Perone Arı Kovanı Resimleri

0
paket arı

Perone Arı Kovanı ile ilgili olan yazımızı okumadıysanız okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü o yazımızda kovan ile ilgili daha fazla ayrıntılı bilgi mevcut olup ve bu kovanın yapımı ile bilgiler bulunmaktadır. Yine perone arı kovanı ile bilgiler vermeye çalışalım. Arıcılık yapabilmemiz için değişik bir kovan sitili olarak görünmektedir.

Arjantinli Oscar Perone, Permapikültür için kendi kovanlarını ilk yapmaya başladığında Langstroth kutularını kullanıyordu. Ve bu standardın dışına çıkmak istemiyordu çünkü bu kutular her yerde rahatça bulunabilmekteydi. Oscar Perone 40 yıllık arıcılık deneyimi ile “arı süper organizmasının” 280 litre civarında bir boşluğa yaz, kış farketmeksizin ihtiyacı olduğunu saptamış. Ancak bu yeterli boşluk olursa, süperorganizma kendi potansiyelini %100 kullanabiliyor. Langstroth kutuları ile 280 litrelik bir kovan yapmaya kalktığınızda yaklaşık 1,6 metre boyunda, ilk 3 katı derin kuluçka ve diğer ballık katlarının yarım kutulardan meydana gelmesi gerekiyordu.

Lakin pek çok ülkede verdiği sunumlar sonucu bu şekilde kullanılmaya başlandı. Bu ülkelerden biri de Şili idi. Güney Amerikanın bu güzel ülkesi bir deprem felaketinde çok büyük hasarlara uğradı ve bu yüksek kovanların pek çoğu yerle bir oldu. Oscar Perone deprem sonrasında durumu farkedince Perone kovan modelini tekrar gözden geçirerek yeni bir kovan tasarladı. Aşağıda anlatılan bu kovan bu çalışmanın bir ürünüdür. Ayrıca geometrinin Altın Oran diye bahsettiği oranlama metodunu da kullanır. Bu kovan tamamı ile arının yararına düzenlenmiş ve arıcının kovana müdahelesi senede bir kereye indirilmiştir.

paket arı
Önceki İçerikPerone Arı Kovanı
Sonraki İçerik2015 Feshane Arıcılık Festivali
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments