Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi

0
muğla arıcılık ve çam balı kongresi
paket arı

5. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi 01- 05 Kasım 2016 tarihleri arasında Liberty Hotels Lykia, Fethiye – Ölüdeniz’ de düzenlenecektir.

Kongre sürecinde sektörün uluslararası düzeyde tüm paydaşlarının buluşması, arıcılarımızın teorik bilgi edinmelerinin yanı sıra uygulama ile ilgili konularda da deneyimlerini arttırmaları hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda, bir önceki kongremizde olduğu gibi konaklama ağırlıklı bir katılım sağlanarak Türkiye ve Dünya arıcılığının teknik ve ekonomik sorunlarının, konularında uzman, ulusal ve uluslararası bilim insanlarının ve arıcıların katılımı ile tartışma ve fikir paylaşımına açık bir kamp havası yaratılacaktır.

“5. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi”nde çağrılı bildirilerin yanı sıra, Bilim Kurulu tarafından seçilmiş konu başlıkları için yapılan başvurular özen ile değerlendirilerek sözlü ve/veya poster olarak kabul edilecektir.

2014 yılında düzenlendiğimiz kongre anket değerlendirmesi, yaptığımız uygulamanın tüm katılımcılar tarafından çok olumlu ve faydalı bulunduğunu göstermektedir. Bu sebep ile aynı uygulama devam edecektir. Öğleden önceki bölümde ana toplantı salonunda bilimsel konular sunulacak ve öğleden sonra ikinci bölümde, küçük salonlarda aynı anda farklı konular interaktif şekilde tartışılacaktır. Uluslararası düzeyde tüm katılımcıların buluşmaları ve fikir paylaşımları sağlanacaktır.

Her yeni Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresinde farklılık yaratılması en önemli özelliği olmuştur. Geçen kongrelerden farklı olarak, 2016 yılında düzenlenecek olan kongremizde,

  • Arıcıların arzu ettikleri soruların tartışılması için özel soru masası kurulacaktır. Arıcılar, konusunda uzman kişilerle her türlü sorunlarını tartışma fırsatı bulacaklardır.
  • Arıcılarımızın saha deneyimlerini ve uygulamalarını paylaşmaları için fırsat oluşturulmuştur. Üreticiler uygulamalarını sunum halinde bilim kuruluna gönderecekler ve içlerinden seçilen 4 bildiri programa alınacaktır.
  • 2014 yılındaki kongrede başlatılan ”Sektör Konuşuyor“ paneli 2 ayrı günde TAB ve APIMONDIA kontrolünde uzman gazeteciler tarafından yönetecektir.
  • Ülkemizde üretilen balımızı dünyaya tanıtmak ve diğer ülkelerde üretilen balların tarafımızca tanınması amacıyla, konusunda uzman yabancı jüri başkanı, jüri üyeleri ve uluslararası kriterler gözetilerek yapılan bir değerlendirme sürecinde bal yarışması düzenlenecektir.

Arıcılık sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmaların ürünlerini ve çalışmalarını tanıtabilecekleri stantların açılması için kapalı ve açık sergi alanı oluşturulacaktır. Uluslararası katılımlı özellikle ticari bağlantı yapmak isteyen stant katılımcısı ve/veya stant almadan katılan firma yetkililerini öncelikle bölge işletmecisi ile buluşturmak, uzun soluklu ve kalıcı ticari bağlantılar başlatılabilmesine vesile olmak kongrenin en önemli sorumluluklarından biridir.

2008 yılında düzenlemeye başladığımız “Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi” geldiğimiz bu noktada adından söz ettiren, dünyadaki arıcılık kongreleri arasında farklılık yaratan, sektörün tümünü kucaklayan, dünya markası bir kongre olmayı başarmıştır.

Her düzenlenen kongrede, katılımcı sayısı, stant sayısı, katılan yabancı ülke sayısı, katılan yabancı delege sayısı, yerli ve yabancı bildiri sayısı bakımından çok başarılı bir yükseliş trendi yakalamıştır. Böylelikle “Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi” Apimondia Kongresinden sonra arıcılık esaslı, düzenli olarak organize edilen en kalabalık uluslararası katılımlı kongre olma yönünde emin adımlar ile ilerlemektedir.

Düzenlenmeye başlandığı 2008 yılı ile 2014 yılında düzenlenen son kongre verilerinin yer aldığı aşağıdaki tablo incelendiğinde, katılımcı sayısı, katılımcı ülke sayısı ve stant sayısı %350 ortalama ile artış göstermiş olup 2016 yılında düzenlenecek 5. Kongremizde yükseliş grafiğinin daha hızlı bir ivme kazanması için çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.

“5. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi” % 82 oyla 2006 yılında dünya’nın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz’ de bulunan Liberty Hotels Lykia’ da düzenlenecektir. Babadağ’ın eteklerinde çam ağaçlarıyla çevrili bakımlı bahçeleri ve eşsiz peyzajıyla 370.000 m2 büyüklüğünde bir alan üzerine kurulmuştur. Kum ve çakıldan oluşan Akdeniz ve Ege denizinin birleştiği turkuaz mavisi koylarından birinde 650 metre uzunluğunda özel bir plaja sahiptir. Kongre programın yanı sıra yılın yorgunluğunu atmak adına tüm katılımcılar için kusursuz bir tatil deneyimi olacaktır.

Ülkemiz ve Dünya arıcılığının teknik ve ekonomik sorunları ile çözüm yollarının tartışılacağı, Muğla çam balının ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılacağı, 1 – 5 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan “5. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi” ne destek vermenizden ve katılımınızdan mutluluk duyacağımızı bildirir, saygılar sunarız.

Bal yarışmasına katılmak için buraya bakınız…. http://www.aricilik.com.tr/bal-yarismasi

paket arı
Önceki İçerikBahçeme Arı Oğulu Geldi
Sonraki İçerikBal Yarışması
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments