Tunceli’de Ayı, 60 Arı Kovanını Parçaladı

2

Bir arıcı için en zor anlardan bir tanesi. Tunceli ilinde meydana gelen bu olay biz arıcıları bir açıdan düşündürmeye başlattı. Çünkü ayıyı vuramıyorsunuz ve ne yapacaksınız? İşte haberimiz…

Tunceli merkeze bağlı Aktuluk Mahallesi’nde Naci Demirçivi’ye ait arı kovanlarının bulunduğu alana giren aç bir ayı ile yavrusu, 60 arı kovanını parçaladı.

Tunceli merkeze bağlı Aktuluk Mahallesi’nde Naci Demirçivi’ye ait arı kovanlarının bulunduğu alana giren aç bir ayı ile yavrusu, 60 arı kovanını parçalayarak, içerisindeki çerçeveleri dışarı çıkararak yedi.

“BEN GEÇİMİMİ ARILAR İLE SAĞLIYORUM”

Kötü kış koşulları nedeniyle Ovacık’ta bulunan 120 petek arısını geçen hafta il merkezindeki Aktuluk Mahallesi’nde boş bir araziye koyan arı üreticisi Naci Demirçivi, bugün sabah saatlerinde arılarını kontrole gittiğinde, 1 ayının yavrusuyla birlikte arı kovanlarını parçaladığını gördü. Demirçivi, aç kalan ve kış uykusuna girmeyen ayı ile yavrusu, açlıklarını gidermek için arı kovanlarını parçaladığını belirterek, “Ben geçimimi arılar ile sağlıyorum. Ailemin geçimini bal satarak sağlıyorum. Bugün sabah arı kovanlarını kontrole geldiğimde bir ayı ile yavrusunun arılarımın bulunduğu kovanları parçaladığını gördüm.

AYILAR KORUMA ALTINDA

Ayılar koruma altında olduğu için de hiç bir müdahale yapamıyoruz. Burası il merkezinde bir mahalle. Daha güvenli olduğu için arılarımı buraya getirdim ama ayılar bizi perişan etti. Ayıların bu bölgeden uzaklaştırılması için tarım müdürlüğü bir çözüm bulmalı. Bölgede birçok arıcı, ayı yüzünden mağdur oldu. Ayılar koruma altında ve dokunamıyoruz, peki bizi kim koruyacak, biz ne olacağız? Geçim kaynağımız elimzden gtti, mağduriyetimin devlet tarafından karşılanmasını rica ediyorum. Tamam ayılar koruma altında, biz de dokunamıyoruz, bu durumda bizim de korunmamız lazım” dedi.

Biz arıcılar olarak ne yapabiliriz, nasıl bu konuda sesimizi duyurabiliriz değerli arıcılar?

2 Yorumlar

  1. Çok geçmiş olsun.
    Ayıdan korunmanın en iyi ve tehlikesiz yöntemi elektrikli çit sistemidir.
    Doğuda çok etkin ve kaliteli hizmet sunan, merkezi İzmirde bulunan berk enerji sağolsun bizi bu ayı belasından kurtardı. Sizede çözüm sunabilirler.

  2. Ali Beye katılıyorum. Erzincan’da başımız ayı ile dertteydi. buradan temin edip elektrikli çit kullandık ama verim alamadık. Tavsiye üzerine Berk Enerjiye ulaşıp temin ettik iki senedir sorunsuz kullanıyoruz. Allah razı olsun

Yorumunuz veya görüşünüz nedir?

Yazı hakkında yorumunuz nedir?
İsminiz Nedir