Kovan Yerini Değiştirme

2
kovan yerini değiştirme
ana arı siparişi
satılık arı ve paket arı

Arı kovanının yerini değiştirmek her zaman mümkün değildir. Genel olarak arıların yerini değiştirmek istiyorsanız arıların az çalıştığı ve çok aktif olmadığı dönemlerde değiştirmek doğru olacaktır. Çünkü aktif bir zamanda kovan yerini değiştirirseniz arılar tekrardan eski kovanlarının bulunduğu yeri ziyaret edip yeni yeri bulamayacaklarından ordaki arılar telef olacaktır. Genel olarak arılar kovan içeresinden üç gün durduktan sonra eski kovanlarının yerini unutmaya başlayacaklardır. Eğer yer sorunuz yoksa kovan bulunduğu yerden beş kilometre uzağa götürüp bırakırsanız artık o arılar eski yerine gelemeyeceklerdir ve kovan değiştirme olarak en sağlamınıda bunu diyebiliriz.

kovan yerini değiştirme 1Arıları bulunduğu yerden kaldırıp, uzak bir yere taşıyacaksanız kovanı iyi ve sağlık kapatmanız gerekmektedir. Kovanın uçma deliğini kapatırken muhakkak arıların hava alabileceği şekilde kapatılması gerekmektedir. Bu şekilde lüzumlu tedbirler alındıktan sonra kovan bulunduğu yerden kaldırılıp, götürebileceğiniz yer varsa 5 km uzağa götürüp uçma deliğini hemen açabilirsiniz ama yok 5 km kısa mesafeye taşıyacaksanız 1-2 gün arılar kovan içinde kalıp ve havalandırmasını sağlayarak bekletebilirsiniz. Bu bekletme sürecinde mutlaka arıların içeride su içebileceği bir kap koymalısınız. Örnek olarak arılara şurup verdiğiniz şerbetliğe su doldurup bırakınız.

Konunun başında da dediğimiz gibi kovan yerini değiştirmek için arıların en az aktif olduğu hatta hiç olmadığı dönemlerde yapmak yapılabilir. Bu dönemler hangi dönemlerdir sonbaharın kışa yakın dönemindir. Kış dönemine yakın zamanda arılar zaten içeride ve kışı hazır olacağı hiç sarsmadan ve çaktırmadan yerini değiştirebiliriz. Sonra ilkbahar gelir arılar dışarı çıkınca artık eski yerlerini çoktan unutmuş olacaklardır. Yada kıştan çıkan arılar havaların ısınmaya başladığı dönemlerde de değiştirilebilir. Ama kışın tam ortasından arıların yerini değiştirmek arıların sönmesine neden olabilir. Çünkü en ufak bir sarsıntıda salkımdan düşen arılar yeniden eski salkımına gidemeyeceği için toplu ölümler ile birlikte arı kolonisinin zayıflamasına sebep olacaktır.

paket arı

Yine arılık içinde kovan yerini değiştirmek istiyorsanız, her gün 50-70 cm yaklaştırarak yada uzaklaştırarak bu şekilde de yerini değiştirebilirsiniz. Her seferinden yerini 50 cm oynatınca arılar biraz şaşırır ama kovanın uçma deliğini bulacaktır. Bu şekilde her gün böyle kovan yerini değiştirme işlemin yaparsanız bütün kovanların yerini değiştirmesini yapabilirsiniz. Aşağıdaki videoda izleyeceğiniz üzere arıcımız uçma deliğini değiştirince arılar bakın nasıl eski yerine gidiyorlar işte kovan yerini değiştirince de aynı şekilde arılar eski yerine gidecektir. Tabi yukarıda yazmış olduğumuz kurallara riayet etmez iseniz…

satılık arı ve paket arı
guest
2 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
selim yerlikaya

Ben amatör arıcıyım:iki kovanda varoa vardı . kimyasal ilaç kullanmadan nasıl hallederim diye düşünürken burda bazı organik varoa mücadelesi öğrendim .Kekik suyu tütün dumanı wick kullandım bir haftada çöüme ulaştım. bu gibi bilgileri paylaşanlardan Allah razı olsun…

Mustafa

bana genç çiftçi projesinden arı çıktı daha önce bu işle hiç bilgim yoktu herşeyi bu siteden öğrendim emeği geçenlere teşekkür ederim. ana arı siparişinde de gayet hızlı ve güvenilir.