Arı Sokması

1
arı sokması
paket arı

Arı sokması hakkında belki bir çok yazı, resim ve video kaynağı mevcut. O yazılara, resimlere ve videolara değinerek arıcı gözü ile bizlerde arı sokması hakkında bilgi vereceğiz. Genel olarak arı sokması kötü bir şey değil, tabi ki alerjiniz varsa o zaman durumlar biraz değişebilir ama yinede panik yapmaya gerek yoktur. Belli bir zaman sonra şişi dinecek ve acısı ise soktuktan 10 saniye sonra gidecektir.

İlk başta arı sokması tabi bilmeyenler için kötü bir şey gibi gelebilir ama dünyanın bir çok yerinde arı zehiri ile tedavi yapılmaktadır. Bazı ülkelerde ise direk arıları kendilerini sokturarak, bazı ülkelerde ise arılardan elde edilen arı zehiri ile tedavi olmaktadırlar. O yüzden arı ve arının zehirinden korkacak bir şey yok. Baz insanlarda bu bazen farklı bir reaksiyon gösterebilmektedir. Bu durumda öncelik olarak yakında bir sağlık kuruluşu varsa oraya gitmelidir. Tabi bu reaksiyonun dozu ise bayılma veya aşırı şişme gibi durumlarda olabilir. Arıların sokması sonucunda bütün bal arıları ölmektedir. Çünkü arı, kendi vücudunun arka kısımndan soktuğu için iğnesi ile birlikte miğde ve bağırsakları bir geldiği için yaşama imkanı yoktur. Her sokan bal arısı ölür. Dikkat ettiyseniz bal arısı dedik yani bu durum yaban ve eşek arıları için geçerli değildir. Çünkü o arılar sinek ve sivri sinekler gibi bir kaç defa sokabilir. Bu durumda yaban ve eşek arıları bal arılarına göre kat kat zararlı ve tehlikelidir.

Arı Sokmasının Belirtileri: Arının soktuğu bölgede, genel olarak kişi önce sokulma yerinde ani ve keskin bir acı duyar, daha sonra burası kızarır ve şişer, ödemli deri kızarır. Şişlik genellikle her hangi bir müdahaleye yapmaya gerek kalmaksızın bir gün içinde kendiliğinden iyileşir.  Alerjisi olmayan kişiler aynı anda bir çok arı tarafından sokulursa ortaya toksik bir tablo da çıkabilir. Bu tablo baş ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, ateş ve havale geçirmekten ölüme kadar gidebilir. Belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Alerjik reaksiyonlar en yaygın, ürtiker(kurdeşen), kızarıklık ve anjioödem(yaygın şişlik) şeklindedir. Hayatı tehdit edici reaksiyonlar solunum sisteminin(nefes darlığı) ve kardiovasküler sistemin(kalpte ritm bozukluğu, şok) tabloya katıldığı durumlarda ortaya çıkar. Böyle durumlarda yapmanız gereken öncelik sağlık kuruluşuna vakit kaybetmeden gitmektir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir: Arı sokması olduğu zaman herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeden önce arının soktuğu o yeri sabun ve bol su ile yıkayınız. Bu şekilde yaparak oranın mikrop kapmasını önlemiş olursunuz. Aynı zamanda aşağıdaki resimlerde bitki ve yiyecekler iyi gelmektedir. Resimdeki açıklamaları okumak için resmi tıklayın.

paket arı
Önceki İçerikArılık Çeşitleri
Sonraki İçerikArılarda Bal Dönemi
Subscribe
Bildir

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments