Organik Arıcılık Malzemeleri

0
organik arıcılık malzemeleri
paket arı

Organik arıcılık yapmak istiyorsanız; malzemeden ziyade önce bölgeyi iyi seçmeniz gerekiyor. Yerleşim yerlerinden ve belirli zengin bir flora bitkisine de sahip olmasına dikkat edin. Arıcılık için kullanılacak olan malzemeler sağlıklı ve kurallara uyum sağlamış yapı altında değerlendirilmelidir. Organik tarım hükümleri baz alınmak suretiyle faaliyet gerçekleştirilmeli; doğal ortam içerisinde kimyasal maddenin bulunmadığı kaliteli ürün çeşitleri değerlendirmelidir. Bu konuda belirlenmiş gerekli hükümleri okumak suretiyle Organik Arıcılık Malzemeleri değerlendirilebilir ve arıcılık yapılabilir.

Özellikle suni beslenme ve kimyasal ilaçlama gerçekleştirilmeden, doğal yapısı bozulmamış florya alanlarında kontrollü ve sertifikalı şekilde üretim yapılır. Tabii bunun için aynı kurallara ve özelliklere sahip, sağlıklı, steril, organik araçlar için uyumlu malzemelerin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Arıcılık Malzemelerinin Özellikleri

Organik arıcılık için kullanılacak kovanlar, mutlaka ürünlere herhangi bir risk getirmeyecek malzemelerden oluşmaktadır. Bunlar tahta ve çamur gibi farklı etmenlerdir. Ayrıca malzeme kullanımı sırasında herhangi bir kimyasal boya maddesi kullanılmamalıdır. Temel yapıdaki petekler ise organik bal mumundan yapılmış olmalıdır. Eğer organik olmayan balmumu kullanımı gerçekleşecek ise, mutlaka laboratuvar analiz sonuçları üzerinden kalıntının bulunmadığına dair belge ve sertifikalar elde edilmelidir. Organik arı ürünlerinin ambalajlanması konusunda ise sağlıklı ve özel ambalajlar konulmalıdır.

– Cam

– Toprak

– Ahşap

– Özel tasarım organik kaplama malzemeler

Ambalajlama sırasında özellikle ürünün organik niteliğinin bozulmamasına özen gösterilmelidir. Bu sebepten dolayı tüm yeni tedbirler detaylı şekilde alınması gerekir.

Ara Ürünler İçin Özel Depolama Alan ve Malzemeleri

Organik arı üretimi konusunda konvansiyonel şekilde üretilmiş arı ürünlerinden ayrı, hiçbir kimyasal ilaç kullanmadan depolama işlemi yapılmalıdır. En çok da hasat mevsiminin ardından gelecek mevsimler için bu konuda malzemeler açısından dikkatli olunmalıdır. Petek çerçevelerinin depolanması sırasında zarar görmemesi için, ceviz yaprağı ile defne gibi farklı doğal madde malzemelerinin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Alternatif olarak soğuk hava depolarında gerçekleştirecek depolama sistemi de sağlanabilir.

Sağlıklı e Dezenfekte Edilmiş Organik Arıcılık Malzemeleri

Organik arıcılıkta kullanılacak olan tüm gereçler detaylı şekilde ele alınmalı ve dezenfekte ederek sağlıklı şekilde tutulmalıdır. Mutlaka malzemeler bu işlemler gerçekleştirildikten sonra kullanımdan önce kayıt altına alınmalıdır. Organik arıcılıkta birçok değişik malzeme söz konusudur.

– Farklı ekipmanlar

– Özel tasarım aletler

– Depolama alanları

– Kovanlar

– Petekler

Bu gibi birçok malzemeler ile profesyonel bir anlayış çevresinde organik arıcılık özel alanlarda gerçekleştirilmektedir.

paket arı
Önceki İçerikDoğal Varroa Dökme ve Uygulama Yöntemi
Sonraki İçerikIsırgan Otu İle Varrao Mücadelesi
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments