Arıcılara Sokağa Çıkma Yasağı Var mı Yok Mu?

31
paket arı

Evet muaf ama Arıcılık İşletme Belgesi ile arıcı olduğunuzu ispatlamanız durumunda sokağa çıkma yasağından muaf olursunuz. Peki arıcı olduğunuz hangi şartlarda ispatlatsak bu yasaktan muaf oluruz onun ile ilgili olarak ayrıntılı bir yazı yazacağız. Pandemi döneminde ve koronanın yaygın olduğu bir dönemde arıcılarımıza yol gösterecektir.

Arılar gibi doğada kendi başına yaşayan ve insan kontrolünde olan başka bir canlı yok gibi. Çünkü koyunlarınız olsa ahırda bekletir hazır yedirirsiniz. Ama arılar öyle mi yerleşim yerlerinden uzakta olmak zorunda ve ormanın için arılıklar kurulması gerekiyor. Bizlerde yaşam alanları olarak ev gibi barınaklarda hayat sürdüğümüz için bu şekilde doğada bulunan arılarımızı yanına gitmek zorundayız. Gidebilmek için ise belgeli arıcı olduğumuz polise ve devlet görevlisine ispatlamak zorundayız. Tabi arıcıyız deyip öyle kafamıza göre gezemeyiz ve ana kuralları unutmayıp;
Temizlik-Maske-Mesafe olarak bilinen 3 hayat kurtaran kuralı her yerde uygulamalıyız.
aricilar sokaga cikma yasagindan muaf mi Profesyonel anlamda arıcılık yapanlar zaten gerekli belgeleri bulunuyor. Yeni başlayan ve amatör düzeyde arıcılık yapacaklar için Arıcılık İşletme Belgesi’ne sahip olmanız gerekiyor.

Arıcılık İşletme Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?
Arıcılık işletme belgeniz olması için 1 (bir) arıda olsa kaydınız yapıyorlar. Kayıtları il ve ilçe tarım ilçe müdürlüklerinden yapabilirsiniz. Öncelik olarak arıları koyacağınız yeri yanı arılık yerini ayarlamanız gerekiyor. Ve ayarlayacağınız bu yerin arıcılık yönetmeliğinde taşıması gereken özellikler olması gerekiyor. Örnek olarak; yer size at ise tapusu, arıları koyacağınız yer başkasına ait ise noter üzerinden kira sözleşmesi ve yer Orman Müdürlüğü’ne ait orman müdürlüğünden gerekli izin almanız gerekiyor. İzin alabilmeniz için dilekçe ile izin alabilirsiniz. Bu süreci hallettikten sonra nüfus cüzdanı fotokopisi ile Tarım Müdürlüklerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurudan sonra müdürlük size muhtara onaylatmanız için matbu form verecek onu da onaylattıktan sonra tekrar müdürlüğe giderek elinizde olan bütün evrakları veriyorsunuz. Bu işlem sonrası belirli bir tutar karşılığında makbuz veriliyor. Evrak süreci bittikten sonra görevli memur arılık yerine gelerek haritalardan konumu belirleyerek o noktaya sizin adınıza işletme tanımlıyor. Evrakları verdikten sonra size verilen makbuz bu sırada yanınızda olması gerekir. Daha sonra sizin adınıza tanımlı bir arıcılık işletmesiniz e-devlet üzerinden görebilirsiniz.
aricilik isletme tescil belgesi

Arıcılar Birliği Üyeliği Şart Mı?
Yasaklardan muaf olmak için arıcılık işletme belgesi olduğu zaman üyelik şartı yoktur. Arıcılık işletme belgesi olmayanlar zaten arıcılar birliğine üye olamazlar. Aynı zamanda arıcılar birliğine üyelik için 30 adet gibi bir kovan şartı vardır. Arıcılar birliğine üye olmanız durumunda devlet desteklemelerinde faydalanırsınız, üye olunca size Arıcı Kimlik Kartı verilir ve bir nevi kimlik gibi polis noktalarında arıcı olduğunuzu bu kart ile gösterirseniz daha profesyonel bir durum sergilenmiş olur. Birliğe üye olduğunuz zaman arı kovanları dışına çakılan TR ile başlayan o numaraları arıcılar birliği vererek sizi arılarınızı kayıt altına almış oluyor. Destekleme zamanında kovan başı veya ana arı başı ücret alıyorsunuz. Aynı zamanda farklı bankalardan kredi gibi olanaklardan faydalanmanız kolay olur.
Şimdiye yazdıklarımızda aynı il içeresinde arıcılık işletme belgesi ile seyahat edebiliyorsunuz. Arıcılar birliğine üye olup, arıcı kartı da bulunursa herhangi bir problem yaşamazsınız.
arici kimlik karti

Farklı illerde arıları olan veya arı taşıyacaklar nasıl yapacak?
Siz farklı bir yerde yaşayıp arılarınız il dışında bir yerde bulunuyorsa arılarınız bulunduğu yerde Arı Konaklama Belgesi almanız gerekiyor. Yada arılarınızı farklı bir ile taşımak istiyorsunuz o durumda Sevk Belgesi olacaktır. Bu belgeler Tarım İlçe Müdürlüklerinde alınmaktadır.

Bu şartları taşıyan arıcılarımız şimdiye kadar yayınlanan genelgeler doğrultusunda seyahat engeline takılmadan arılarına bakabilirler. Yarın bir gün farklı bir genelge çıkar ve burada arıcılar da yasağa tabi derse o zaman farklı bir açıklama ve yazı yazmamız gerekir.
Son olarak burada saymış olduğumuz özellikler arılarına bakma için ülke arıcılığına ve ekonomisine katkıda bulunsun diye devlet bu şekilde kolaylıklar sağlanmıştır. Bu durumu farklı şekilde ve art niyetli bir düşünce ile yapılması durumunda bulaşıcı hastalıkları yaymaktan ve insan hayatını tehlikeye atmakta adli ve idari olarak cezalandırılacağınızı asla unutmayın. Farklı kurumlardan alınan arıcılık kursu ve buna benzer belgeler geçersizdir.

Arıcılar açışından sokağa çıkma yasağı ile ilgili sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmında bizlere her zaman sorabilirsiniz. Yazının hazırlanmasında Halil Bilen’in bilgilerinden alıntı yapılarak yazılmıştır.

paket arı
Önceki İçerikArıcılıkta Aralık Ayı Yapılacak İşler
Sonraki İçerik2021 Yılında Arıcılık Destekleri Devam Ediyor
Subscribe
Bildir

31 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments