İnvert Şurup Nasıl Hazırlanır

5
paket arı

invert şurubun hazırlanışı 3İnvert şurup hazırlamamızın sebebi arıların kış sezonunda bal stoğu olmayınca arılara bu şekilde şurup verilmektedir. Her dönem arı keki verilmesi tavsiye edilmemektedir, çünkü arılar keki yediği zaman susayacak ve su içmek için dışarı çıktığı zaman arılar bir daha kovan geri dönemeyeceği için arı kolonilerinde azalma olacaktır. O yüzden bu dönemlerde arılar invert şurup vermek en güzeli olacağını düşünmekteyiz.

Arının bahar gelişimini kolaştıran temel etken, bahar aylarında hava ısınmadığı için nektar akışının zayıf olmasından dolayı kovana verilen invert şurupdur. İnvert şurup parçalanmış şeker anlamında olup, arı sindirim sistemini yormaz. Ayrıca stresi ortadan kaldırır. Zaten bahar aylarında polen sıkıntısı yaşanmaz.

invert şurubun hazırlanışı 1Sakaroz şurubunun çeşitli yöntemlerle hidrolizi ile oluşan eşit molar konsantrasyonlarda D-glikoz ve D-fruktoz oluşur. Bu durumda sakkaroz iki bileşenine, glikoz ve fruktoza indirgenir ve şeker kristallerinin boyutu da küçülmüş olur. Sakaroz polarize ışık düzlemini sağa çevirir. Hidroliz sonucu meydana gelen şeker karışımı ise polarize ışık düzlemini sola çevirir. Bu nedenle bu işlem inversiyon, hidroliz ürünü de invert şeker olarak adlandırılır. İnvert şeker eşdeğer miktardaki sakkarozdan daha fazla tatlılık sağlar ve şeker ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Sakkarozun hidrolizi sonucu oluşan invert şekerdeki glukoz ve fruktozun sudaki toplam çözünürlükleri, sakkarozun tek başına çözünürlüğünden daha fazladır. Bu nedenle kristalizasyon kontrolü amacıyla da kullanılmaktadır. Küçük kristal yapısından dolayı, invert şeker, daha akıcı (topaklanma olmayan) ürünlerin, şekerlemelerin ve bazı şurupların üretiminde kullanılır.

Gerekli Malzemeler:
5 kilo şeker,
5 litre su,
3 Çay kaşığı krem tartar.

invert şurubun hazırlanışı 2İnvert Şurubunun Hazırlanışı: Yukarıda bulunan malzemeleri tedarik ettikten sonra 5 litre suyumuz kaynatıyoruz. Kaynamış olan suya 5 kg şekeri ilave ediyoruz. Şeker ile karışım sonrası kaynadıktan sonra 3 çay kaşığı krem tartarımızıda karıştırıyoruz. Ateşin ayarını kısarak 20 dakika gibi kaynatılır. Burada kaynatılması konusunda farklı düşünceler ve görüşler vardır. Kaynatılması arılar için iyi olmayacağı ve sindirim sistemlerini bozacağı söylenmektedir. Ama kesin olarak bilimsel bir bulgu mevcut değildir. Bu şekilde elde etmiş olduğum invert şurup yaklaşık olarak 8 litre şurup olacaktır.  Soğuduktan sonra arılara servis yapabilirsiniz. Buzdolabı poşeti ile de arılara verebilirsiniz. Poşedi çöp kürdan ile delebilirsiniz. Delmeyebilirsinizde.

Bu konu ile ilgili arıcılarımız görüş ve önerilerini bizler ile paylaşırsa çok memnun oluruz. Yanlış yazılan ve yorumu yapılan bir yer varsa düzeltilmesi gerekiyorsa lütfen bildiriniz.

paket arı
Önceki İçerikAna Arı
Sonraki İçerikİşçi Arı
Subscribe
Bildir

5 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments