Arıcılıkta Şubat Ayında Yapılması Gerekenler

10
paket arı

Bu ayda bazı yörelerde erken açan çiçekler olabilir ve hava koşulları da uygun gittiyse arılar çalışmaya başlar. Genel olarak bu ayda da pek arı kovanlarına ellenmez ama son haftasına doğru kovan kontrolleri yapılabilir.

Arı kontrollerinde dikkat etmemiz gereken noktalar; ölmüş olan yani sönen kovanlar varsa, içinde işe yarayan petekler alınır ve bu kovan kapalı bir yere kaldırılır ve kovanın kapağı kapatılır. Daha sonra bu boş kovana arıların gitmemesi için kovan korumalı bir yer olması ilerde olabilecek yağmacılığın önüne geçilir.

Bal stoğu bitmiş olan arı kovanları varsa bunlara bal ile gıda takviyesi yapılabilir. Eğer elimizde bal kalmadıysa arı keki veya şurup ile besleyebiliriz. Arı keki verme işlemini erken bitirmeniz gerekebilir. Tabi ki bu beslemeyi arı kolonini durumuna göre yaparsınız baktınız yeteri kadar bal var bu işlemleri yapmaya gerek yoktur. Eğer siz gereğinden fazla Şubat ayında arıları beslerseniz arılar ne oldum delisi olup havalar ısındı dışarıda nektar çoğaldı zanneder hemen yavru atmaya başlar. Daha sonra havalar soğuk olacağı için tabiki ana arının atmış olduğu bu yavrular ölecektir. O yüzden fazla besleme yapılmamalıdır.

Şuruplama ile besleyecekseniz arıları ölçü olarak 1/1 olacaktır. Yani bir kg şekere bir kg su karıştırıp vermeniz gerekiyor. Bu şurubu hazırlarken önce suyu kaynatmalısınız daha sonra suyu ocaktan aldıktan sonra şekeri atıp karıştırıyorsunuz ve daha sonra suyu ateşe koymayın. Bu şurubun içine ruhsatlı olan ilaçlardan ölçüsüne uygun bir şekilde katabilirsiniz. Şubat ayı sürecince hava sıcaklığının 0-6 derece olduğu dönemlerde oksalik asit uygulaması ile varroa ile mücadele yapabilirsiniz. Çünkü bu dönemde yavru çok azdır yada hiç yoktur. O yüzden ergin arıların üzerideki varroaları düşürmek kolay olur. Kullanacağınız ilaçlar ruhsatlı olmalı ve almış olduğunuz ilaçların izni olup olmadığı araştırınız.

Mart ayında yapılması gerekenler ilgili yazacağımız yazıda görüşmek dileğiyle…

paket arı
Önceki İçerikAmatör Arıcılık
Sonraki İçerikAraba İle Yapılan Arıcılık
Subscribe
Bildir

10 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments