Arıcılıkta 2 Ayda 100 Bin Kazandı

18
ana arı siparişi
satılık arı ve paket arı

Değerli arıcılarımız ilgili haberimiz internet ortamında görülmüş olup, kazanılan para da kayda değer olduğu için siz değerli arıcılar olarak konu hakkında yorumunuz görmek ve değerlendirmenizi almak isteriz. Haberi olduğu şekilde aşağıya yazıyoruz.

Faruk Çengel isimli bir arıcımız şu şekilde ifade diyor; belli bir altyapı eğitimi ve elde edilecek olan tecrübe sonrası yapılabilen arıcılık, istikrarlı bir şekilde bu işe yönelenlere ciddi kazançlar sağlıyor. Arıcılık yapan vatandaşlar, yaz aylarında çalışıp kış aylarında ise bal satışı yaparak geçimini sağlıyorlar. Bu işi profesyonel olarak yapanlar ise 200 arı ile yılda 100 bin liraya kadar kazanç elde edebiliyor. 6 yaşından itibaren arıcılık mesleğinin içinde olan, bugün ise bir işletmede bu meslekle alakalı araç gereç satışı yapan Faruk Çengel, arıcılıktan verim alabilmek için özel bir yere ihtiyaç olmadığını belirterek, disiplinli bir çalışmanın vatandaşlara büyük kazançlar sağladığını ifade etti.

Her işte olduğu gibi arıcılığın da belli zorlukları olduğunu vurgulayan Çengel, “Burada asıl mesele altyapı. Altyapıyı bildikten sonra gerisi mantığa kalıyor. Arının kovanını ev olarak düşünürsek, kendimize istediğimiz her şeyi arı için de düşünürsek gerisi kolay. Bize danışanlara elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Eskişehir’de arıcılar dayanışma içinde, gücenme ve kıskanma yok. Bilgi paylaşımı çok sağlam. Bu işe ciddi şekilde yönelen birisinin yılda 2 aylık bir çalışma ile neredeyse bir doktor kadar kazanç sağlaması mümkün” şeklinde konuştu.

paket arı

Arıcılıkta 2 Ayda 100 Bin Kazandı

“Arıcılıktan herkes kazanç sağlayabilir”
Arıcılığa yaklaşık 700 liralık bir araç gereç takımı ile başlanabileceğini belirten Faruk Çengel, meslek hakkındaki detayları şu ifadelerle dile getirdi:
“Arıcılıkta en önemli konulardan birisi arıyı yönlendirebilmek. Bu da bir tecrübe süreci demek. Arıcılıktan herkes kazanç sağlayabilir. İşi bileni zengin de edebilir, acemice davranana zarar da ettirebilir. Bu işe hiç başlamamışlar için, kış günlerinde İlçe Tarım Müdürlüğünden, Eskişehir Arıcılar Birliğinden, İş-Kurdan kurslar veriliyor. Bir aylık bir kurs ve ücretsiz. Herkes gidebiliyor. Bu, işin teorik kısmı. Onun haricinde bize gelen meraklılara zaten ‘Kovanlarınızın, arılarınızın videosunu çekin fotoğrafını çekin biz size yardımcı olalım’ diyoruz. Söylemek istediğimiz; bu iş yapılsın mı, evet yapılsın. Arıcılık, ciddi olarak bu işi yapanı ihya eder.” diyerek cümlelerini bitiriyor.

Bu şekilde bir haberi paylaştıktan sonra arıcılık yapmak isteyen veya düşünen bir çok kişi bu işi yapmak için artık karar vermesi gerekecektir. Ama şunu da dile getirmek lazım ortalama bir arıcı bu şekilde para kazanması söz konusu değildir. Büyük ekip çalışması ve yılların yüksek tecrübesi belki kazandır. Yine de siz değerli arıcılarımıza sözü bırakmak istiyoruz. Konu hakkında yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

satılık arı ve paket arı
guest
18 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Onur Akman

Merhaba ,

Uğur abi buralarda mıdır acaba hala? Ve arıcılığı nerede , hangi şehirde yapmaktadır? 🤔

uğur

Sevgili hasan kale,önce 1 kovan arı sahibi ol o kovan sana işin ana hatlarını ,zorluklarını öğretir. Doğal temiz üretim yaparsan ve parekende satarsan bu işten kazanırsın. Toptan satarsan karnını doyurursun. Ama bu işin okulunu okuyup arıcılık alanında memur olmak istersen, alanda çok boşluk var. Türkiyede arıcılık alanında benim bildiğim bir profösör var oda muhsin doğaroğlu. 80 milyon çıkara çıkara bir profösör çıkarmış. Muhsin beyinde destekleme sistemi, ve kek verme sisteminden başka anlattığı konu görmedim. Yinede iyiki de var diyorum. Çünkü 1 sıfırdan daha değerlidir. Oda olmasa hiç yok. Her şeyde olduğu gibiarıcılığı ve sorunlarını avrupada 30 yıl önce çözmüşler.Türk arıcısı… Read more »

Hasan kale

Hayvanların hepsini çok severim. Ozellikle bu okulu seçtim. Cevabınız için çok tesekkür ederim.

Hasan kale

Ziraat mühendisliği zootekni okuyorum. Seneye alan sececegim. Arıcılığı tavsiye eder misiniz abilerim?

uğur

Sevgili ismail balın donması gerektiğini devlet kamu spotu olarak 10 sn lik bir reklam yapsa ve nasıl çözüleceğini gösterse 80 milyon bir gecede bilinçlenir. Emekle sermaye konusunda dünya vahşi kapitalizme geri dönüyor. Balın balsa donması gerektiğini insanlar öğrenirse, türkiyedeki bal fabrikaları iflas eder. Devlet vergiyi senden benden almıyor. Markalı ballardan alıyor.sana tavsiyem ayçiçeği balı üretme, yayla balı üret.ayçiçeği balı hem erken donar hem aroması tadı iyi değildir. Açarsın tekrar donar açarsın tekrar donar. Yayla balını bir kere açtınmı oda sıcaklığında çok geç donar. Aroması tadıda farklıdır yayla ballarının.Bu dediklerimi sen biliyorsun, böyle açıklayıcı yazmamdaki amacım sana akıl vermek değil yazıyı… Read more »

İsmail KBİN Balcilik

Bal var alan yok AVM.kerden tuzla karışmış donmayan bal yer halkımız,,neden uzak yakın körlüğü var insanlarda , neden hastalık var gerjezde A101, BİM,SOK MARKETLERİNE MECBUR BİRAKAN İKTİDAR SAHİPLERİNİN YANDASLARİ BU URUNLERİ SATTİKCA biz arıcılar götumuzude yirtsak boşa,,halk olarak bim,A101 e devam.

İsmail KBİN Balcilik

Çok iyide Ağbi halkımız saf, cahil ürettiğimiz bal donuyor, kavonozda tereyağ gibi oluyor yemin billah edersin şeker yok diye anlatamassın halka AVM.lerde her yer klima li serin ortam bal donmuyor millet onu bal biliyor bu birinci engel, Diğer engelde ilke malını pazarda satmak mi gerek Ağbi devlet yokki mesala riski birlik, ofis gibi yerler nasıl ciftcinin buğdayıni alır ,,arı cininda balini alan birlikler olsa çok iyi olacak,, işte bunlar yok,,kahvelere, bufelere, pazar tezgahlarına kavanoz kavanoz bırakmaktan hikaye olursun, kahveci balı yer para yok ses çıkaramadım vs.vs. bende 120 kovan arı var bol bol bal yiyorum ve arılarda bol bol veriyorum… Read more »

uğur

Telefonum yazıyor arayabilirsin

Hasan

kardeşim Ie mail ile bana ukasssana

uğur

11 senedir yayla bölgelerinde arıcılık yapmaktayım.başka bir işim yok.bu işe bir hevesle başladım.kaiteli üretip pazarlamasını bilirsen arıcılık gerçekden karlı bir iştir.ben 30 yaşıma kadar özel sektörde ağır işlerde çalıştım. Arıcılıkta kazandığım parayı hiçbir yerde kazanamadım. Aylık ortalama gelirim şu anda ortalama 5000 tl. Ama ilk 4 yıl hiç para kazanamadım. Çünkü sıfırdan başladım hiç bir şey bilmiyordum. Hazırda bir daire alacak param vardı bu uğurda parayı bitirdim.Arıcılık çok hassas bir meslektir.arıdan para kazanmak istiyorsanız gözünüz gibi balacaksınız. Ve mevsimlere göre aylara göre ne yapacağımızı bileceksiniz. Bu tercübeyi kazanmanız yıllarınızı alıyor.nerede nasıl bal yaptırmanız gerektiğini bileceksiniz. Ayçiceğinde farklı.çamda farklı. Yaylada farklı.… Read more »

Onur Akman

Merhaba ,

Uğur abi buralarda mıdır acaba hala? Ve arıcılığı nerede , hangi şehirde yapmaktadır? 🤔

KABAKCI İhsan

2.Ayda 100.000tl.Nasıl oluyor bunun formülü nedir? Anlatsanız! Yıllardanberi arıcılık yapıyorum böyle bir şeyin olması imkansız.Arıcılığı bu kadar hafife almayın vede insanların akıllarını karıştırmayın.
Profesyonel arıcılık yapan arkadaşlarımızın sorunlarını gidermek için çaba sarfedin.
Bu şekilde çarpıtma şık olmuyor.
Benim bildiğim arıya çok emek sarfetmelisiz bir bebeğe bakar gibi.

Tahsin UYSAL

Saçma sapan yazılarla vatandaşın kafasını karıştırmayın. Yazının başlığı, giriş bölümü ve sonuç bölümü birbiriyle çelişiyor. Bir defa iki yüz kovanlık bir arılıkta yılda iki ay çalışarak yüz bin lira kazanmak ne demek(!) İki yüz kovan arı daha fazla emek, zaman ve masraf gerektirir. Biraz ayrıntıya gireyim. İki yüz kovan arı ile ilkbahara çıktınız. Bahar bakımına başladınız. Klasik kovanlarda bütün çerçeveleri çıkarıp kovan tabanını temizleyeceğinizi farz edin, bunu bir de pürmüzle yakacaksanız bir kovan için ne kadar zamana ihtiyaç var? Bu arada arıların besin durumunu görüyoruz. İhtiyacı olan arıları aç bırakmamak için beslemek gerekmez mi? Kat vereceksiniz, çerçeveleri hazırlamak ve usulüne… Read more »

Tahsin UYSAL

Bir yazım yanlışı yapmışım. Yanlış olan” masrafta” sözcüğüdür.. Doğrusu “masraf da ” olmalı.

ziyaettin karaarslan

selam bol bereketlı yılar değerlı kardeşım alt yapıdan bahetmışınız alt yapı varmı turkıyede arıcılıkla ılgılı bal ıle ılgılı 2 konu 100 bın 200 kovandan nasıl oluyor 2 ayda 3 konu arıyı ben 35 yıldan berı eğitım ve bır çok konuda içindeyım. nasıl yönlendrıyorsun bızı eğiten unversıtelı hocalarımızdan nasıl gözunden kaçtı bu konu merak eder oldum. allahın yaratıklarından yaşamından doğalığından ödul vermeyen evcıleşmeyen bu rabımın ınsanlara sunduğunu nasıl yönlendrıyorsunuz bızede bılgı verırsenız sevınırız bol kazqançlar

uğur

Sevgili ziyaettin hızlı bal akımından 15 önce anaarıya yumurta atışını 100de 50 oranında kestirmelisin.yani dışarıya çalışan arı sayısını artırıp içeride çalışanı azaltacaksın.bu işleme ben arının matematiği diyorum. Bunun için anaarı ızgarası kullan. Anaarı kuluçkalıkta olsun. Anaarı ızgarasını erken atarsan arı oğul verir. Akademisyenlere pek güvenme.onlar car car konuşur. Sahada savaşan askerle savaş kazanılır, teorisyenlerle değil. Arıcılıktan başka işim yok .bu işte başıma gelmeyen kalmadı. Varoasından nosemasına yavru çürüklüğünden yağmasına. Başına gelmeyince hiçbirşey öğrenemezsin