Arıcılıkta Mayıs Ayı Çalışmaları

2
arıcılıkta mayıs ayı çalışmaları
paket arı

Nisan ayından sonra da Mayıs ayı arıcılar için en yoğun aylardan birisidir. Aktarılması gereken kovanlar aktarılır ve aktarma işlemi sonra kovan temizlikleri yapılmaktadır. Arılar bu günlerde çok hızlı gelişerek bakımına yetişmek çok zor olur. Hatta arılıkta yatıp kalkmanız gerekmektedir.

Mayıs ayında bize hazır takılmış mumlu çerçeveler çok işimize yarayacağı için önceden bunların hazır edilip şimdi hazır bir şekilde kovanlara verebiliriz. Hem kovanlara ilave petek vereceğimiz zaman hemde kat atılacak kovanlar olduğu zaman katlara kullanmak üzere hali hazırda takılmış ham peteklerimizin olması gerekir. Ayrıca Mayıs ayında çıkan ana arılar Nisan ayına göre daha kaliteli ve verimli olduğu söylenebilir. Çünkü mevsim oturmaya başlar ve ana arılar yeterli çiftleşmeler olduğu için ana arılarda gerekli spermlerle dolu olarak yeni koloniler oluşturulabilir. Aynı zamanda arılar bu dönem çoğalma eğilim baş gösterip oğul vermeye başlarlar. Oğul vermesini istemiyorsanız bölme işlemleri yapılarak bölmelerden kendi ana arılarını yapmalarını sağlayabiliriz. Yada memeli olan kovanlar varsa bunlardaki hali hazırdaki memeler ile bölmeler yapılabilir.

Bölme yapmak istemediğimiz koloniler de ise yeterli olarak 9-10 çerçeveye ulaştıysa bunlara kat atma işlemini yapabiliriz. Kat atma işlemi yaparken alttan yavrulu ve arılı 3-4 çerçeve kata alıp ve alt kattan aldığımız çerçevelerin yerine ise ham petekli çerçeveler koyularak ana arının oraya yumurta atmasını sağlayıp arıyı rahatlatmış oluruz. Bu şekilde zamanında kat atılmayan ve bölme yapılmayan arılar oğula kaçarak arıcı için büyük zarardır. Çünkü oğulların bir çoğunu göremeyerek kaçıp doğa taşa gidecektir. O yüzden dolayı bu aydı arılıktan ayrılmamaya çalışınız. Haziran ayındaki yazımızda görüşmek üzere…

Yine Mayıs ayında arıcılıkta yapılması gerekenler ile ilgili bizim yazmadığımız ve sizlerin ekleyeceği notlar varsa aşağıdaki yorumlar kısmında yazmanız durumunda bizler gibi diğer arıcılarımızda bilgilerinizden faydalanacaklardır.

paket arı
Önceki İçerikPetek Bal Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Sonraki İçerikKarakovan Arıcılığı Nasıl Yapılır
Subscribe
Bildir

2 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments