Arıcılıkta Aralık Ayı Yapılacak İşler

0
aralık ayı arıcılık çalışmaları
aralık ayı arıcılık çalışmaları
paket arı

Arıcılıkta her ay yapılması gereken işler vardır ama işlerin en azının olduğu ay ise bu aydır. Çünkü artık havalar soğumuş olur, arıcı için dinleme zamanıdır tabi yine ufak tefek işler mutlaka çıkacaktır. Özellikle arıları stokları konusunda uyanık olmamız gerekir. Aşağıda Aralık ayında arıcılıkta yapılacak olanları maddeler halinde yazmaya çalışalım.

Arılıkta bulunan kovanlarımızın sehpa ve zeminlerinin sağlam olsun ki en ufak rüzgarda yada karda kışta savrulup bir tarafa gitmesin diye sabitlemeliyiz. Kovanlarımızın üstten alabilecek yağmurlara karşı kovan kapağını su geçirmeyen bir şey ile kapatabiliriz. Örneğin, branda çadırı gibi geçirip su almasını engelleyebiliriz. Uçuş önü tahtası çok genişse ufak bir ağaç ile kovan önü 2-3 santim kalacak şekilde bir parça ağaç koyulabilir.

aralik ayi aricili calismalari 1

Bu dönemde bulunduğunuz yerde havalar iyi gidiyorsa stok kontrolü yapılabilir çünkü kar yağarsa nerdeyse şubat ayına kadar bakamayacağınız için aç olan arılara kek gibi yada şurup tarzında yiyecekler verelim ki kışı açlıktan dolayı ölüp gitmesinler. Arı mevcudu olarak bu ayda 5-6 çerçeveli arılar vardır üzerlerine birer kek bırakırsa sorun olacağını düşünmüyoruz. Şurupta verilebilir hava sıcaklığına bağlı olarak ama geceler ve gündüzler soğuk gideceği için şurubu almaya çalışan arılar şurubun içine düşün kalır. Çıkamayarak hepsi şurubun içinde ölü bir şekilde kalarak hava içinde pis bir koku oluşturacaktır. O yüzden dolayı havaların ısınmasını beklemek lazım şurup vermek için şimdilik arı keki ile yetinebilirsiniz.

aricilikta aralik ayi yapilacak isler 2
arıcılıkta aralık ayı çalışmaları

Yine bu ayda işler bittiği için elimizde kalan eski ve kararmış petekleri eriterek külçe mum haline getirebiliriz. Ham mum olarak yaptığımız bu ürünü arıcılık malzemeleri satan yerlere vererek yerine mum alabilir yada satabilirsiniz. Aralık ayında fazla iş olmayacağı için bunun yerine arıcılık adına kendinizi geliştirebiliriz bol bol kitap okuyun ve gerekli kaynak videoları izleyerek arıcılık bilginizi bir adım daha ileri götürebilirsiniz. İyi istirahatler

paket arı
Önceki İçerikGezici Arıcılık İçin Yapılması Gerekenler
Sonraki İçerikArıcılara Sokağa Çıkma Yasağı Var mı Yok Mu?
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments