Top Bar Arı Kovanı

Top Bar Arı Kovanı
7 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Top bar arı kovanı diğer bir adı ile Top Bar Hive olarak bilinen bu kovanlar Kenya ülkesinin bir tasarımına dayanıyor. Kovanın geliştirilmesini ABD vatandaşlar tarafından yapılmıştır. Top bar arı kovanının özelliği; en önemliği özelliği doğal olması ve arı kovan ile arıdan başka bir gereksinime ihtiyaç duyulmamaktadır.

Afrikada güneşlenme ve çiçeklenmenin neredeyse tüm yıla yayıldığı için oranın halkının ek besin ihtiyaçını karşılamak için üretilmiş olup, arıların bu kovanlarda daha iyi yaşadığı ve avrupa ülkelerinde ev bahçelerine süs olarak konulduğu bilinmektedir. Kovanın adını aldığı top bar olarak isimlendirilen kısım arı kovanının üst çıtalardır. Çıta ölçüleri olarak 32 mm ile 38 mm arasıda değişmektedir. Resimlere bakarak veya Mehmet Gençünal’ın yayınlamış olduğu videoyu izleyerek bu kovanın imalatını yapabilirsiniz. Bu kovana diğer bir adı ile üstten çıtalı karakovan diye ifade edilmetedir.


Bir önceki yazımız olan Strafor Arı Kovanı başlıklı makalemizde strafor arı kovanı ve strafor arı kovanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

kafkas ana arı satılık arı
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git