Bir Yaşından Küçüklere Bal Yedirmeyin

0
paket arı

Bir yaşından küçük çocuklarınıza bal yedirmeyiniz. Çünkü; arılar polen toplarken bazı bakteri sporlarını da toplayıp bal yapımında kullanabiliyorlar.

Uzmanların verdiği bilgiye göre, arılar bal yapmak için nektar toplarlarken botulizm bakteri sporlarını da beraber alıp farkında olmadan bal yapımında kullanabilirler. Yetişkinlerde bu balın yenmesi sorun yaratmaz. Gerek vücudun savunma sistemi gerekse midenin asitli ortamı, bu bakterinin zarar vermesine müsaade etmezler. Bebeklerde ise hem savunma sistemi yeterli gelişmemiştir, hem de mide hala ancak anne sütünü hazmedebilecek durumdadır.

Yetişkinlerin aksine bebeklerin sindirim sisteminde botulizm sporlarını kontrol eden ve bakterinin çoğalmasını ve zehir üretmesini önleyen faydalı bakteriler henüz gelişmemiştir. Bu bakteri bebeklerde botulizm adı verilen tehlikeli bir zehirlenmeye neden olabilir. Zehirlenen bebek nefes alma ve yutkunma zorluğu çekebilir, kol, bacaklar ve boyunda güçsüzlük ortaya çıkabilir, durum çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Bir yaşını geçmiş çocuklara balın bir zararı olmazken, bu nedenlerle doktorlar tarafından 12 aylıktan daha küçük bebeklere bal yedirilmemesi tavsiye ediliyor.

Zaman içinde denenerek ve tıbbi olarak test edilerek bulunmuş kanıtlarla verilen bir bilgidir. İlk 12 ay bebeklere bal, yumurta sarısı, yeşil biber ve ekşimiş yoğurt yedirilmez diye öğrendik ve tecrübe ettik, çünkü içindeki aminoasitler ve sporlar çok güçlüdür bebekte anaflaktik şoka buna bağlı larenks şişmesine ve boğularak ölmelere varan sonuçlara sebep olur.

paket arı
Önceki İçerikBalsız Arı Keki Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikEşeK Arıcı Maskesi Giyerse
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments