Arıcılara Sokağa Çıkma Yasağı Var mı Yok Mu?

29
ana arı siparişi
satılık arı ve paket arı

Evet muaf ama Arıcılık İşletme Belgesi ile arıcı olduğunuzu ispatlamanız durumunda sokağa çıkma yasağından muaf olursunuz. Peki arıcı olduğunuz hangi şartlarda ispatlatsak bu yasaktan muaf oluruz onun ile ilgili olarak ayrıntılı bir yazı yazacağız. Pandemi döneminde ve koronanın yaygın olduğu bir dönemde arıcılarımıza yol gösterecektir.

Arılar gibi doğada kendi başına yaşayan ve insan kontrolünde olan başka bir canlı yok gibi. Çünkü koyunlarınız olsa ahırda bekletir hazır yedirirsiniz. Ama arılar öyle mi yerleşim yerlerinden uzakta olmak zorunda ve ormanın için arılıklar kurulması gerekiyor. Bizlerde yaşam alanları olarak ev gibi barınaklarda hayat sürdüğümüz için bu şekilde doğada bulunan arılarımızı yanına gitmek zorundayız. Gidebilmek için ise belgeli arıcı olduğumuz polise ve devlet görevlisine ispatlamak zorundayız. Tabi arıcıyız deyip öyle kafamıza göre gezemeyiz ve ana kuralları unutmayıp;
Temizlik-Maske-Mesafe olarak bilinen 3 hayat kurtaran kuralı her yerde uygulamalıyız.
aricilar sokaga cikma yasagindan muaf mi Profesyonel anlamda arıcılık yapanlar zaten gerekli belgeleri bulunuyor. Yeni başlayan ve amatör düzeyde arıcılık yapacaklar için Arıcılık İşletme Belgesi’ne sahip olmanız gerekiyor.

Arıcılık İşletme Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?
Arıcılık işletme belgeniz olması için 1 (bir) arıda olsa kaydınız yapıyorlar. Kayıtları il ve ilçe tarım ilçe müdürlüklerinden yapabilirsiniz. Öncelik olarak arıları koyacağınız yeri yanı arılık yerini ayarlamanız gerekiyor. Ve ayarlayacağınız bu yerin arıcılık yönetmeliğinde taşıması gereken özellikler olması gerekiyor. Örnek olarak; yer size at ise tapusu, arıları koyacağınız yer başkasına ait ise noter üzerinden kira sözleşmesi ve yer Orman Müdürlüğü’ne ait orman müdürlüğünden gerekli izin almanız gerekiyor. İzin alabilmeniz için dilekçe ile izin alabilirsiniz. Bu süreci hallettikten sonra nüfus cüzdanı fotokopisi ile Tarım Müdürlüklerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurudan sonra müdürlük size muhtara onaylatmanız için matbu form verecek onu da onaylattıktan sonra tekrar müdürlüğe giderek elinizde olan bütün evrakları veriyorsunuz. Bu işlem sonrası belirli bir tutar karşılığında makbuz veriliyor. Evrak süreci bittikten sonra görevli memur arılık yerine gelerek haritalardan konumu belirleyerek o noktaya sizin adınıza işletme tanımlıyor. Evrakları verdikten sonra size verilen makbuz bu sırada yanınızda olması gerekir. Daha sonra sizin adınıza tanımlı bir arıcılık işletmesiniz e-devlet üzerinden görebilirsiniz.
aricilik isletme tescil belgesi

paket arı

Arıcılar Birliği Üyeliği Şart Mı?
Yasaklardan muaf olmak için arıcılık işletme belgesi olduğu zaman üyelik şartı yoktur. Arıcılık işletme belgesi olmayanlar zaten arıcılar birliğine üye olamazlar. Aynı zamanda arıcılar birliğine üyelik için 30 adet gibi bir kovan şartı vardır. Arıcılar birliğine üye olmanız durumunda devlet desteklemelerinde faydalanırsınız, üye olunca size Arıcı Kimlik Kartı verilir ve bir nevi kimlik gibi polis noktalarında arıcı olduğunuzu bu kart ile gösterirseniz daha profesyonel bir durum sergilenmiş olur. Birliğe üye olduğunuz zaman arı kovanları dışına çakılan TR ile başlayan o numaraları arıcılar birliği vererek sizi arılarınızı kayıt altına almış oluyor. Destekleme zamanında kovan başı veya ana arı başı ücret alıyorsunuz. Aynı zamanda farklı bankalardan kredi gibi olanaklardan faydalanmanız kolay olur.
Şimdiye yazdıklarımızda aynı il içeresinde arıcılık işletme belgesi ile seyahat edebiliyorsunuz. Arıcılar birliğine üye olup, arıcı kartı da bulunursa herhangi bir problem yaşamazsınız.
arici kimlik karti

Farklı illerde arıları olan veya arı taşıyacaklar nasıl yapacak?
Siz farklı bir yerde yaşayıp arılarınız il dışında bir yerde bulunuyorsa arılarınız bulunduğu yerde Arı Konaklama Belgesi almanız gerekiyor. Yada arılarınızı farklı bir ile taşımak istiyorsunuz o durumda Sevk Belgesi olacaktır. Bu belgeler Tarım İlçe Müdürlüklerinde alınmaktadır.

Bu şartları taşıyan arıcılarımız şimdiye kadar yayınlanan genelgeler doğrultusunda seyahat engeline takılmadan arılarına bakabilirler. Yarın bir gün farklı bir genelge çıkar ve burada arıcılar da yasağa tabi derse o zaman farklı bir açıklama ve yazı yazmamız gerekir.
Son olarak burada saymış olduğumuz özellikler arılarına bakma için ülke arıcılığına ve ekonomisine katkıda bulunsun diye devlet bu şekilde kolaylıklar sağlanmıştır. Bu durumu farklı şekilde ve art niyetli bir düşünce ile yapılması durumunda bulaşıcı hastalıkları yaymaktan ve insan hayatını tehlikeye atmakta adli ve idari olarak cezalandırılacağınızı asla unutmayın. Farklı kurumlardan alınan arıcılık kursu ve buna benzer belgeler geçersizdir.

Arıcılar açışından sokağa çıkma yasağı ile ilgili sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmında bizlere her zaman sorabilirsiniz. Yazının hazırlanmasında Halil Bilen’in bilgilerinden alıntı yapılarak yazılmıştır.

satılık arı ve paket arı
5 5 votes
Değerlendirme
guest
29 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Alettin

Hepsi tarımla uğraşan köylüye ve çiftçiye sigorta parası yatırtma ayağı. 20 30 kovan arısı olan nasıl işletme açıp da sigorta parası ödesin? El insaf.

Furkan

Merhabalar benimde babam arıcı arılarımız var ama babam amaliyat olduğu için araç kullanamıyor ulaşım sağlıyamıyor benim götürüp getirmem yasaklardan dolayı sorun olurmu

ömer

elimde sadece halk eğitimden aldığım arıcılık kurs bitirme belgem var bu belge arılığa gidip gelmem için yeterli olur mu ilçe tarıma gittiğimde bu işlere bakan arkadaş şu an olmadığı için bekletiyorlar ne yapmalıyım

Mehmet
Değerlendirme :
     

Merhaba arıcılık yapmak için önce kurs görüyorum ve kayıtlı arım yok sadece 2 arım var kurs zamanında öğrenci belgesiyle seyehat yspabilirmiyim

Hüseyin

Benim Türkiye arıcılık kimlik kartım var Malatya’da Çanakkale kovanlarim var kendim bakiyorum bu kimlikle gidebilir miyim

Erhan
Değerlendirme :
     

Merhaba. Arı malzemeleri.satiyorum yasaktan muaf olma ihtimalim varmıdır sonuçta bozulacak malzemelerde dükkanında bulunuyor nasıl bir yol izleyebiliriz nereye başvuru yapabiliriz hiçbir yerde bu konu hakkında bilgi yok yardımcı olursanız sevinirim

Mehmet

Arıcılık belgesi yasaktan muaf için yeterlimi

Oğuzhan
Değerlendirme :
     

18 yaşıma 2 ay var ve 1 kovan arım var kovanımda tema vakfına ait bir arsada daha önceden birileri kovan koymuş bende onların kovanı gibi oraya kendi kovanımı koydum. Evimede 1.5 km uzaklıkta arıyada bakmam lazım lütfen bana yardımcı olun emekler zayi olmasın

ömer

halk eğitimden aldığımız arıcılk belgesi yeterli olur mu

Semih
Değerlendirme :
     

Osmaniye-Kadirli’de yaşıyorum. Evime 8 km mesafede, kendi arazimde 7 kovan arım var. Arıcılar birliği, kovan sayım az olduğu için İlçe Tarım Müdürlüğünden birlik dışı kayıt açtırmam gerektiğini söyledi. İlçe Tarım Müdürlüğü ise önce Arıcılar birliğine kayıt yaptırmadan beni kayıt etmeyeceklerini söyledi. Her iki taraf da diğerinin prosedürü bilmediğini iddia ediyor. Birkaç kere ikisi arasında git gel yaptıktan sonra umudu kestim.

abdulkadir

merhaba ben 38 yılık arıcılık çalıştım ve ben arıcılığı babamdan öğrendim babamda 50 yılık arıcı ben yabancıyım hata süryeliyim ve beni süryede 1500 kovanım olmuştu ama savaş olduğunda arılarımı yaktılar ve tüm emlaklarımı hata arabımı evimi herşeyimi ve ben şimdide istanbulda oturyom ve 4 yılık ütücülük çalıştım çocuklarımı yaşatayım diye he ben sizedebirşey anlatacam ben 6 yıl önce şanlı urfada bir arıcını yanına gitmiştim ve o sırada ben onunla çalıştım onun 500 kovanı vardı ben onları öyle birşey yaptımki arıları ölüyordü ozaman ben gelmeden önce ben geldim tüm arılarını ileştirdim yeni nesile dönüştürdüm ve ensondada vesim geleceği zaman 1 hafta… Read more »

Hakan

işletme kaydi için gerekli evrakı köy muhtari imzalamadi( arilarim kendi adima tapulu 6 dönüm meyve bahcesinde) ne yapmam gerekiyor muhtarin imzasi olmadan kayit yaptiramiyormuyuz.

Ahmet

Bu yasaklar döneminde arıcı yanında bir yardımcı götürebilirmi

Ömer

Arılık tapusu hala zorunlu mu? Komşunun arazisinde duruyor kovanların, komşuya ulaşamıyorum.

mesut bozkır

arıcılık işletme belgesi için arıcılık kurs bitirme belgesi gerekiyor mu sadece 1 kovan arıyı köy evinin bahçesinde bakmak yeterli mi

İlhantoy

Bilgiçok faydalı oldu emeğinize sağlık teşekkürler

amatör

benim bir kovanım var gerçekten olabiliyorsa süper olur.

Ahmet
Değerlendirme :
     

Bilgilendirme için teşekkürler.