Ana Irkı Seçimi

2
ana ırkı seçimi
paket arı

Dünya genelinde yapılan çalışmalar genel kabul görmüş 5 adet ana arı ırkı bulunmaktadır. Bu ana arıların kendi aralarında ve bölgelere göre artıları ile birlikte eksileri de vardır. Bir ana arının işçi arıları bir bölgede çok güzel bal depolarken, diğer ana arı ırkının işçi arıları ise güzel propolis toplama özelliği bulunmaktadır. İşte bu şekilde her arı ırkının bölgeye göre değişkenlik göstereceğinden dolayı ona göre seçimimizi yapmamız gerekiyor.

Dünyada bal üretimi sadece bal arıları sınıfından olan apis mellifera grubu tarafından yapılmaktadır. Dünya genelinde yapılan çalışmalarda toplam 24 arı ırkının olduğu görülmüştür ama ekonomik değeri açısından bakıldığından 5 adet arı türü tespiti yapılmıştır.  Bu seçeceğiniz arı ırklarından birisi sizin arıcılıkta başarılı olmanızı sağlayacak etmenlerin en başında gelmektedir. Tercih yapacağınız ana arı veya arı ırkının farklı bir bölgede çok iyi verim sağlamasından ziyade sizin bulunduğu yörede ne kadar verim ve geri dönüşüm sağlıyor onu bilmek lazım. Çünkü her arı ırkı her yörede verimli olamaz. Bahsi geçen arı ırklarına değinecek olursa aşağıya yazmaya çalışalım.

ana ırkı seçimi 1

Kafkas anası: Dili uzunluğu en uzun olan arı ırkı olup, yüksek rakımlı dağlarda ve soğuk bölgelerde verim alınabilen bir arı türüdür. Uzun kış dönemi geçirilen yörelerde kış kayıpları az olup, yağmalama özelliği vardır.

Karniyol anası: Ana vatanı Avusturya’nın Alplerinden meydana gelmiştir. Dünya geneline buradan elde edilen damızlıklar ile yayılmıştır. Diğer ırklara göre en uysal ırk olarak bilinir.

Anadolu anası: Ülkemizin anadolu topraklarından ve daha önce hiç arı girmemiş yerel bir arı türüdür. Ülkemizde alınarak ABD, Kanada ve İngiltere gibi ülkelere götürülerek ıslah çalışmaları yapılmıştır.

İtalya anası: İtalya ülkesinde bulunan Sicilya adasında damızlık çalışmaları yapılmıştır ve dünya geneline buradan yayılmıştır. Ilıman iklime sahip yörelerde genel olarak deniz bağlantısı olan bölgelerde güzel verim alınmıştır.

Belfast anası: Normal olarak direk bu şekilde bir ırk olmayıp, diğer ırklardan kafkas, karniyol ve italyan gibi ırkların laboratuvar ortamından ıslah edilerek yeni bir ırkın meydana getirilmesi sonucunda yüksek bir verim elde edilmesi amaçlanmıştır ve başarılı da olmuşlardır.

Yukarıda saydığımız ana arı ırkları konusunda gerekli tercihiniz yaparak ve ona göre arıcılıkta hangi ırk ile çalışmanız gerektiğine karar veriniz. Yine arı ırkları konusunda sorularımızı yorumlar kısmından her zaman sorabilirsiniz.

paket arı
Önceki İçerikArı Yumurtası
Sonraki İçerikİşte Bal Avcıları
Subscribe
Bildir

2 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments