Arı Keki Nasıl Yapılır

14
ana arı siparişi
satılık arı ve paket arı

Değerli arıcılar, sizlere bugün pratik ve ekonomik bir şekilde arı keki nasıl yapılır onu tarifini vermeye çalışacağız. Bizim bu vermiş olduğumuz tarife sitemize gelen usta arıcılarımızın yorumlarını almak isteriz.

Arı doğası gereği bal ile beslenir ve bal stoğunu yaparkende bu şekilde çalışmaktadır. Ne gerek var biz kendi arı kekimiz kendimiz yaparız diyebilirsiniz tabiki. Ama bazı arıcılarımız arı keki üreten firmalara karşı kuşku duydukları için yani üretilen ürün hakkında bazı eleştirileri olmasından dolayı en güzel her arıcı kendi kekini kendisi üretsin.

Arı kekini yapabilmek için bazı malzemelere ihtiyaç vardır. Bu malzemelerinden birisi pudra şekeridir. Normal toz şekeri blender veya şekeri pudra şekeri haline getiren bir makineden çekebilirsiniz. Hazır pudra şekerinden yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu şekilde normal şekeri öğüttükten sonra bal ihtiyacımız olacaktır. Bu balıda kendi bildiğimiz ve tükettiğimiz ballardan kullanmalıyız. Ne olduğu belirsiz bal kullanmayalım asla çünkü, bakarsınız o bal bir hastalık olur bütün arılarınız telef olabilir. Eğer gezginci arıcılık yapıyorsanız ayçiçekten elde etmiş olduğunuz balı arı keki yapımında kullanabilirsiniz. Çünkü ayçiçek balı diğer ballara göre piyasada ucuza satıldığı için sizde balınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

paket arı

Yapım aşamasına geçtikten sonra, yapacağımız kek tam kıvamında olmalı ki arılar kolay bir şekilde tüketmelidir. Yani arılarımızı damak tadına hitap edelim ki arılarımızda iyi gelişip erken ilkbaharda güçlü koloni olarak sezonu başarılı geçirelim.

Arı keki malzeme ölçelerimiz örnek olarak şu şekilde olabilir; 6 kilo pudra şekerine, 2 kilo bal katılmalıdır. Yapmış olduğunuz tariflerde ölçü olarak elinizdeki balın 3 katı oranında pudra şekeri katacaksınız. Aynı zamanda elinizde arı poleni varsa polende katarak arıların damak tadına hitap etmiş olursunuz. Arı, canlılar içinde en doğal hayvandır. O yüzden yapacağınız keke herhangi başka bir şeyler katmak için uğraşmayınız. Çünkü onun geri dönüşü bize olacaktır. Arılardan almış olduğumuz ürünlerde bize sağlık olarak geri dönsün hastalık olarak değil.

Hazırlamış olduğumuz arı kekinin verilişi; Arı keki verilmesi hava şartlarına bağlı olarak değişir. Dışarıda yine çok soğuk hava olmamalı ve yağışında olmadığı hava sıcaklığının 10 ila 15 derece olduğu bir günde arıları fazla rahatsız etmeden verebiliriz. Arı kolonisinin içindeki arı çerçevesine göre arı keki verilir. 2-3 çerçevelik bir arı ise buna yarım kilo daha fazla çerçeveye sahip arıya 1 kilo gibi kek verilir. Arı keki yapıldıktan sonra ince poşetlere paketlenmektedir. Bu paketlemiş olduğumuz poşetleri arılara verirken bıcak ile arılara gelecek yüzeyi kesilir ve o şekilde arıya verilir. Yine havaların iyi olduğu bir günde 3-4 hafta sonra açıp keklerini kontrol ediniz biten arı kovanlarına yenine arı keki verme işlemine devam ediniz. İlkbahar döneminde şuruplama işlemi başlamadan önce arı keki verme işlemine son veriniz. Yine sormak istediğiniz sorular olursa lütfen yorum kısmından sorunuz.

satılık arı ve paket arı
guest
14 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Hamza Erarslan

Arkadaslar arı keki hazırlarken malzeme olarak kuşburnu marmelatı katabilirmiyiz

unsal

yapacağın keke asla unlu bir şey karıştırma çünkü arılarda unu parçalayacak herhangi bir enzim yok onun için mısır unudur soyadır veya ona benzer bir şey karıştırmamak gerekir. Kurs ta veteriner arkadaşlar anlatmıştı

erdal irtegün

arkadaşlar lütfen yardımcı olun ben arılarıma kek yapacam malzemeler 3kl.pudra şekeri 1kl. kavanoz bal 1pakat arı vitamini 250gr. soya unu karıştıracam acaba doğrumu yapıyorum bilgilendirirseniz sevinirim

Semih Edez

Dalga geçer gibi insanlara doğal diye zehir satıyorsunuz. Arılara bile şeker yedirmek nedir gerçekten? Böyle bal yiyeceğimize zehir yiyelim daha iyi. Bu ülkede giderek daha fazla artan alerji, kısırlık, sma, kanser, çocuk diabeti ve tüm bağışıklık sisteminin çökmesini sağlayan hastalıkların sebebi daha fazla üretim için atalarından kalan yöntemleri bırakan açgözlü küresel üreticilerdir. Vicdanınız buna nasıl izin veriyor, bu kadar mı cahilsiniz gerçekten? Gerçekten çok büyük ayıp. Ama savaşacağız, sonuna dek. Hilesiz mal yemek için Tarım ve Sağlık Bakanlığı ile çalışmaya drvam edeceğiz ve değişim yapmak için bu açgözlü üreticilerdeb daha çok çalışacağız. Kaliteli ve gerçek üreticilerden Allah gerçekten razı olsun.

ahmet kafkas

kek bal yapması için verilmiyor.

uluçay

Bu yapılan arı keki ilkbaharda verilir. arıların yavruya yönelmesi için yapılan işlemdir. arılar bu keki depolamaz . Bal akımı zamanında kek verilmez.verilse de arılar bala karıştırmaz. verilen şerbet ve kek nektar akımı olmadığında, kraliçeyi kandırarak ,yumurta atmasını sağlamaktır. Esas mesele bal aromasıyla glikozu karıştırarak yapılan ballları(!) çoook ucuza almaktır. Diğer sorun ise sorumsuz ilaç kullanımıdır. Bir kovan arı ortalama 160 kğ bal toplar. bizim verdiğimiz 2 kg kek yada şerbetin dediğiniz bal anlamında bir esamesi yoktur. sezon sonuna kadar bu 160kg balı arılar yavrularına yedirir bizde ancak 10 kg kadarını ancak alırız.

Metin

Selamünaleyküm, yaz bitiminden bahar ( yaz aşlangıcına) kadar 8 çerçevelik bir arıya kaç kilo kek vermek lazım? Birde yazın nektar akımında bir kovanda nektar bitimine ( ortalama 20 gün ) iyi bal alabilmek içik kaç çerçeve arı olmalı? Teşekürler. Meğil adresime cevaplarsanız sevinirim

Galip Altın

Yazılarınızı ve yorumları izlemek istoyprum.

Mahmut AL

Galip Bey hangi konuda size yardımcı olmamı istersiniz?

Mahmut AL

Pudra Şekeri Nedir ?

Kristal şekerin değirmende öğütülmesiyle yapılır bir diğer, deyişle kristal toz şekerin çarpma yöntemiyle, ince elekten (30 mikron) geçirilerek, çok ince (toz haline getirilmiş) biçimidir. Normal bir oda sıcaklığında 20-21 derecede ve rutubetsiz bir ortamda muhafaza edilmelidir. Yer ve duvarla birebir temas olmaması gerekir. Topaklanmaması için maksimum % 1 oranında nişasta karıştırılması yasaldır.

Amatör ve profesyonel arcılarımızın özellikle varroa ile mücadele için rahatlıkla kullanabilecekleri kusursuz organik bir üründür.Hava sıcaklıklarının düştüğü Sonbaharın son döneminde ve ilkbaharın ilk döneminde arıya verilen,karışımında yüksek oranda pudra şekeri bulunan ve arıyı beslemek için kullanılan kek için şiddetle kullanmanızı öneriyoruz.

Gülsen

Mahmut bey bende amatörce arıcılık yapıyorum 2gün önce şerbet verdim o bitince kek vermem doğru olurmu teşekkürler

necdet sarp

keke polen koyarak fakında olmadan arılarına öldürüyorsun yanlış bilgi veriyorsun