Perone Arı Kovanı

3
paket arı

Daha önce perone arı kovanı ismini duydunuz mu bilmiyorum. Bu kovan ile arıcının kovan en az müdahe etmesini ve arının yarı halde doğal ortamı ile yaşamasını sağlamaktır. Genelde bu tip kovanları yabancıların kullanıldığını gördük. Türkiye’de de zamanla bu tip kovanları göreceğiz. Aşağıda bulunan dosyadan perone arı kovanı hakkında her türlü bilgiye sahip olabilirsiniz. Türkçe çevirisini yapan arkadaşa sonsuz teşekkür ederiz.

Giriş Permapikültür Nedir?

Permapikültür arının doğada yaşadığı ortamlara ve kurduğu yuvalara en yakın biçimde arıcılık yapmayı düstur edinmiş metoddur. Perone kovanlarının kullanıldığı bu metodda arıların ihtiyacı olan 3 şey göz önüne alınmıştır:

  1. Yeterince hacim
  2. Yeterince bal
  3. Yeterince huzur

Bu üç gereksinimin sağlanması ve Perone kovanın tasarım özellikleri, güçlü ve hastalıklarla başa çıkabilecek, bağışıklık sistemi kuvvetli ve sayıca fazla bir arı kolonisinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu koloni rahatlıkla varroa ve hastalıklarla başa çıkabilir ve kış soğuklarını kimyasal müdahale olmadan atlatabilir. Perone kovanı iki kısma ayrılmıştır. Arıların bölümü. Buraya arılardan başkası girmez. Kışlık stokları ve kuluçkaları buradadır. Arıcı burayı açamaz ve arıyı rahatsız edemez. Arıcının bölümü. Burası arıcının mükafatı olan bal stoğudur. Sezon sonunda bir kere hasat yapılır.

paket arı
Önceki İçerikArıcılık Hibe Projesine Kimler Başvurabilir
Sonraki İçerikPerone Arı Kovanı Resimleri
Subscribe
Bildir

3 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments