Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS)

23
ana arı siparişi
satılık arı ve paket arı

tbs arıcılık kayıt sistemiArıcılık Kayıt Sistemi‘nin amaçı, bakanlığını önderliğinde yapılan bu çalışma 2008 yılında faaliyet başlamış olup günümüzde de aktif bir şekilde kullanıma devam etmektedir. 02/01/2015 tarihine kadar arıcılar kayıt sistemi olarak Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) kullanıyordu bu tarihden sonra buradaki veriler ile birlikte ve bundan sonraki kayıtlar Tarım Bilgi Sistemi (T.B.S) üzerinden alınacaktır. Türkiye genelinde sağlıklı bir şekilde ve kontrollü bir kayıt sisteminin oluşturalabilmesi için bütün arıcıların bu sisteme kayıt olmaları ülke arıcılığın istatistiksel anlamda takibi için önemlidir.

Arıcılık kayıt sistemi Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin sorumluluğunda yürütülmektedir. Tüm arı kolonileri ve arıcıların kayıt altına alınması hedeflenmektedir. Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) güncellemelerinizi yaptırmayı unutmayın. Arı Kayıt Sistemi 02.01.2015 tarihi itibari ile tbs.tarim.gov.tr adresinden hizmetine devam etmektedir.

Arıcılık Kayıt Sisteminin Amaçı;
>Ülke kovan varlığını, barkot sistemi taşıyan plakalarla tanımlamak,
>Merkezi kayıt sistemi kurularak, tanımlanan arıcı ve kovanları sisteme kayıt edip veri tabanını oluşturmak,
>Kurulan sistemle; gezginci arıcılıkta kovan hareketlerini kontrol altına almak,
>Desteklemeleri sağlıklı bir şekilde üreticiye yansıtmak,
>Desteklemelerde haksız yere alınan hak edişleri engellemek,
>Kovandan sofraya kadar bal ve arı ürünlerini takip etmek,
>Ülkemiz insanının bal ihtiyacını iç üretimden sağlıklı, güvenli ve düşük maliyetle temin ederek, üretici ve tüketici memnuniyetini sağlamak.

paket arı

Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS)’ye Nasıl Kayıt Olunur: Sisteme nasıl kayıt yapmanız gerektiğini aşağıda bulunan resimler ile anlatılmaya çalışılmıştır. Arıcılık sistemine kayıt ile ilgili aşamalar teker teker anlatılmıştır. Eğer resimlere baktığınızda tam olarak konuyu anlamadıysanız aşağıda bulunan arıcılık kayıt sistemi videosunu izleyiniz.

 Arıcılık Kayıt Sisteminde yer alan;
a) Sabit Arıcı: Tüm yıl boyunca kolonilerini aynı yerde bulunduran arıcıyı,
b) Gezginci Arıcı: Bitkilerdeki farklı çiçeklenme döneminden üst düzeyde faydalanmak ve kış koşullarından arıyı korumak maksadıyla kolonilerini yer değiştiren arıcıyı,
c) Arılık: Arıcıya ait arı ve arıcılık ekipmanlarının yerleştirilmiş olduğu açık alan, kapalı tesisleri ve taşınabilir araçları,
ç) Ana Arı Üreticisi: Ana Arı Yetiştiricisi Sertifikası sahibi olup, ana arı üretip satan kişi veya tüzel kişileri,
d) Aktif Koloni: Yumurtlayan ana arısı bulunan ve koloni faaliyetlerinin sürdürüldüğü arı ailesini,
e) İşletme numarası: Bakanlık Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınan işletmelere verilen sayıyı,
f) İşletme Adresi: Arıcının işletme numarasını aldığı, kayıtlı olduğu il/ilçe de bulunan sabit adresi
g) Pasif koloni: Koloni faaliyeti bulunmayan boş kovanları ifade eder.

Arıcılık Kayıt Sistemine Nasıl Girilir: Arıcılık kayıt sistemine girebilmeniz için yeni arıcılık kayıt sistemi olan tbs.tarim.gov.tr adresine giderek oraya gittikten sonra yapılması gerekenleri aşağıdaki resimler ve video ile anlatmaya çalışılmıştır.

satılık arı ve paket arı
guest
23 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih

Kurs belgesi olmadan aks ye kayıt olamaz mıyız peki

Hüseyin

70 kovan arım var bunları sisteme kayıt etmek istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Erol

Merhabalar. Arıcılık belgesinde bulunan işletme numarası ile e ticaret yapabilir miyim?

habip bayar

10 adet kovanı olan gezginci arıcılık yapamazmı

Haydar ertürk

Kayıt için kovan sayısı minimum nedir.
Kayıt için gerekli belgeler nedir…. Bu gibi önemli sorulara net, açık yanıtlarla bilgiler verilirse sanırım daha faydalı olunur….

arıcı

Arıcılık kayıt sisteminin bize faydası nedir. Devletin Arıcılık desteği nedir? Aks ye minimum 50 kovan ile mi kayıt olunuyor. Aks ye kayıt olma şartları nelerdir?

Ramazan laçin

Babamin üzerinden ari belgesini nasıl alabilirim

huseyin delibalta

Ariciligi seviyorum gezgin aricilik yapiyorduk babam yaslandi ben deva m etmek istiyorum bunun icin 50 kovan ari almak istiyorum
50adet kovan destegi istiyorum…..hoscakalin 05320632753

vmstf

Resimlerdeki sistem “aks’’ eski sistemdir. Yeni sistem ukarida belirtilrn “TBS” dir ve resimlerle alakası yoktur. TBS deki ara yüz farklidir. Lütfen doğru ve güncel l bilgi paylaşalım.

bg

TBS sayfasında yerini bile bulamadım arıcılık kayıt sisteminin. Daha doğrusu her şeyden önce zaten girişte isim ve şifre soruyor. Yeni kayıt diye bir sistem yok sanki yardımcı olur musunuz?

bg

İlk kayıt için şifre başka bir yerden mi alınıyor?

Erkan

Kayıt için tbs.tarim.gov.tr adresini vermişsiniz fakat kullanıcı adı ve şifre istiyor nasil yapabilirim