Karadeniz Usulü Mobil Arıcılık

3
karadeniz usulu mobil arıcılık
paket arı

Son günlerde internet sitelerinde dolaşan karadeniz usulü mobil arıcılık isimli bir haberi paylaşmak istiyoruz. Anadolu ajansının yapmış olduğu bir haber kaynağında Mustafa Kaya, muhabire yapmış olduğu açıklamada kendi bulunduğu ilçe arıcılık işleri ile uğraşan İbrahim Sancak isimli şahsın tır dorsesinde nasıl farklı ve verimli arıcılık yapabileceği konusunda bilgisine başvurmuş.

Konuşmasında, buna benzer bir sistemin, Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonunda olduğu yalnız bizim yaptığımız daha geniş ve ayrıntılı bir sistemi kapsamaktadır. Mobil arıcılık dorsesini 3 ay gibi bir sürede yaptıklarını belirten Kaya,”Ben mobilyacıyım. Dorseyi yaparken zorlandık.Biraz daha fazla uğraşmak durumunda kaldık.Fikir danıştığımız insanlar ‘size makinemühendisi lazım’ dedi ama biz Karadenizliyiz,biraz inatçı milletiz. İnat ettik, azmettik, kendi imkanlarımızla Karadeniz usulü arı nakil aracımızı, 6 ayda ortaya çıkardık” dedi.

karadeniz usulu mobil arıcılık

Kaya,mobil arı dorsesinin 300 bin liraya malolduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Tır dorsesine 24 kovanlı bölme yerleştirdik. Dorsenin her iki tarafında çekmece sistemiyle toplam 440 arı kovanı yerleştirdik.Mobil arı dorsesininortasında bir koridor bulunup sıcak havalarda içerideki ısıyı ayarlayabilmek için dorsenin üstü tamamen açılabiliyor. Dorseninön kısmında ise 2 kişinin giyinme, duş alma, mutfak gibi ihtiyaçlarını karşılaşabileceği ve yatabileceği kabin mevcut. Kabininüzerinden yapılantesisat ve depo sayesinde bütün arı kovanlarının ihtiyaçduyduğu şerbet,arılara ulaştırılabiliyor.”

İbrahim Sancak ise seyyar arıcılık yaptığıiçin nakilde çok sıkıntıyaşadığını veişçi bulamadığını belirterek, “İnternetten küçük bir araştırma yaptım. Bakanlığın daha önce buna benzer proje yaptığını gördüm. Projeyi inceledik ve daha da geliştirip uyguladık” ifadesini kullandı.

-“Kalite ve verimi artıracak bir sistem”

OrduArıcılık Araştırma İstasyonu MüdürüFeyzullah Konak,2005 yılında mobil arıcılık sistemi yaptıklarını kaydederek, “Mustafa Kaya’nın sistemi bizim yaptığımızdan daha da gelişmiş. Arıcılık sektöründe yeni bir dönem başlatabilecek, yarı ekstansifarıcılık sisteminin başlangıcı olarak ifade edebiliriz” dedi.

Bunun kalite ve verimi artıracak bir sistem olduğunu ifade eden Konak, şöyle konuştu:

“Bu sistemözelliklearı kovanlarınıindirme bindirmeyiortadan kaldırıpkoloni girişimini hızlandırıyor. Gerek arıcının kalacağı gerek ballarınhasat edilmesi, süzülmesinin yapılabildiği komplebir sistem. Dolayısıyla arıların geniş bir sahaya yayılmasını sağlar. Bu sistemsayesinde arı nakillerinden doğan problemler ortadan kalkacak. Bu sistem,mobil aracılık sistemi olarak ifade edilebilir. Pahalı gibi görülse deverimi 3 kat artırdığını düşündüğümüzde maliyetini fazlasıyla karşılar. Karakovan dediğimiz balın da üretimi gerçekleştirilebilir.Çünkü karakovan arıcılığındaarının bir mekanda4 haftadan fazla kalmaması, yer değiştirmesi gerekiyor.Bu sistemle arının yerini değiştirmek çok kolay. Yabancı ülkelerde buna benzer arıcılık yapan bir çok arıcı bulunmaktadır.

paket arı
Önceki İçerikAyı Saldırısına Karşı, Arılar Sigorta Kapsamında
Sonraki İçerik2015 Yılı Sahte Bal Firmaları
Subscribe
Bildir

3 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments