Çalınan 778 Arı Kovanından 300’ü Bulundu

0
paket arı

Piyasanın çok altında bir değerde arı satanlara itibar etmeyelim lütfen çalıntı olabilir. Pazarlık esnasında kişinin nüfus bilgilerini mutlaka alınız. Bir kovan arı 350 – 400 TL yerine 150 – 200 gibi satılıyorsa biliniz ki o arı kovanları ağlayan bir arıcının malıdır yani çalıntıdır.

Mersin Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Ali Torpil, Mersin’de son 1 ay içerisinde 778 arı kovanının çalındığını, kovanlarından 300’ünün Erdemli’de bulunduğunu ve olayla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İlçeye bağlı Arapaçbahşiş Mahallesi zeytinlik bölgesinde arazi gezisi sırasında çalıntı olduğunu düşündüğü arı kovanlarını bulan Birlik Başkanı Mehmet Ali Torpil, jandarmaya haber verdi. Kovanların fotoğraflarını çeken Torpil, kovanları incelediğinde geçtiğimiz günlerde Erdemli’de çalınan arı kovanlarının olduğunu tespit etti. Arı kovanları ise sahibi Yaşar Büyük’e teslim edildi, olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı. Arıcıları hırsızlara karşı uyaran Torpil,  şöyle dedi: Mersin’de son 1 ay içerisinde müthiş bir kovan hırsızlığı başladı. Bu süre zarfında 16 arıcının 778 arı kovanı çalındı. Arazi gezisi sırasında tesadüfen çalıntı arı kovanlarında 300 tanesini bulduk. 6 arıcımız kovanlarına kavuştu. Arıcılarımız kovan alırken veya satarken çok dikkatli olması gerekiyor. Plakası olan arı kovanlarını almasınlar. Arı kovanı satışında iki tarafın da imzaladığı sözleşme ve kimlik fotokopilerinin olması gerekiyor. Ucuz kovan satan kişilerden arı kovanı almayın. İnşallah diğer kovanlarda bulunur.

Biz arıcılar olarak bu şekilde şüphelendiğimiz durumlarda devletin yetkili kurumlarını arayarak bilgi verelim. Bu şekilde insanların canını yakanlara göz açtırmayalım. Arıcılık yapan arıcılarımız bu şeklide ucuz ve şüpheli satışlardan uzak dursunlar ve hemen ihbar edin.

paket arı
Önceki İçerikArıları Besleme Yöntemleri
Sonraki İçerik2018 Harbiye Arıcılık Fuarı
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments