Otomobil Fiyatına Bal Olur Mu

6
paket arı

Değerli arıcılar haberi olduğu şekilde aşağıya yazıyoruz ve biz arıcılar olarak konu hakkında düşünceleriniz nedir?

Doğu Karadeniz bölgesi arıcılık yönünden oldukça verimli. Arıcılığın yaygın olduğu bu bölgemizde ”sarı çayır balı” dünyanın en yüksek kalitedeki balı olarak biliniyor. İçeriğinde 4 bin 800 çiçek çeşidi nedeniyle yüksek fiyatlara alıcı bulan sarı çayır balı altın değerinde. Artvin’deki Sarıçayır Yaylası’nda bir mağaradan çıkarılan sarı çayır balı 5 bin avro yani 15 bin liradan satılıyor. Bölgede üç kuşaktır balcılıkla uğraştıklarını, 2009’da yayladaki bir mağarada arı hareketliliği saptadıklarını ifade eden bal üreticisi Günay Gündüz, ”1800 metrelik mağarada yaptığımız araştırma sonucu bal olabileceğini tahmin ettik. 500 metrelik halatlarla profesyonel dağcıların yardımıyla indiğimiz mağarada kayalara bağlı olarak 18 kilogram bal bulduk. Bal analizi konusunda en prestijli kurum olan Fransa’daki CETAM laboratuarına gönderdik. Burada yapılan analizlerde kovan olmadan kayalara bağlı oluşan bu balın içeriğindeki mineraller nedeniyle çok farklı olduğu ve 7 yıllık olduğu saptandı” Balın 2009’da Fransa’daki bal borsasında 1 kilogramının 45 bin avro, 2010 yılında ise Çin’deki borsada 1 kilogramının 28 bin avro fiyatla ilaç firmalarına satıldığını anlatan Gündüz, tedaviye yardımcı olan balın Türkiye’deki satış fiyatının 5 bin avro olarak tespit edildiğini anlattı. Balın 6 kilogramının satıldığını belirten Gündüz: “170 ve 250 gramlık kavanozlarda sattığımız bala kanser gibi müzmin hastalıklarla mücadele eden insanlar rağbet gösteriyor.

İnsanlar balın fiyatını sorduğunda şaşırıyor. Bir otomobil parası şaşırtıyor.” Balın sağlığa olan faydaları bilinmesine karşın bu konuda bilimsel bir sonuca ulaşabilmek için ayrıntılı analizlerin yapılması gerekiyor. Türkiye’de ise bal konusunda ancak sahte balın tespiti için analiz yapılabiliyor. Türkiye bitki ve çiçek çeşitliliği nedeniyle dünyanın en kıymetli ballarını üretiyor. Ancak sahteciliğin çok fazla olması nedeniyle Türk balları, uluslararası piyasada fena bir üne sahip.”

Balda sahteciliğin önüne geçilemediğini, Türkiye’deki üretim kapasitesinin çok üzerinde bir satış rakamının ortaya çıktığını anlatan Gündüz, bilhassa tedaviye yardımcı olarak tüketilen ballarda sahteciliğin çok fazla olduğuna dikkati çekti. Sahte balın yakarak anlaşılabileceği yönünde yargılar bulunduğunu, bunun doğru olmadığını söyleyen Gündüz, “Sahte balı anlamanın tek yolu laboratuvar analizidir. Bunu da her an pratik olarak yapmak olası olmadığından tüketici için tek yol balı değil üreticiyi iyi seçmektir. Bugün Karadeniz’de üretilen balın kilogramı 50 liradan aşağı olamaz. Tüketicilerin bal alırken fiyatına dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

‘Peri Balı’nın üreticisi Gündüz, “Türkiye’de sadece sahte balın tespiti için analiz yapılabiliyor. Türkiye bitki ve çiçek çeşitliliği nedeniyle dünyanın en kıymetli ballarını üretiyor. Ancak sahteciliğin fazla olması nedeniyle Türk balları, uluslararası piyasada fena üne sahip” diyor.Ankara’daki Artvin tanıtım günlerinde bu ilaç değerindeki balı sergileyen Günay Gündüz, yakın zamanda Artvin’in yerel basın temsilcileriyle bir araya gelip balın nasıl çıkartıldığının hakkında detaylarını çalışmalar yapmayı düşündüğünü ifade etti.

paket arı
Önceki İçerikArı Sütü Nasıl Üretilir
Sonraki İçerikArı Bakımı Nasıl Yapılır
Subscribe
Bildir

6 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments