Arıcılıkta Para Var Mı

17
paket arı

Bugün sizler ile acaba arıcılıkta para var mı konusu üzerine bir şeyler yazmaya çalışacağız. Yazdıklarımızın üzerine siz değerli yorumlarınız ile bizlere eşlik edebilirsiniz. Arıcılıkta hem para vardır hemde yoktur. Eğer arıcılık işinden anlıyorsanız ve bilinçli olarak yapabiliyorsanız arıcılıkta para var. Yok ben arıyı alayım bahçeye koyayım seneye bakarım diyorsanız yine para olur belki ama sayısal loto gibi bir şey olur. Ülkemizin genel olarak arıcılık durumu da budur. Ne demiş atalarımız, bakarsa bağ bakmaz ise dağ olur.

Arıcılıkta para var mı konusuna şu şekilde bir örnek vermek gerekebilir; örneğin, 5 kovan arı aldınız ve bahçenize veya bir tarlanıza bu arıları koydunuz. O yılda güzel mevsim iyi gitti arılarınız her birinden 20-30 kg bal aldığınızı varsayarsak hesabını siz yapın artık. Bulunduğunuz yere göre bal fiyatlarında farklılık olabilir ülkemizde en düşük hakiki balın kilosu 50 TL’dir. Tabi yine ülkemizde en büyük sıkıntı da pazarlama alanıdır. Mümkün mertebe balınızı ucuza kimseye kaptırmadan birebir parekende olarak satmaya çalışın lütfen.

aricilikta-para-var-mi-1Sonuç olarak, arıcılık işi tamamen para için yapılamaz. Belki bir esnaflığı para için yapabilirsiniz ama arıcılık öyle değil ki. Arıcılık işi biraz sevgi biraz aşk gerekir. Eğer arıları sevmiyorsanız ve onların kovanda çalışmasını izlerken sevk almıyorsanız ve tamamen paraya odaklanırsanız başarı oranınız çok düşük. Arıcılık bir hastalıktır. Sevgi ile bu işi yapacaksanız çok iyi paralarda kazanabilirsiniz. İlk kötü giden mevsimde yıkılmaz iseniz zengin olmamanız için hiçbir sebep yok. Biraz araştırma biraz ilgi ve en büyüğü emektir.

İlk başlangıç olarak bulunduğunuz il ve ilçelerde Halk eğitim merkezlerine giderek arıcılık kurslarına gidiniz. Orada tanıştığınız kişiler ile çevrenizdeki arıcılar keşfedeceksiniz boş vakitlerinizde bu arıcılara yardımcı olarak işi öğrenebilirsiniz. Daha sonra sizde bir yerden bir kaç kovan arı temin ederek öğrendiğiniz ve gördüğünüz bilgileri bu arı kovanları üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Sevmeye başladığınız zaman zaten arıcılığın para kazandırdığını göreceksiniz. Çünkü, en güzeli insanın sevdiği işi yaparak para kazanması değil mi? Durmayın hemen başlayın..!

Arıcılıkta para var mı konusu ile ilgili olarak düşüncelerinizi aşağıya YORUM olarak yazarsanız bizleri aydınlatmış olursunuz.

paket arı
Önceki İçerikPaket Arıcılık Nedir
Sonraki İçerikCanan Karatay’a Arıcılardan Tepki
Subscribe
Bildir

17 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments