Zikirmatikli Bal Satışına Ceza

0
zikirmatikli bal satışı
paket arı

Nasıl satacaklarını bilemediler şimdi de zikirmatikle bal satmaya başladılar. Her geçen gün saçma sapan bal kampanyaları ile insanları kandırılarak bal satışı yapılmaktadır. En son ise insanların dini duygusu ile nasıl oynandığını gösteren zikirmatikli bal satışları yapılmaya başlandı. Bu duruma Allah’tan bakanlık sessiz kalmadı ve cezai işlem uyguladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tv’lerde yayınlanan bal reklamları ile ilgili çok şikayet alınca bu tür reklam yapanları takip altına aldı. Bakanlık yetkileri “Bal alan ilk 100 tüketiciye hediye olarak zikirmatik ve seccade göndereceğiz” diye ifadeler kullanması burada tüketiciyi aldattığı ve dini duygularının kullanılarak kandırıldığına karar vererek ilgili firmaya para cezası kesti ve bu şekilde bal alan tüketicileri de uyardı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir süre önce televizyondan bal satan bir firmayı şikayet üzerine incelemeye aldı. Bakanlık, firmanın televizyondan “Bal alan ilk 100 tüketiciye hediye olarak zikirmatik ve seccade göndereceğiz” bilgisinde seccade ve zikirmatiğin piyasa fiyat bilgilerine yer verilmediğini belirledi. Bu ifadelerin tüketiciyi aldattığına ve yanılttığına karar veren bakanlık bal satan firmaya 91 bin lira idari para cezası kesti. Bakanlık, zikirmatik ve seccade hediyesiyle satılan bal reklamlarını da durdurdu.

Bakanlık başka bir bal tanıtımında “Aldığınız balı 7 gün içinde iade edebilirsiniz” ifadesininin de tüketiciyi aldattığına karar verdi. Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren mesafeli sözleşmelerde tüketicinin cayma süresinin 14 gün olduğuna dikkat çeken bakanlık, tüketiciyi kandıran firmaya 200 bin liralık ceza verilmesine hükmetti. Bakanlık, reklamlarda tüketicinin bilgilendirilmesine yönelik açıklamaları içeren, “Müşteri malı teslim aldığı veya sözleşmeyi imzaladığı tarihten itibaren hiçbir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden malı ve hizmeti reddederek sözleşmeden cayma hakkını kullanabilir. Satıcı veya sağlayıcıya malı iade edebilir” altyazılarının metin boyutunu mevzuat hükümlerine aykırı bularak 88 bin lira ceza verdi.

Son olarak, televizyondaki bal reklamları ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz Bal Mağdurları isimli yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Özetle, bizlere gelen şikayetlerde şu şekilde durumlar ile karşılaşan tüketiciler var. Denildiği şekilde balın gelmediği ve dedikleri hediyelerin olmadığı ayrıca gönderici kısmına sallama bir firma isminin yazılıp gönderildiği bilgisini almış bulunmaktayız. Yani daha sonra muhatap bulamayasınız diye ve başka insanlarla muhatap olsunlar diye değişik isimler yazılarak dolandırıcılık yapılmaktadır. Uyanık olunuz…

paket arı
Önceki İçerikArıların Sonbahar Bakımı
Sonraki İçerikArıcılık Hakkında Bilgiler
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments