Arı Yumurtası

1
arı yumurtası
paket arı

Arı yumurtası olarak normal bildiğimiz tavuk yumurtası gibi bir yumurtayı gözünüzde canlandırmayın. Arıların yumurtası ise kurtçuklardan meydana gelen ve ana arı yani kraliçe arı tarafından petek gözlerine bırakılan kurtçuklar oluşmaktadır. Arı yumurta derken ana arı yumurtasından bahsetmiş oluyoruz. ilk birinci gün çok küçük göz ile zor fark edilir daha sonra işçi arılar tarafından arı sütü ile besleme yaparak kenarlarından beyazımsı (arı sütü) kaplamaya başlayınca büyür. Bu şeklide gözlere ana arı günlük ortalama olarak sağlıklı bir koloni de 2 bin ila 3 bin arasından yumurta bırakmaktadır.

Bu petek gözlerine bırakılan yumurtalar genel itibari ile işçi arı gözlerinden oluşmaktadır. Yani bir koloniyi oluşturan bal arıların çoğunluğudur. Bal arıların için 1 adet kraliçe arı olur ve yine sezona bağlı olarak erkek arılardan oluşmaktadır. Erkek arılar ise normal işçi arıların petek gözlerine göre biraz büyük olur ve ana arı tarafından kontrollü bir şeklide bırakılır. Çünkü doğal sürecin gereği olarak yada yaratıcının emrettiği şekilde ana arı yeni çıkacak kraliçe adayları için onlarla çiftleşmesini sağlayacak erkek arıların oluşmasını bu şekilde sağlar. Aynı zamanda bir kovanda kraliçe arıdan yoksun kaldıysa işçi arılar tarafından kendi aralarından bir işçi arı gözünü kendilerine ana arı adayı olarak seçer ve onu farklı bir şekilde besleyerek kendilerine kraliçe yaparlar. Buradan çıkan kraliçe adayı ise yine dışarıda erkek arılar ile çiftleşerek koloninin yeni yumurta atacak ana arısı rolünü üstlenmiş olacaktır.

Ana arı yumurtayı resimlerde gördüğünüz üzere petek gözüne bıraktığı zaman 3 gün sonra tam petek gözünün tabanına inmiş olacaktır. Ana arı yumurta bırakırken işçi arı, erkek arı ve kendi gibi yeni yetişecek ana arı yumurtası bırakarak 3 türlü yumurta çeşidi bırakmış oluyor. Bu şekilde yumurta süreci ortalama 3 gün sürdükten sonra larva duruma geçiş aşaması başlamaktadır. Larva olarak kaldıktan sonra pupa dönemine geçerek gözler tamamen kapatılır daha sonra işci arı (21 gün), erkek arı (24 gün) ve ana arı (16 gün) sonra pupadan çıkıp kanatlı bir şekilde kolon içinde dolaşmaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra her arı kendi görevi doğrultusunda işlere başlayacaktır.

paket arı
Önceki İçerikArıcılığın Ekonomiye Katkısı
Sonraki İçerikAna Irkı Seçimi
Subscribe
Bildir

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments