Arılarda Yağmacılık

0
paket arı

Artık sezon olarak bal sağım dönemi gelmiş bulunuyor. O yüzden arıcılarımız arılardaki yağmacılığa dikkat etmeleri gerekiyor. Mümkün mertebe sabah erken saatlerde veya serin havalarda yapmaya çalışın ki arılar kızışıp iyice ortalığı dağıtmasınlar. Zaten arılar bala benzer ne olursa olsun kovana taşımak zorundalar bunun için yaratılmışlardır.

Bal arıları çok kuvvetli bir yiyecek toplama içgüdüsüne sahiptirler. Kaynak ne olursa olsun, normal uçuş yapabildikleri her an besinlerini kovanlarına taşımaktan hiç bir kuvvet onları alıkoyamaz. Arılar çevrede bulabildikleri her türlü tatlı maddeyi kovanlarına taşımaya çalışırlar. Özellikle doğada nektarın az olduğu zamanlarda bulabildikleri her kaynaktan yararlanırlar. Kuvvetli koloniler, zayıf ve savunmasız kolonilere ballarını yağma etmek için musallat olurlar.

Arılarda Yağmacılık Nedenine Meydan Vermemek İçin Alınacak Tedbirler:

a) Özellikle kurak geçen yılarda, kovanların yerlerinin değiştirilmesinde yarar vardır. Kontrol ve diğer amaçlar için açılmasında uygulama hızlı yapılmalıdır. Çevrede yağma için uçan şüpheli arılar varsa o gün hiç kovan açılmamalı ve kontrolü yapılmamalıdır.

b) Bal hasadı sırasında dikkatli davranılarak etrafa bal dağıtılmamalıdır.

c) Kovan kontrolü sırasında çevreye eski petek ve mum parçaları atılmamalıdır.

d) Balı süzülen bulaşık çerçevelerin kovana verilmesi gerekiyorsa, arılar kovanlarına çekildikten sonra akşamüzeri verilmelidir.

e) Şurup ile besleme, dikkat edilmesi gereken ve yağmacılığa en açık olan beslenme şekli olduğundan çevreye bulaştırılmamalı, akşam üzeri verilmeli ve şurup kapları, iş bitirildikten sonra hemen alınmalı ve temizlenmelidir.

f) Yapılacak takviye beslemesine uygun yem ve uygun zamanlarda verilmelidir.

Son olarak arılarda yağmacılık faktörünün ön önemli kuralı sağa-sola bal bırakmamaktır ve arı kovanlarının üzerine fazla açık kalmasından kaynaklı olarak başlamaktadır. Yukarıda sayılan konulara dikkat edilmesi durumunda güvenli bir şekilde bal sağımı yapılabilir. Resimlerin bir kısmı ballı baba olan Selahattin beyin sitesinde alınmıştır.

Arılarda Yağmacılık İle İlgili Hazırlanmış Güzel Video (mutlaka izleyin)

paket arı
Önceki İçerikDünya Arıcılık Kongresi
Sonraki İçerikArılık Çeşitleri
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments