Arı Kovanını Açmadan Bal Toplayın

37
kovanı açmadan bal toplayın
ana arı siparişi
satılık arı ve paket arı

Arıcılık dünyası için yeni ve bir o kadar ilginç olan bir buluş ile karşılaşıyoruz. Avustralyalı baba ile oğulun yapmış olduğu icadı görenleri şaşırtıyor. Arı kovanını açmadan bal toplayarak bal sağımı yapıyorsunuz.

Arıcılık ile uğraşanlar artık arıcılığında bir sistematik hale geldiğini görünce üzülürler mi sevinirler mi bilemiyoruz. Avustralyalı baba ve oğul Stuart ve Cedar Anderson ilginç ve zekice bir yöntemle kovanı açmadan bal toplamak için bir yöntemi geliştirdiler. Bu icatlarının adına ise “Akar Çerçeve” diye adlandırdılar.

Akar Çerçeve sistemi arı kovanını açmanıza gerek yok ve bal kendiliğinden kovan dışında olan bir kaba doluyor. Bu şekilde yaparak arıları falan rahatsız etmiyorsunuz ve arılarında herhangi bir sokması veya sıkıntısı olmuyor.

Çok ilginçtir ki, bu ekip indiegogo sitesi aracılığıyla yatırımcılardan para toplamak amacıyla bir girişim başlattı. İlk başlarda 70000 dolar hedefle başlattıkları kampanya şuanda internet üzerinden 3.2 milyon dolarlık para toplamış.

Sistemin nasıl çalıştığını anlamak hiçde zor değil, arıcılık yapanlar durumu hemen anlayacaktır. Petek gözlerini bir alet aracılığı ile değişebiliyor. Belli bir zaman sonra arılar balı dolduruyor ve daha sonra bu alet vasıtasıyla petek gözlerini bozuyor bal akıyor daha sonra yine alet ile düzeltiyor petek gözleri eski haline gelmiş oluyor. Videoyu izlediğiniz zaman daha iyi anlayacaksınız.

Özetle, petek takma derdi yok, bal sağımı gibi zahmetli bir iş yok, arazide ikende direk kavanoza doldurabilirsiniz ama işin olumsuz tarafı ise her şeyin plastik malzemeden imal edilmesidir.

 

satılık arı ve paket arı

37 Yorumlar

 1. evet……….. ama…………….. o gözlerde yavru varsa telef olur….çok büyük bir arı ölümü olur…..çünkü arılar bir yandan bal depolarken bir yandan da o gözlere yavru yapıyor…!!!??????

     • Önümüzdeki sezona yetiştireceğimizi düşünüyoruz. fiyatlar ortalama avrupanın 3 te 1 i olacak gibi gözüküyor. Bizim sistemimiz bu sistemden daha dinamik çalışacak görüntü ve işlev aynı fakat işleyiş farklı olucak. yakında paylaşımlara başlayacağız zaten. şu an patent aşamasındayız. İyi günler.

     • onceki yorumumda 1-2 ay a kadar yapacağımızı soylemiştim ama o proje avrupadakinin aynısı olduğu için patent aşamasına takıldı p yuzden sistem tamamen değişti.

    • Bal cesmeniz ne burumda avrupanın daha ucuz oluk dediınz bize son halini gosterimisiniz bende arı beslemek istiyorum yardımcı olursanız cok sevinirim ingilizce bilmediyim icin petekler nasıl konur nasıl calıstırılır yardımcı olursanız cok sevınirim tsk

 2. Merhabalar;
  Flow Hive Çerçevelerine(Flow Frames) aşağıdaki Ebay adresinden uluslararası ücretsiz kargo ile sipariş verebilirsiniz. Türkiye’ye ücretsiz teslimat vardır. 2 adet çerçeve ve gerekli aparatlarıyla 7 ila 10 gün içerisinde elinizde olur, FlowHive’ın resmi sitesinden vereceğiniz siparişler Mart/2016 da kargolanıyor. Aşağıdaki Ebay satış adresinden vereceğiniz siparişler 2 gün içerisinde kargoya verilir.

  ebay.com/itm/Revolutionary-Flow-Hive-Frames-For-Beekeeping-Making-Honey-Harvest-Easier-/272006099038?hash=item3f54d3b05e

 3. merhaba bu ürünü efegen makina olarak yaptık. faydalı model patent aldık. tamamen gıdaya uygun plastikten (PP) üretimine başladık. saha testleri yapılıyor şuan. yakında satışa sunucaz. 120 tl adet satış. yüksek adetli alımlarda %20 iskonta yapıcaz. hayırlı olsun.

 4. merhaba arkadaşlar. evet patent çıktı. artık satışa başlayabiliriz. akar çerceve üretimi başlamıştır. bana ulaşmak isteyen arıcı dostlarımı bana ameil atmaları yeterlidir. iyi günler.

 5. 2 gün önce bende bu sistemi keşfettim araştırdım. türkiyede bulamadım. yurtdşından 7 adet almayı düşünüyordum ama kalitesiz bir ürün alırsam boş yere 300dolar masrafa girmek istemedim.
  Zafer bey patent aldık diye yazmışsınız bana ürün görselleri yada varsa kısa tanıtım videosunu gönderirmisiniz.
  kitapuani@gmail.com ilginize teşekkür ederim.
  iyi çalışmalar dilerim.

Yorumunuz veya görüşünüz nedir?

Yazı hakkında yorumunuz nedir?
İsminiz Nedir