Paket Arıcılık Nedir

1
paket arı

Paket arıcılık nedir; arı kovanlarının çerçeve sayısına göre bölünüp farklı adreslere gönderilmesi veya yerinde satışının yapılmasıdır. Örneğin, 5 çerçeve ve 7 çerçeve gibi paketler haline getirilerek ülkenin farklı yerlerine kargo ve özel araçlar ile nakliyesinin yapılarak müşterilere veya alacak olanlara teslim edilmesidir.

Paket Arıcılıkta Amaç Nedir?

Paket arıcılıkta iki türlü amaç vardır. Birincisi arı sayımızı artırmak, ikincisi ise erken ilkbaharda güçlü arıların olmasıdır. Birinci amacımız zaten belli arı kovan sayılarınızı artırmak için bulunduğunuz yerden arı temini yapabilirsiniz veya internet üzerinden yada farklı kanallar ile başka yerde arı satın alabilirsiniz. Bizim burada üzerinde duracağımız konu erken ilkbaharda arı satın alarak sezona hali hazırda arılar ile girmektedir. Biraz daha bu konuyu açmak gerekirse, örneğin siz Erzurum ilinde arıcılık yapıyorsunuz doğal olarak Erzurum iline Antalya iline göre daha geç ilkbahar geleceği için sezona geç gireceksiniz. Eğer siz erken ilkbaharda iyi gelişen arı kovanı için ve arı mevcudu iyi olan arı kolonisi aldığınız zaman bulunduğunuz yerde o sezona daha iyi girerek sezon sonu iyi verim alabileceksiniz.

Ülkemizde Paket Arıcılık

Ülkemizde paket arı işi yurt dışına göre yeni yeni gelişmekte olup, genel olarak normal kovan usulu ve özel kutular ile yani ruşet kovanlarla dağıtımı yapılmaktadır. Dağıtım işlemi kargo şirketleri veya özel araçları ile ilgili adreslere gönderilmektedir. Paket arıcılıkta çerçeve sayısına göre belirli bir ödeme yaparak arı satın almanızdır. Satın alacağınız arı çerçeve sayısına göre farklılık göstermektedir.

Paket Arı Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paket arı işinde en önemlisi güvendir. Güvendiğiniz birisi ise ve verdiği arı ırkına uygun bir şekilde arı veriyorsa arı satın alma konusunda içiniz rahat olsun. İnternette paket arı işini yapan firmalar bulunmaktadır. Bunları tercih ederken sitelerini iyice inceleyin ve aklınıza takılan sorularınız olursa ilgili kişiye arayarak sorularınızı sorun ve kafanız rahat olsun. Paket arı sayı olarak fazla alacaksanız mutlaka yarı ödemesini yapın ve geri kalan yarı ödemesini arıları teslim aldığınızda yapınız. Genel olarak paket arıcılıkta ödemeler önceden alınmaktadır. Bunun bu şekilde olma sebebi arı canlı bir hayvan olduğu için yola çıkan arı mutlaka sahibine teslim olması gerekir. Eğer satın alacağım deyip de almayan kişi nasılsa ödemesini de yapmadığı için paket arı işini yapan kişiler için mağduriyete sebep olmaktadır. Satılık arı olarak aldığınız arıyı kontrol edin ve ana arısı olup olmadığına bakın. Paket arıcılık konusunda çalışmalarını takip ettiğimiz ANA ARI GEN sitesi bu konuda önerebileceğimiz  bir firmadır. Yine de siz inceleyin ona göre karar veriniz. Aşağıya paket arı ve paket arıcılık ile ilgili resim ve video paylaştık mutlaka bakınız.

paket arı
Önceki İçerik2017 Apimondia Kongresi
Sonraki İçerikArıcılıkta Para Var Mı
Subscribe
Bildir

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments