Arıcılıkta 2 Ayda 100 Bin Kazandı

16

Değerli arıcılarımız ilgili haberimiz internet ortamında görülmüş olup, kazanılan para da kayda değer olduğu için siz değerli arıcılar olarak konu hakkında yorumunuz görmek ve değerlendirmenizi almak isteriz. Haberi olduğu şekilde aşağıya yazıyoruz.

Faruk Çengel isimli bir arıcımız şu şekilde ifade diyor; belli bir altyapı eğitimi ve elde edilecek olan tecrübe sonrası yapılabilen arıcılık, istikrarlı bir şekilde bu işe yönelenlere ciddi kazançlar sağlıyor. Arıcılık yapan vatandaşlar, yaz aylarında çalışıp kış aylarında ise bal satışı yaparak geçimini sağlıyorlar. Bu işi profesyonel olarak yapanlar ise 200 arı ile yılda 100 bin liraya kadar kazanç elde edebiliyor. 6 yaşından itibaren arıcılık mesleğinin içinde olan, bugün ise bir işletmede bu meslekle alakalı araç gereç satışı yapan Faruk Çengel, arıcılıktan verim alabilmek için özel bir yere ihtiyaç olmadığını belirterek, disiplinli bir çalışmanın vatandaşlara büyük kazançlar sağladığını ifade etti.

Her işte olduğu gibi arıcılığın da belli zorlukları olduğunu vurgulayan Çengel, “Burada asıl mesele altyapı. Altyapıyı bildikten sonra gerisi mantığa kalıyor. Arının kovanını ev olarak düşünürsek, kendimize istediğimiz her şeyi arı için de düşünürsek gerisi kolay. Bize danışanlara elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Eskişehir’de arıcılar dayanışma içinde, gücenme ve kıskanma yok. Bilgi paylaşımı çok sağlam. Bu işe ciddi şekilde yönelen birisinin yılda 2 aylık bir çalışma ile neredeyse bir doktor kadar kazanç sağlaması mümkün” şeklinde konuştu.

Arıcılıkta 2 Ayda 100 Bin Kazandı

“Arıcılıktan herkes kazanç sağlayabilir”
Arıcılığa yaklaşık 700 liralık bir araç gereç takımı ile başlanabileceğini belirten Faruk Çengel, meslek hakkındaki detayları şu ifadelerle dile getirdi:
“Arıcılıkta en önemli konulardan birisi arıyı yönlendirebilmek. Bu da bir tecrübe süreci demek. Arıcılıktan herkes kazanç sağlayabilir. İşi bileni zengin de edebilir, acemice davranana zarar da ettirebilir. Bu işe hiç başlamamışlar için, kış günlerinde İlçe Tarım Müdürlüğünden, Eskişehir Arıcılar Birliğinden, İş-Kurdan kurslar veriliyor. Bir aylık bir kurs ve ücretsiz. Herkes gidebiliyor. Bu, işin teorik kısmı. Onun haricinde bize gelen meraklılara zaten ‘Kovanlarınızın, arılarınızın videosunu çekin fotoğrafını çekin biz size yardımcı olalım’ diyoruz. Söylemek istediğimiz; bu iş yapılsın mı, evet yapılsın. Arıcılık, ciddi olarak bu işi yapanı ihya eder.” diyerek cümlelerini bitiriyor.

Bu şekilde bir haberi paylaştıktan sonra arıcılık yapmak isteyen veya düşünen bir çok kişi bu işi yapmak için artık karar vermesi gerekecektir. Ama şunu da dile getirmek lazım ortalama bir arıcı bu şekilde para kazanması söz konusu değildir. Büyük ekip çalışması ve yılların yüksek tecrübesi belki kazandır. Yine de siz değerli arıcılarımıza sözü bırakmak istiyoruz. Konu hakkında yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

16 YORUMLAR

 1. selam bol bereketlı yılar değerlı kardeşım alt yapıdan bahetmışınız alt yapı varmı turkıyede arıcılıkla ılgılı bal ıle ılgılı 2 konu 100 bın 200 kovandan nasıl oluyor 2 ayda 3 konu arıyı ben 35 yıldan berı eğitım ve bır çok konuda içindeyım. nasıl yönlendrıyorsun bızı eğiten unversıtelı hocalarımızdan nasıl gözunden kaçtı bu konu merak eder oldum. allahın yaratıklarından yaşamından doğalığından ödul vermeyen evcıleşmeyen bu rabımın ınsanlara sunduğunu nasıl yönlendrıyorsunuz bızede bılgı verırsenız sevınırız bol kazqançlar

  • Sevgili ziyaettin hızlı bal akımından 15 önce anaarıya yumurta atışını 100de 50 oranında kestirmelisin.yani dışarıya çalışan arı sayısını artırıp içeride çalışanı azaltacaksın.bu işleme ben arının matematiği diyorum. Bunun için anaarı ızgarası kullan. Anaarı kuluçkalıkta olsun. Anaarı ızgarasını erken atarsan arı oğul verir. Akademisyenlere pek güvenme.onlar car car konuşur. Sahada savaşan askerle savaş kazanılır, teorisyenlerle değil. Arıcılıktan başka işim yok .bu işte başıma gelmeyen kalmadı. Varoasından nosemasına yavru çürüklüğünden yağmasına. Başına gelmeyince hiçbirşey öğrenemezsin

 2. Saçma sapan yazılarla vatandaşın kafasını karıştırmayın. Yazının başlığı, giriş bölümü ve sonuç bölümü birbiriyle çelişiyor. Bir defa iki yüz kovanlık bir arılıkta yılda iki ay çalışarak yüz bin lira kazanmak ne demek(!) İki yüz kovan arı daha fazla emek, zaman ve masraf gerektirir. Biraz ayrıntıya gireyim. İki yüz kovan arı ile ilkbahara çıktınız. Bahar bakımına başladınız. Klasik kovanlarda bütün çerçeveleri çıkarıp kovan tabanını temizleyeceğinizi farz edin, bunu bir de pürmüzle yakacaksanız bir kovan için ne kadar zamana ihtiyaç var? Bu arada arıların besin durumunu görüyoruz. İhtiyacı olan arıları aç bırakmamak için beslemek gerekmez mi? Kat vereceksiniz, çerçeveleri hazırlamak ve usulüne uygun olarak arılara vermek, oğul zamanı arıları sürekli izlemek, anaarı işiniz varsa onları halletmek, tekrar kat isteyen kovanlara kat hazırlamak ciddi anlamda zaman ve yoğun emekle birlikte masrafta gerektirir. Nektar zamanı gelince sandıklar balla dolar, sırlanmış petekleri alıp süzmek, o petekleri arılara geri vermek… Süzülen balları temiz kaplarda ve temiz bir ortamda dinlendirmek, bu imkânınız yoksa tenekelere doldurup güven altına almak, sonra kavanozlara koymak ve müşterilere ulaştırmak. Daha arılıkta iş bitmedi. Arı zararlılarına karşı önlem almak ve arıyı kış düzenine hazırlamak gerekir.
  ŞİMDİ 200 KOVAN İÇİN BÜTÜN BU İŞLER ALLAH AŞKINA İKİ AYDA YAPILABİLİR Mİ?
  Namusuyla çalışıp hilesiz hurdasız doğal yollardan bal üreten değerli arıcıların emeğine, alın terine lütfen saygılı olalım.
  Neymiş ” Arıcılığa yaklaşık 700 liralık bir araç gereç takımı ile başlanabileceğini belirten Faruk Çengel,…” Ne alacaksınız bu parayla, şimdilerde ( 9.8.2017) bir arılı kovan parası. Var mı dünyada 700 liraya bir yılda 100.000 bin lira para kazandırmak. Beyefendi 100.000 bin lirayı versin 160 arılı kovan var, bir kısmının balı da hasat edilmedi., hepsini satarım. Onun hesabıyla seneye bir milyon rahat kazanır.
  Beyefendi arıcılık yapıyor mu, yapıyorsa nerede yapıyor, ortalama bal verimi nedir, ürettiği balı toplumun hangi kesimine pazarlıyor, kilosunu ya da kavanozunu kaça satıyor… ?
  İki yüz kovan için yılın yarısından fazlasını arılara ayırmasını öneririm.

 3. 2.Ayda 100.000tl.Nasıl oluyor bunun formülü nedir? Anlatsanız! Yıllardanberi arıcılık yapıyorum böyle bir şeyin olması imkansız.Arıcılığı bu kadar hafife almayın vede insanların akıllarını karıştırmayın.
  Profesyonel arıcılık yapan arkadaşlarımızın sorunlarını gidermek için çaba sarfedin.
  Bu şekilde çarpıtma şık olmuyor.
  Benim bildiğim arıya çok emek sarfetmelisiz bir bebeğe bakar gibi.

 4. 11 senedir yayla bölgelerinde arıcılık yapmaktayım.başka bir işim yok.bu işe bir hevesle başladım.kaiteli üretip pazarlamasını bilirsen arıcılık gerçekden karlı bir iştir.ben 30 yaşıma kadar özel sektörde ağır işlerde çalıştım. Arıcılıkta kazandığım parayı hiçbir yerde kazanamadım. Aylık ortalama gelirim şu anda ortalama 5000 tl. Ama ilk 4 yıl hiç para kazanamadım. Çünkü sıfırdan başladım hiç bir şey bilmiyordum. Hazırda bir daire alacak param vardı bu uğurda parayı bitirdim.Arıcılık çok hassas bir meslektir.arıdan para kazanmak istiyorsanız gözünüz gibi balacaksınız. Ve mevsimlere göre aylara göre ne yapacağımızı bileceksiniz. Bu tercübeyi kazanmanız yıllarınızı alıyor.nerede nasıl bal yaptırmanız gerektiğini bileceksiniz. Ayçiceğinde farklı.çamda farklı. Yaylada farklı. Yüksek rakımda farklı ırk ve bal yaptırma teknikleri vardır. Bal yaptırmada rizeliler başka bursalılar başka izmirliler başka teknik denerler. Akademisyen profösör bunlara pek aldırış etmeyin pek birşey bilmezler. Hadi inat ettiniz kaliteli üretim tekniklerini başardınız.sıra geldi satışa analizli tahlilli yayla balını en fazla tenekesi 400 tlden toptan olarak satabilirsiniz.yani sizin 850 g balınız sizden 13.3 tlye çıkar en son noktada 50 tl ile 80 tl arasında satılır. Tertemiz renkli yayla poleni üretirsiniz. Toptan sizden çıkış fiyatı 30 tl en son noktada 200 tl. Arısütü üretirsiniz sizden çıkış fiyat kg 1500 tl en son noktada 5000tl. Bal donar insanlara anlatamazsınız çünkü insanlar sizi anlamaz. Ben bu olayları şöyle çözdüm. Önce piyasamı yarattım sonra üretim yaptım. Nasılmı. Kalitemi asla bozmadım. İlk sene 30 arıdan 200 kg bal aldım 200 kg yi satana kadar göbeğim çatladı. İleriki dönemlerde hem bal üretme tekniklerini araştırdım geliştirdim hem arı sayısını artırdım balın balsa donması herektiğini insanlara kabul ettirdim. Bal polen arısütü propolis ve arı satışı yapıyorum. Satabildiğim kadar üretiyorum. Piyasasından ucuz veriyorum. Başarmak kişilikle alakalı. Devrimci kişilikli bir insanım. Başarısızlığınızı kaderinize bağlarsanız kaderinizle başbaşa kalırsınız. Allah size akıl vermiş kullansın diye. Akılsız başa kafa yüktür.0544 546 49 48

 5. Çok iyide Ağbi halkımız saf, cahil ürettiğimiz bal donuyor, kavonozda tereyağ gibi oluyor yemin billah edersin şeker yok diye anlatamassın halka AVM.lerde her yer klima li serin ortam bal donmuyor millet onu bal biliyor bu birinci engel,

  Diğer engelde ilke malını pazarda satmak mi gerek Ağbi devlet yokki mesala riski birlik, ofis gibi yerler nasıl ciftcinin buğdayıni alır ,,arı cininda balini alan birlikler olsa çok iyi olacak,, işte bunlar yok,,kahvelere, bufelere, pazar tezgahlarına kavanoz kavanoz bırakmaktan hikaye olursun, kahveci balı yer para yok ses çıkaramadım vs.vs. bende 120 kovan arı var bol bol bal yiyorum ve arılarda bol bol veriyorum toplasan 20 müşterim yok ama 3 ton balı bu şekilde tüketiyorum bedava hobi amaçlı hizmet bide bu 2 ayda çalışarak bu para diyorlar ya uyuz olur insan ben Aralık,kasım ,Ocak ve Şubat 15 ine kadar ariya eklenen kalan 8,5 ay hep arilayim…
  Bence bu2 ay çalışan arkadaş boya tabancasıyla basıyor glikozu hatta çıtalar bile arı boku olmadan bembeyaz üretim yapandir…varya AVM. Veya fuarlarda arı petek bal li surla kapanış ama petek,kasnak bembeyaz lekesiz
  KBİN Arıcılık
  İsmail 05326307142 Ç.kale-gelibolu,Sütlüce koyu

 6. Bal var alan yok AVM.kerden tuzla karışmış donmayan bal yer halkımız,,neden uzak yakın körlüğü var insanlarda , neden hastalık var gerjezde A101, BİM,SOK MARKETLERİNE MECBUR BİRAKAN İKTİDAR SAHİPLERİNİN YANDASLARİ BU URUNLERİ SATTİKCA biz arıcılar götumuzude yirtsak boşa,,halk olarak bim,A101 e devam.

 7. Sevgili ismail balın donması gerektiğini devlet kamu spotu olarak 10 sn lik bir reklam yapsa ve nasıl çözüleceğini gösterse 80 milyon bir gecede bilinçlenir. Emekle sermaye konusunda dünya vahşi kapitalizme geri dönüyor. Balın balsa donması gerektiğini insanlar öğrenirse, türkiyedeki bal fabrikaları iflas eder. Devlet vergiyi senden benden almıyor. Markalı ballardan alıyor.sana tavsiyem ayçiçeği balı üretme, yayla balı üret.ayçiçeği balı hem erken donar hem aroması tadı iyi değildir. Açarsın tekrar donar açarsın tekrar donar. Yayla balını bir kere açtınmı oda sıcaklığında çok geç donar. Aroması tadıda farklıdır yayla ballarının.Bu dediklerimi sen biliyorsun, böyle açıklayıcı yazmamdaki amacım sana akıl vermek değil yazıyı okuyan insanların bilinçlenmesini sağlamak. 3 ton ayçiçeği balı çıkarana kadar, 1.5 ton yayla balı çıkar parekende sat. Halkın cahilliğine gelince, okumayan toplumlar geri kalır. Bizler yani arıcılar yılda kaç adet kitap okuyoruz? Yaşanmış bir olay anlatayım. Köy enstütüsü yazarın birisi fakir bir dağ köyüne gider.Kahvedeki insanlarla biraz sohbet eder sohbetin ortasında kahvedekilere köyde kitaplık olup olmadığını sorar. Kahvedekilerden birisi çıkıp,bırak kitaplığı beyim, bizim su deresinden geçeceğimiz köprümüz bile yok der. Yazar ise şu cevabı verir, köyde kitaplığınız olmadan derdeköprünüz olmaz. Yanı biz arıcılar örgütlü hareket etmezsek ellerimizde bal şişeleri daha çok dolaşırız

  • uğur, ağzınıza sağlık çok güzel yorum yazmışsınız. Sitemizde yorumlarınızı ve görüşlerinizi görmek isteriz. iyi günler

  • Hasan kale, eğer arıları ve arıcılığı seviyorsanız seçin ama sadece para kazanmak için düşünüyorsanız yorulursunuz pes edersiniz. Arıcılığı kendiniz yaparsanız para kazanabilirsiniz yoksa bir yerde çalışmak için kazanabilir misiniz bilmiyoruz.

 8. Sevgili hasan kale,önce 1 kovan arı sahibi ol o kovan sana işin ana hatlarını ,zorluklarını öğretir. Doğal temiz üretim yaparsan ve parekende satarsan bu işten kazanırsın. Toptan satarsan karnını doyurursun. Ama bu işin okulunu okuyup arıcılık alanında memur olmak istersen, alanda çok boşluk var. Türkiyede arıcılık alanında benim bildiğim bir profösör var oda muhsin doğaroğlu. 80 milyon çıkara çıkara bir profösör çıkarmış. Muhsin beyinde destekleme sistemi, ve kek verme sisteminden başka anlattığı konu görmedim. Yinede iyiki de var diyorum. Çünkü 1 sıfırdan daha değerlidir. Oda olmasa hiç yok. Her şeyde olduğu gibiarıcılığı ve sorunlarını avrupada 30 yıl önce çözmüşler.Türk arıcısı eğitimsiz ve sahipsiz bırakılmış.Sana ve senin gibi gençlere tavsiyem bu işin okulunu okuyun memur olun yükselin yükselebildiğiniz kadar. Sürekli yurtdışı arıcılığını ve tekniklerini takip edin, ve sürekli arının içinde olun. Yani bir kıyıda kenarda en az 30 koloni arınız olsun. Teoriyle pratik birleşmeden ortaya mükemmellik çıkmaz. Unutmadan şunuda söyleyeyim sürekli kitap okuyun.Okumadan ufuk açılmaz. Önemli bir türk şairi,günde en az 10 sayfa okumayan insan aci insandır der

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here