çiçeklenme döneminden üst düzeyde faydalanmak ve kış koşullarından arıyı korumak maksadıyla kolonilerini yer değiştiren arıcıyı,
c) Arılık: Arıcıya ait arı ve arıcılık ekipmanlarının yerleştirilmiş olduğu açık alan, kapalı tesisleri ve taşınabilir araçları,
ç) Ana Arı Üreticisi: Ana Arı Yetiştiricisi Sertifikası sahibi olup, ana arı üretip satan kişi veya tüzel kişileri,
d) Aktif Koloni: Yumurtlayan ana arısı bulunan ve koloni faaliyetlerinin sürdürüldüğü arı ailesini,
e) İşletme numarası: Bakanlık Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınan işletmelere verilen sayıyı,
f) İşletme Adresi: Arıcının işletme numarasını aldığı, kayıtlı olduğu il/ilçe de bulunan sabit adresi
g) Pasif koloni: Koloni faaliyeti bulunmayan boş kovanları ifade eder.

Arıcılık Kayıt Sistemine Nasıl Girilir: Arıcılık kayıt sistemine girebilmeniz için yeni arıcılık kayıt sistemi olan tbs.tarim.gov.tr adresine giderek oraya gittikten sonra yapılması gerekenleri aşağıdaki resimler ve video ile anlatmaya çalışılmıştır.


Bir önceki yazımız olan Arıcılığa Nasıl Başlanır? başlıklı makalemizde arıcılığa başlamak ve arıcılığıa nasıl başlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

kafkas ana arı Arıcılık Forumu
Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. vmstf dedi ki:

  Resimlerdeki sistem “aks’’ eski sistemdir. Yeni sistem ukarida belirtilrn “TBS” dir ve resimlerle alakası yoktur. TBS deki ara yüz farklidir. Lütfen doğru ve güncel l bilgi paylaşalım.

  1. Admin dedi ki:

   vmstf, yeni ekran görüntüleri elimizde bulunmadığı için eski görüntüler konulmuştur. Eğer yeni ekran görüntülerini tarafımıza gönderebilirseniz aşama aşama olarak memnun oluruz. Arıcılarımızda bilgilenmiş olur.

   1. bg dedi ki:

    TBS sayfasında yerini bile bulamadım arıcılık kayıt sisteminin. Daha doğrusu her şeyden önce zaten girişte isim ve şifre soruyor. Yeni kayıt diye bir sistem yok sanki yardımcı olur musunuz?

    1. Admin dedi ki:

     bg, internet üzerinden direk kayıt yapımıyorsunuz. Tarım il ve ilçe müdürlüklerine gidip kaydınızı oluşturun.

   2. bg dedi ki:

    İlk kayıt için şifre başka bir yerden mi alınıyor?

    1. Admin dedi ki:

     bg, internet üzerinden direk kayıt yapımıyorsunuz. Tarım il ve ilçe müdürlüklerine gidip kaydınızı oluşturun.

 2. huseyin delibalta dedi ki:

  Ariciligi seviyorum gezgin aricilik yapiyorduk babam yaslandi ben deva m etmek istiyorum bunun icin 50 kovan ari almak istiyorum
  50adet kovan destegi istiyorum…..hoscakalin 05320632753

  1. Admin dedi ki:

   Bizim o şekilde bir çalışmamız yoktur. Ama paket arı satın almak isterseniz internetten araştırma yapabilirsiniz.

Sayfa başına git