Arıcılığın Ekonomiye Katkısı

0
arıcılığın ekonomiye katkısı
paket arı

Ülkemizde her köşesinde arıcılık faaliyeti ile uğraşan mutlaka birileri bulunmaktadır. Arıcılık diğer tarımsal faaliyetlere göre daha az sermaye ile yapılabilen ve kısa sürede kazanç sağlayan bir faaliyettir. Arıcılık yapmak için kapalı bir alan yapımına veya arazi satın alınmasına gerek yoktur. İyi planlandığı veya diğer arıcılarla işbirliği yapıldığı takdirde ikinci bir meslek olarak boş zamanlarda bile yapılabilir. Ayrıca, aile fertlerinden herhangi birisinin kolaylıkla yapabileceği bir faaliyettir. Bu yönüyle, aile ekonomisi için asıl veya yan gelir kaynağı olmakta ve özellikle kırsal kesimde aile bütçesine önemli katkılar sağlamaktadır.

Bal arıları, niteliği ne olursa olsun her türlü arazide yetişen çoğu bitkiden nektar ve polen toplayarak bunları en değerli ve yararlı ürünlere dönüştürerek bizlerin hizmetine sunmaktadır. Eğer arıcılık yapmak ise doğada bulunan bu milli servet yok olup gitmektedir. Aynı zamanda arıcılık işi belirli bir mekan ve yere bağlı kalmadan her yerde yapabilirsiniz. Evin çatısından tutun, ağacın tepeside bile rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Arıcılık faaliyetleri doğaya bağlı olduğu için dışarı bağımlı olmadan kendi kendimize yetinerek üretim yapmış oluyoruz. Profesyonel olarak arıcılık yapmamız durumunda ciddi manada ülke ekonomisine katkıda bulunarak refah düzeyimizi de yükseltmiş oluruz. Arıda sadece bal alınmayıp, polen, arı sütü, propolis ve hatta arı zehiri üretimi de ufak ufak yapılmaya başlamış bulunmaktayız.

arıcılığın ekonomiye katkısı 1

Arıcılık yaparak arıların tozlaşma üzerindeki etkisine bağlı olarak meyve ve sebzelerde yüksek rekoltelerde ürün alınmasını sağlamaktadır. Çünkü çiçeklerde ön önemli tozlaşmayı arılar sağlamaktadır ne kadar çok arı ile tozlaşma olursa ürünlerde kalite ve verim daha fazla artacaktır. Ekonomik düzeyi düşük köylü vatandaşımızda da arıcılık yaparak aile geçimini sürdürmektedir.

Görüldüğü üzere arıcılığın ekonomiye katkısı, çekirdek aileden başlayıp, tarım sektörüne faydası ile devam edip, besinler üzerindeki önemine değindikten sonra bunların genel toplamında ülke ekonomisine büyük bir katkısını olduğunu görmüş bulunuyoruz. Sizlerde hemen 4-5 adet arılı kovan alarak arıcılığa başlayabilirsiniz. Arıcılık yapmak için ciddi bir eğitime gerek olmayıp, yaptıkça ve tecrübe edindikçe öğrenebileceğiniz bir iş koludur. Arı satın almak için çevrenizdeki arıcılardan alabilir aynı zamanda internet sitelerinde de satışı yapılan paket arıcılık sistemi ile bulunduğunuz noktaya kadar teslimatlar yapılmaktadır. Yine sorularınız olursa yorumlar kısmından sorarak cevaplarınızı alabilirsiniz.

paket arı
Önceki İçerikYabancılarda Doğal Arıcılık
Sonraki İçerikArı Yumurtası
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments