Arı Nasıl Bölünür

30
arı nasıl bölünür
paket arı

Arı bölme işlemi yaparken en önemli konu ana arıyı bulmaktır. Bölme yapacağımız zaman böldüğümüz diğer kovan zayıf olmalı ve bölünen kovan ise güçlü olarak kalması gerekir. Daha sonra bölünen arıya hemen ana arı verilmemesi gerekir. Ana arı asıl kovanda kalmalı ve bölmüş olduğumuz yani yeni yaptığımız arı kovanına ise en erken olarak bir kaç saat içerisinden ana arı verilmelidir. Ortalama olarak 2-3 gün içinde verilmesi daha makbuldur.

Ana kovanda fazla bal varsa bunları alınabilir, çünkü mevsime göre ana arı yavru atma işlemi yapacağı için bütün çerçeveler bal dolu olduğu için bal atamayacaktır. Özellikle kış ayına girmeden önce ana arının yavru atması çok öneldir. Yavru atsın mevcudu falan arılar ile kışı daha güçlü bir şekilde çıkarak ilkbahara ulaşsınlar.

arı nasıl bölünür ana arıBölme işlemi yaptıktan sonra ana kovanı alıp eski yerine götürüyoruz yani daha önce her zaman çalışmış olduğu yerden alıp daha rahat çalışabilmemiz için başka yere götürmüştü şimdi aldık tekrar aynı yerine bıraktık. Ardından yeni oluşturmuş olduğumuz arı kovanı yaklaşık olarak 3-4 km uzak bir yere götürülmelidir. Eğer arıyı uzak bir alana götürmeye fırsatınız yoksa veya götürecek bir yer yoksa arılıkta kalacak ise daha fazla yeni doğmuş işçi arı silkeleme yapılarak yeni oluşturulan arı kovanında kalmasını sağlayarak diğer ana kovan gitmesinin önüne geçmiş oluruz. Ama arılıktan alıp uzak bir yere götürecekse böyle bir sorun kalmayacaktır.

3-4 gün sonra yeni oluşturmuş olduğumuz arı kovanını kontrol işlemini yaparız ve ana arı kabul edip etmediğine bakarız. Ana arıyı kabul ettiyse yeni çerçeve ve petekler ilave ederek ana arının yumurtlaması için yeni alanlar açmış oluruz. Eğer ana arı kabul işlemi yapmadıysa yeni bir ana arı tedarik ederek bu işlemi tekrarlayabiliriz.

Konu hakkında sorularınız olursa “Yorumlar” kısmından sormanız durumunda yardımcı olmaya çalışırız. Aşağıda izleyeceğiniz video ve ilgili yazı arıcı Ali Türk’ün bilgi ve tecrübelerinden faydalanılarak yazılmıştır.

paket arı
Önceki İçerikArıcılık Projeleri
Sonraki İçerikArı Bakımı
Subscribe
Bildir

30 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments