Arıcılıkta Eylül Ayı Yapılacak İşler

0
eylül ayı arıcılık çalışmaları
paket arı

Eylül ayında arıcılıkta yapılması gereken işlemlere ve çalışmalara değinmek istiyoruz. Her ay olduğu gibi de bu ayda yapılması gereken bir dünya iş var. Özellikle bazı bölgelerimizde bal sağım işlemlerine devam edilmektedir. Yüksek rakımlı yaylalarda daha ballarını almayan bir çok kişi var bu dönemde ballarını alıp, bu işlemlerini bitirmek gerekebilir. Yine bu bal sağım esnasında arıları yağmacılığa meylettirmeden yapılması gerekir, çünkü doğada bal kaynakları bittiği için arıları aşırı yağmacılığa müsait olur. Nerede bir bal damlası ve tatlı kokusu alsa oraya ordu gibi çullanırlar. O yüzden dolayı balları alırken kovan ağızlarını daraltıp ve etrafa bal yoku dökmeden temiz yapmamız gerekir.

Balları süzülen çerçeveler tekrar arılara verilerek süzülmüş olan çerçevelerin ballarının yemesini sağlayarak petekleri temizlemiş oluruz. Bu şekilde geriye verdiğimiz petekler eğer çevrede son dönemde bölgeye has bal akımı varsa örneğin çam balı bölgesinde iseniz bu zamanda çam balı akımı olur. Bunun gibi zamanlarda süzülmüş petekleri verdiğinizde tekrardan arılar bal ile doldurabilir.

eylul ayi aricilikta isler

Bal sağım sonrası arıların ana arı kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Ana arısı olmayan yada yaşlı olan kolonilere hazır ana arı alarak analandırılması gerekmektedir. Yazın yoğun temposundan yada doğal nedenlerden dolayı ana arısı kaybeden koloniler olabilir. Eğer bu dönemde acil olarak ana arı ile bunları analandıramazsak muhtemelen kışı sönecekleri için ilkbahar bizim için hüsran olacaktır. Bu durumlar ile karşılaşmamak için ana arı kontrolü önemli. Ana arı ihtiyaçlarınızı Ana Arı Gen firmasından karşılayabilirsiniz.

Kapalı yavrunun sona erdiği bu dönemde ve bal hasadından sonraki bu dönemde varroa mücadelesi için önemli bir zamanlamadır. Varroa mücadelesi için uzman kurum ve kuruluşlardan destek alarak yapmanızı öneririz. Bizler burada sizlere ilaç tavsiyesinden bulunarak yanlış yönlendirme yapmak istemeyiz ama ülkemizde yaygın olan şerit ve duman uygulaması her arıcının kolay bir şekilde yapabileceği basit ilaçlama tekniği olarak yapılabilir.

eylül ayı arıcılık işlemleri

Yine bu dönemde çok görülen sarıca arılarına karşı mücadele edilebilir. En basit yöntemlerden birisi yabani arı kapanı yada kola tarzı asitli içecekleri tuzak yaparak bunlardan kurtulabilirsiniz. Zayıf ve güçsüz kovanlarla birleştirme yapılarak kuvvetli koloniler oluşturulabilir. Arılıkta bu şekilde döküntü olan kovanlardan kurtularak boş kovanları depo tarzı bir yere çekebiliriz. Ekim ayındaki yazımızda görüşmek dileğiyle. Yine sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere her zaman sorabilirsiniz.

paket arı
Önceki İçerikArıcılıkta Ağustos Ayında Yapılması Gerekenler
Sonraki İçerik2021 Yılı Arıcılık Fuarı
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments