Ayı Saldırısına Karşı, Arılar Sigorta Kapsamında

0
ayı saldırısına karşı arılar sigortalı
paket arı

Arıcılarımıza güzel bir haber. Genellikle bir çok arıcımızın arılardan muzdarip olduğunu biliyoruz. Konuyla ilgili olarak, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, ayı saldırılarına ve zararlarına karşı, arıların sigorta kapsamına alındığını belirterek, “Bitkilere atılan tarım ilaçları, insan ve arı ırkını tehdit ediyor” dedi.

Kastamonu ili Arı Yetiştiricileri Birliği’nce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen “Arı Sağlığı” konulu konferansa katılan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, çiçek döneminde bitkilere atılan tarım ilaçlarının arıcılığı ve insanları tehdit ettiğini söyledi.

Ayı saldırılarına ve zararlarına karşı arıların sigorta kapsamına alındığının bilgisini veren Bahri Yılmaz, “Trabzon Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı beni arayıp, ‘ayıların dayısı var, arıların niye dayısı yok’ diyor. Birden şaşırdım ne diyor dedim. Ayıları ormanda koruyorsunuz da, arıları niye korumuyorsunuz diye soruyormuş sayın başkan. Biz de TARSİM’e bu konuyu götürdük. Hem arı sigortası hem de ayı sigortası yapılması için teklifte bulunduk. Ayıdan zarar gören arıcılarımız şu anda, kovanlarınız sigortalıysa tazminat alabiliyorsunuz. Artık ayının dayısı varsa, arının da sahibi var. Ayı zararı TARSİM kapsamına alındı, kovanlarınızı sigorta yaptırabilirsiniz. TARSİM’de kovanlarını sigorta ettiriyorsunuz, kovan başına 2,40 kuruş ediyor. Arıcılar, bunun yarısını yani 1,20 kuruşunu ödüyor. Ayı ile problemi olan varsa, sigortasını yaptırsın” dedi.

“TÜRKİYE’DE 102 BİN TON BAL ÜRETİLİYOR”
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de 102 bin ton bal üretildiğini ifade eden Bahri Yılmaz, Türkiye’nin dünyada hem bal üretimi, hem de kovan sayısı yönünden lider durumda olduğunu belirterek, Türkiye’de 5.9 milyon aktif kovanı bulunduğunu ve 56 bin profesyonel arıcının yer aldığını kaydetti.

Yılmaz, şöyle konuştu:
“Türkiye’de arıcılık dünyada diğer ülkeler gibi tabana yayılmış durumda. Anadolu’nun, arılarının gen merkezi olması nedeniyle, hem bal veren bitkiler, hem de bal yapan arılar yönünden şu anda dünyanın en zengin ülkesiyiz. Bunun avantajlarını kullanıyoruz. Dünyada arıcılık olmazsa hayatta olmaz. Dünya arıcılığına da yön veren bir yapıya geldik.”

“KİŞİ BAŞINA 1 KİLO 100 GRAM BAL TÜKETİYORUZ”
Türkiye’nin ihtiyacının üretilen bal ile karşılandığına dikkat çeken Yılmaz, “Şu anda Türkiye’nin kişi başına düşen bal tüketimi yılda 1 kilo 100 gram. Bu rakam Avrupa Birliği ortalamalarının üzerindedir. Avrupa Birliği’nde yılda kişi başına bal tüketimi 800-900 gramdır. Bu anlamda Türkiye iyi durumdadır. Avrupa’nın 8 milyon arısı, bizim 6 milyon arımız var” diye konuştu.

paket arı
Önceki İçerikArıcının Takvimi
Sonraki İçerikKaradeniz Usulü Mobil Arıcılık
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments