Arıları Kışa Hazırlamak

3
paket arı

Arıları kışa hazırlamak için vakit geldiyse arıcılık için demekki dinlenme zamanı gelmiş demektir. Arıları kışa hazırlamaya başlayarak arıların kış uygusu öncesi yapmanız gereken bazı işler vardır.

arıları kışa hazırlamakGenenillek arılar, kovan içeresindeki hava sıcaklığının 14 derece gibi indiği zaman arı kolonisi bir araya gelerek üzüm salkımı gibi salkımlar oluşturrlar.Yapmış oldukları bu salkımın merkez sıcaklığının 33 derece olduğu en dıştaki arıların yüzeyi ise yaklaşık olarak 6 ila 8 derece olduğu görülmüştür. Bu ısıyı koruma yolu ise arılar bal tüketerek bu sıcaklığı korumaktadırlar. Kar yağdığı zaman havalar soğumaya başlayınca bu salkımdan düşen arılar tekrar bu salkıma çıkamazlar o yüzden kış boyunca arılar rahatsız edilmeyecek yerlerde konakmalıdır.

Baktığınız havalar iyice soğudu ve kovan uçuş deliğinden girip çıkan arılarda yok ise arılıkta gerekli kış için gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Kovanlarının üzerine örtmek ve yerden tasarruf etmek için kovanları yan yana getirerek üzerlerini örtebilirsiniz. Asla bu örtü kesinlikle kovanın havalanmasını engelleyecek şekilde olmamalıdır.

Eğer çevrede propolis kaynakları bolsa arılar giriş deliklerini kendileri daraltırlar. Ama bu yapılmamışsa bir çıta parçasıyla giriş deliğini daraltmak gerekir. Kovan giriş deliğinin yönü sert ve soğuk esen rüzgarların aksi istikamette olmalıdır. Buna dikkat edilmezse arı kovan içindeki gerekli ısıyı sağlayamaz.

Kovanların yerden 40-50 cm yükseklikte sehpalar üzerine konması en doğru harekettir. Eğer kovanlar doğrudan toprak üzerindeyse, kış mevsimine girmeden önce bunların yer ile temasını kesmek gerekir. Kovanın üzerine kar yağması herhangi bir probleme yol açmaz. Bilakis kovan soğuğa karşı daha iyi korunur. Ama özellikle çok kar yağdığı günlerde kovan giriş deliklerinin kontrol edilerek açılması gerekir.

Kışın dışarıda kar olup havanın da güneşli olduğu günlerde arı girişine havalandırmayı kesmeyecek şekilde bir tahta parçası koyarak, güneş ışıklarının kovan içine girmesi engellenmelidir. Çünkü böyle havalarda güneş ışıklarını gören arılar kovan dışına çıkmaya teşebbüs ederler. Fakat dışarısı karlı olduğu için uçamayıp telef olurlar. Arıların dışarı çıkması engellenemiyorsa kara konup ölmemeleri için arılığın önüne, kül, saman, ot gibi şeyler yayılmalıdır.

Eğer kışın arılarda gıda azlığı problemi çıkarsa güneşli bir günde şerbet yerine arı kekiyle beslemek gerekir.  Arı keki ile ilgili gerekli ve ayrıntılı bilgiler ulaşmak için arama kısmına arı keki yazarak aratabilirsiniz.

paket arı
Önceki İçerikArılarda Sonbahar Bakımı
Sonraki İçerikArı Bölme
Subscribe
Bildir

3 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments