Arıların Özellikleri Nedir

2
Arıların Özellikleri Nedir
paket arı

Ekosistemin en önemli canlıları arasında arılar muhakkak ki son derece önemli bir yerdedir. Arıların özellikleri nedir hususuna ilişkin olarak bilinen özellerden bazıları şu şekildedir;

Arılar doğada yaklaşık 6-7 hafta civarı yaşamaktadırlar. Bu süreçte de durmaksızın çalışarak mucizevî besin olan balı üretmektedirler. Bunu üretmek için kilometrelerce yol kat ederek binlerce çeşit bitkiye uğrarlar.

Arılar koloni halinde yaşarlar. Aile yaşamında da iş bölümü, yardımlaşma ve çalışkanlık en temel kurallarıdır. Bal arısı ailesi; ana arı (kraliçe arı), işçi (dişi) arı ve erkek arı olmak üzere üç farklı çeşittedir. Ana arı kolonideki ön önemli bireydir. Koloni verimliliği ve arıcının gelir düzeyi üzerinde direk etkisi vardır. Yumurtlaması sayesinde koloninin sürekliliğini devam ettirir. Yumurtadan sonra yetişkinliği yaklaşık 3 hafta içinde erişen işçi arılar, koloni için gerekli olan bütün işlemleri yürütürler.

arıların özellikleri nedir 2

Arılar yaklaşık 6-7 haftalık ömürlerinin ilk 3 haftasında kovan içinde hizmet verirken sonraki dönemde de dış hizmet olarak bal özü, polen toplarlar. Erkek arıların ana arılarla çiftleşmeleri dışında herhangi bir görevi bulunmadığından hazır tüketici konumundadırlar. Erkek arılar, zehir bize ve iğne gibi organlara sahip olmadığından kendilerini savunamazlar. Dişi (işçi) arılar iğnelerini sokabilirler ve sokmadan sonra ölürler. Arının iğnesi böceklere karşı savunma olduğundan sert kabuktan çıkabilir ama insan ve hayvan etinden çıkmazlar. İğnesi bağırsaklara bağlı olduğu için iç organları parçalanır ve bu nedenle telef olurlar.

Arının petek şeklinde bir çift birleşik ve üç adet basit gözü bulunmaktadır. Basit gözlerin her biri binlerce küçük üniteden oluşmaktadır. Birleşik göz, kraliçe arıda 3 bin, işçi arıda 4 bin, erkek arıda 8 bizden fazla gözün birleşmesinden meydana gelmektedir.

Arılar kilometre mesafeden balın kokusunu alırlar. Göğüs arının hareket merkezidir. Orta bacakları üzerinde de polen fırçası denilen sert tüyler bulunur. Bunlar ise çiçeklerde bulunan polenin göğüsten ve ön bacaklardan arka bacaklara aktarılmasını ve arka bacaklarda bulunan polen sepetine toplanmasını sağlarlar. Arılar mavi rengi ayırt edebilirler. Ancak kırmızıyı, koyu gri ve siyah olarak algılarlar. Birbirleriyle dans ederek etkileşim kurarlar. Bal arısı dans ederek diğer bal arısına nektar ve polenin nerede olduğunu işaret eder. Arılar vücut ağırlığının 300 katı yük çekebilirler. Ayriyeten bal arıları dakikada 10 binden fazla kanat çırpabilirler.

arıların özellikleri nedir 1

Arıların özellikleri, arıların ırklarına ve bulundukları bölgelere göre de farklılık göstermektedir. Örneğin; kafkas arısı soğuk bölge arısı olurken, italyan arısı ise sıcak iklim yani akdeniz arısı olmaktadır. Soğuk iklim arısı eksi 40 derece kadar dayanabilirken, sıcak iklime alışkın olan bir arı türü ise kışı çıkaramayacaktır. Sizlerde arı temini yaparken bölgenize uygun olan hangi ırk varsa onunla çalışmanızı öneririz. Bu konuda tecrübe eksikliğiniz varsa bölgenizdeki tecrübeli ve usta arıcılardan destek alabilirsiniz yada aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere yazmanız durumunda bizlerde öneride bulabiliriz.

paket arı
Önceki İçerik2020 İstanbul Avrasya Arıcılık Fuarı
Sonraki İçerik2019 Yılı Ankara Bal Günleri (Festivali)
Subscribe
Bildir

2 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments