İşte Bal Avcıları

İşte Bal Avcıları
18 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 4.677 kez okundu.

bal avcıları manşetNepalli Gurung kabilesi atalarından kalma çok tehlikeli bir iş olan “bal avına” çıkıyorlar. Yılda iki kez gerçekleştirdikleri bu olay için Napal’in merkezindeki oldukça tehlikeli uçurumlara tırmanıyorlar. Aynen atalarının yaptığı gibi elde üretilmiş halat merdivenler ve uzun sivri bambular. Bu aletleri kullanarak aşağıda bekleyen sepetlere tehlikeli ve vahşi dev arılardan kopardıkları balları atıyorlar. Bu cesur insanların işlerine gelin yakından bakalım.

Kadim tarihlerden bu yana devam eden geleneğin en eğlenceli kısmı.

Yılda iki kez gerçekleşen bu olay için Nepal’in keskin uçurumlarına tırmanıp bal topluyorlar.

Maharet isteyen bu işte yıllarca çalışmanın vermiş olduğu tecrübeyle rehavete kapılamadan ve dikkatle işlerine devam ediyorlar.

Bal avcılığı insanlık tarihinin bilinen en eski mesleklerinden. Sadece İspanya’daki mağaralarda 8000 den fazla yükseklere tırmanıp bal toplayan adamlar resmedilmiş.

Balın yoğunluğu ve görüntüsü gerçekten çok lezzetli duruyor.

Uçurumların tehlikesinin yanında bir de dünyanın en büyük bal arısı olan 3cm’ye kadar büyüyebilen Himalaya bal arılarıyla da karşı karşıyalar.

Sadece balı toplamak değil sepeti indirmek te ayrı bir maharet.

Sepetleri dikkatlice indirmeleri gerekir ki emekleri ve dünyanın en pahalı ballarından biri ziyan olmasın.

Bu geleneği öğrenip gelecek nesillere aktarmadan önce bu ufaklık üzerindeki tehlikeye rağmen bu lezzetin tadına bakmalı.

Bir önceki yazımız olan Arıcılığın Ekonomideki Yeri başlıklı makalemizde arıcılığın faydası, arıcılığın katkısı ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

kafkas ana arı Arıcılık Forumu
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git