Dünya Arıcılık Kongresi

1
Dünya Arıcılık Kongresi
paket arı

Dünyanın farklı ülkelerinden yapılan dünya arıcılık kongresi 2017 yılında da ülkemizde yapılacaktır. Böyle bir kongrenin ülkemizde yapılması ülkemizin arıcılığı için önemli bir paya sahip olduğunu görmekteyiz ve bu süreci iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

Konu hakkında konuşma yapan, Türkiye Arı Yetiştiriciliği Birliği Genel Başkanı Bahri Yılmaz, İstanbul’da 2017 yılında düzenlenecek “Dünya Arıcılık Kongresi‘nde Türk arıcılığının farklı kıtalardaki ülkelere tanıtılmasının amaçlandığını bildirdi.

dünya arıcılık kongresi logoYılmaz, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, göreve geldikten sonra yurtiçinde ve yurtdışında yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını, üreticilerin daha iyi bal yetiştirmesi ve ürün alması noktasında büyük çaba sarf ettiklerini söyledi. Dünya Arıcılar Birliği tarafından geniş kapsamlı kongrelerin düzenlendiğini belirten Yılmaz, “Farklı ülkelerde gerçekleştirilen kongrenin Türkiye’de de yapılmasına yönelik çabalarımız sonuç verdi. İstanbul’da 2017’de düzenlenecek Dünya Arıcılık Kongresi’yle Türk arıcılığını çok sayıda ülkede tanıtmayı hedefliyoruz. Böyle bir kongre ülke tarihinde ilk defa yapılmış olacak. Bunun için çok çalışmamız gerekti” diye konuştu.

Yılmaz, 29 Eylül- 4 Ekim 2017’de İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek kongreye şimdiden hazırlanmaya başladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “Kongreye 97 ülke ve 150 dernekten katılacak yaklaşık 15 bin kişinin bilgi paylaşımı arıcılarımızın ufkunu açacak. Farklı kıtalardaki arıcılar Türkiye’de buluşarak bilimsel sunumlar yapılacak. Türk arıcılığı böylece görücüye çıkacak. Arıcılık konusunda dünyaca isim yapmış kişilerde bilgilendirmelerde bulunacak. Bunlardan Türk arıcılarının istifade etmesi önem taşıyor. Kongre ülkemiz arıcılığına büyük anlamda katkı sağlayacaktır.

Kongreye gelen davetlilerin herhangi bir sorun yaşamaması için şimdiden tedbirlerimizi aldık.” Bu yıl bal üretim beklentilerine de değinen Yılmaz, “Havaların ısınmaya başlaması arıcıları sevindirdi. Bu yıl bal rekoltemiz 100 bin tonun üzerinde olacak” dedi.

Biz arıcılar olarak dünya arıcılık kongresi gibi önemli bir kongrede dünya arıcılığına ne gösterebiliriz bunu ispatlamamız gerekiyor. Çünkü dünya ülklerinden gelen insanlar bu kongreyi gezdiği zaman demeli ki Türkiye arıcılık alanında gerçekten başarılı bir ülke olarak anılmalı ve konu ile ilgili olarak dünya basınıda yerimizi almamız gerekiyor. Arıcılık ile ilgili yeni fikirler ve yeni buluşlar yapmanız dileğiyle…

paket arı
Önceki İçerikKamyonun Kaportasına Giren Arı
Sonraki İçerikArılarda Yağmacılık
Subscribe
Bildir

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments