TKDK Arıcılık Desteklemeleri

TKDK Arıcılık Desteklemeleri
22 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Arıcılık, mesleği belirli kaynakları bir araya getirerek bal, propolis, arı sütü, polen ve arı zehiri gibi ürünlerin üretimi yaparak bu ürünlerin yanında arının gelişimi ve üretimi için ana arı, paket arı gibi arıcılık faaliyetlerini yapmaktır. Dünyanın bir çok yerinde arıcılık mesleği en çok yaygı yapılan uğraşlar arasında bulunmaktadır. İnternet dünyasının gelişmesi ile birlikte arıcıların bu tür ortamlarda buluşarak arıcılık adına güzel aktivitilerin olmasına ve arıcılığın bir çok kişinin yapmasına vesile olmuştur.

arıcılıkİnsanların bu alana yönelmesiyle birlikte önemli sektör haline gelmeye başladı. Gerek arılardan elde edilen bal, balmumu, arı sütü, arı zehiri ve benzeri ürünler gerekse arı yetiştiriciliği için üretilen petek, kovan gibi malzemeler yönünden arıcılık bir sektör halini almıştır. Türkiye’de, deniz seviyesinden binlerce metre yüksek yaylalara kadar, bitki ve çiçeğin bulunduğu her yerde arıcılık yapılabilir. Ülkemizde çiçeklenme zamanlarının hemen hemen bütün yıla yayılmış olması, kovan üretimi için gerekli kerestenin yeterli miktarda bulunması, arıya ve ürünü olan bala geleneksel bir önem verilmesi, arıcılığa  aktarılabilecek iş gücünün bulunması, önemli bir yatırım gerektirmemesi ve toprağa bağlı kalınmaksızın yapılabilmesi, arıcılığın önemini gittikçe arttırmaktadır.

TKDK Arıcılık Desteklemeleri bu konuda bir çok arıcının işine yarayacağını düşünmekteyiz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, bir çok sektör alanı desteklemesinin yanı sıra bizleri ilgilendiren, arıcılık ve bal üretiminin desteklenmesini hedeflemektedir. En düşük harcama tutarı olarak 5.000 Avro, en yüksek tutar olan 250.000 Avro’dur. Alt ve üst sınırlar içerisinde kalmak kaydıyla, bildirilen uygun harcama tutarının %50’sini Kamu katkısı (AB ve Türkiye Cumhuriyeti Katkısı), diğer %50’sini ise Başvuru Sahibinin (faydalanıcı) Katkısı yani arıcılık yapmayı düşünen kişi oluşturmaktadır.

Destek tutarının belirlenmesine esas olacak uygun harcamalar;

1- Kovan, bal ve diğer arıcılık ürünlerinin üretilmesi, depolanması ve işlenmesine yönelik barınak ve ek binaların yapımı, genişletilmesi, modernizasyonu için gerekli inşaat işleri,

2- Lisanslı yetiştiricilerin ana arı üretebileceği yetiştirme istasyonlarının kurulumu için gerekli inşaat işleri,

3- Kovan üretimi, bakımı ve yönetimi için gerekli ekipmanların satın alınması,

4- Bal ve diğer arıcılık ürünlerinin (bal mumu, arı sütü, polen, arı zehiri, propolis) üretimi, paketlenmesi, depolanması ve analizi için gerekli makine ve ekipmanın satın alınması,

5- Çiftlikte gerçekleştirilecek bal işlenmesi ve paketlenmesine yönelik teknolojik bantların satın alınması ve var olanların modernizasyonu için gerekli yatırımlar,

6- Lisanslı yetiştiricilerin ana arı üretebileceği yetiştirme istasyonları için makine ve ekipman satın alınması,

7- Karavan alınması, projelerin hazırlanması aşamasında hizmet alımı kapsamında danışmanlık ücretleri, fizibilite çalışmaları, lisans ve patent haklarının devralınmasına yönelik alımlar ile AB finansmanı ve Türkiye Cumhuriyeti finansmanının rolünü vurgulamak amacıyla tabela veya pano alımları destek kapsamındadır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Koordinatörleri tarafından yapılan açıklamalarda; Biz Tkdk olarak verdiğimiz desteklerle arıcılığın sorunlarına çözüm olabilmeyi amaçlamakta ve bu kapsamda uyguladığımız program ve projelerle; kırsal ekonominin rekabet gücünün yükseltilmesi, gelir ve istihdam imkânlarının artırılması, insan kaynaklarının geliştirilmesi, kırsal çevrenin, doğal ve kültürel varlıkların korunarak geliştirilmesi suretiyle kırsal toplumun refahının artırılmasını amaçladığını söylemektedirler. Konu hakkında soru sormak istiyorsanız yorumlar kısmında sorunuz.

Arıcılık desteklemeleri hakkında diğer yazılar: http://www.aricilik.com.tr/kategori/aricilik-desteklemeleri

Bir önceki yazımız olan Hediyelik Arı Eşyaları başlıklı makalemizde arı figürleri, arı hediyeleri ve arılardan yapılan eşyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

kafkas ana arı Arıcılık Dükkanı
TKDK Arıcılık Desteklemeleri Konusuna 13 Yorum Yapıldı
 1. mustafa aydin dedi ki:

  Ametor arıcılilık yapıyorum isimi geliştirmek istiyorum nasıl kiredi alırım kiredi almak iiçin ne yapmam lazim

  1. Admin dedi ki:

   Arıcılık desteklemeleri kategorisine bakınız lütfen ilgili konuları okumanızı tavsiye ederiz.

 2. huseyın ayrılmış dedi ki:

  arıcılık desdegı almak ıstıyoruz ne yapmamız lazım yardımcı olurmusunuz

  1. Admin dedi ki:

   huseyın ayrılmış, Arıcılık Desteklemeleri isimli kategorisinde gerekli bilgi ve dökümanlar mevcuttur.

 3. Baris Şahin dedi ki:

  Bu desteklemelere pikap tarzı araç alım yapabilirsiniz traktör vereceğiniz e neden kamyonet tarzı 4 kişilik araçlar veriyorsunuz saygilar..

  1. Admin dedi ki:

   Baris Şahin, TKDK nin desteklemeleri ile ilgili araçlar konusunda şartlar var o yüzdendir.

 4. Baris Şahin dedi ki:

  Oyle ya bu sartlar nelerdir nasil bir yol izlemek gerekir bir cok ilde bu konular ile ilgili calismalar olmustur ve sivas bolgesinde neden calismalar yapilmamaktadir bilgilendirirmisiniz saygilar…

  1. Admin dedi ki:

   Baris Şahin, konunu daha ayrıntıları için sitemizin sağ tarafından bulunan ARICILIK DESTEKLEMELERİ kategorisine tıklayarak ilgili yazılara bakınız. Yine aradığınızı bulamaz iseniz bulunduğunuz yerdeki il ve ilçe tarım müdürlüklerine uğramayı unutmayın. Bir çok arıcının bulunduğu arıcılık forumunu da sorabilirsiniz: http://www.aricilikforumu.com/

 5. ali dedi ki:

  Bu desteklemenin sartlari nelerdir ve nasil basvurabiliriz

 6. ABDULKADİR KARABACAK dedi ki:

  Bulunmuş olduğum şehirde TKDK İl Müdürlüğün’ce verilen bilgilerle sitenizde yeralan bilgiler örtüşmüyor.Arıcılıkla ilgili arı barınağı olarak tabir edilen alanın 45 m’2 olduğunu söylediler bu doğrumudur?Ayrıca ben devletin vermiş olduğu hibe programındaki %50 hibe %50 ‘sinide 2 yıl sonra geri ödemeli destekten nasıl faydalanabilirim.Bunu kurumunuz mu yoksa Tarım İl Müdürlüğü yada Kosgeb’mi veriyor.Bu konudaki görüşlerinizi bildirmenizi rica ediyorum.

 7. ABDULKADİR KARABACAK dedi ki:

  2017 yılı için müracat tarihleri bellimi yada ne zaman olacağı hakkında bilgisi olan varmı?

 8. Talip köylüoğlu dedi ki:

  TKDK destekli en az 300 ile 500 kovanla arıcılık yapmak istiyorum bu desteği alabilmem için nerden başlamalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Talip köylüoğlu, tarım ilçe ve il müdürlüklerine giderek TKDK arıcılık destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sayfa başına git