Arı Kovanları İçin Araba

0
paket arı

7 bin TL’lik Kovanlara 11 Bin TL’lik Araba Aldı…

Bir çoğumuzu ağzı ayılardan yanmıştır işte bu haber tam ayılardan indallah diyenlerimiz için gelsin… Rizeli bal üreticisi, ayılardan korumak istediği 7 bin TL değerindeki arı kovanlarını, 11 TL’lik kamyonetin kasasında yaptırdığı kafesin içine yerleştirdi.

kovanlara arabalı korumaRizeli bal üreticisi, ayılardan korumak istediği 7 bin TL değerindeki arı kovanlarını, 11 TL’lik kamyonetin kasasında yaptırdığı kafesin içine yerleştirdi. Rizeli bal üreticileri, kovanlarını ayılardan korumak için buldukları ilginç çözüm yolları ile dikkat çekiyordu. Kimi bal üreticisi ayıları sesli sistemlerle, kimileri elektrikli tuzaklarla, kimileri ise kovanları ulaşılması güç yamaç ve ağaç dallarına asarak çözüm bulmuştu.

Rize’nin İkizdere ilçesinde yaşayan bal üreticisi Ali İhsan Ekşi’nin (55) ayılara karşı kovanlarını korumak için bulduğu yöntem ise, bu güne kadar uygulanan çözüm yolları arasında en ilginci oldu. Geçtiğimiz yıl ayı saldırısı ile 5 kovanını kaybeden Ekşi, bu yıl emeğini ayılara yedirmemeye karar vererek 7 bin TL değerindeki 14 kovanını koruyabilmek için 11 bin TL değerinde bir kamyon satın aldı. Ekşi, bu kamyonun kasasına ayıların açamayacağı demirden bir kafes ekletti.

arı kovanları için araba

İkizdere ilçesinde yaşayan Ekşi, bulunduğu yerden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Ovit Yaylası’nda park ettiği kamyonunun kasasındaki arılarını, gönül rahatlığı içerisinde günlerce orada bırakabiliyor. Ekşi, havanın ve mevsim şartlarının durumuna göre kamyonu çalıştırarak kovanlarını rahatlıkla farklı bölgelere taşıya biliyor.

Arıcımız, “Kovanlarımı ayı saldırılarından koruya bilmek için bu çareyi buldum. Geçtiğimiz yıl ayılar 5 kovanımı parçaladı. Şimdi araca yaklaşamıyorlar bile. Bu araç bana 11 bin TL’ye mal oldu. İçerisinde 14 kocanım var. Kamyonu yaylada sabit bırakıyorum. Zaman zaman gidip kontrol ediyorum” dedi. Ekşi, 7 bin TL değerindeki kovanları için aldığı 11 bin TL değerindeki kamyonun çalınmasından ise endişe etmediğini belirtti.

Arılarını yaylaya veya dağa bırakmak isteyen arıcılarımız için umarız mantıklı bir çözüm yolu olacaktır.

paket arı
Önceki İçerikArının En Büyük Düşmanı İnsan
Sonraki İçerikArı Oğulu Resimleri
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments