Arı Kovanını Açmadan Bal Toplayın

40
kovanı açmadan bal toplayın
paket arı

Arıcılık dünyası için yeni ve bir o kadar ilginç olan bir buluş ile karşılaşıyoruz. Avustralyalı baba ile oğulun yapmış olduğu icadı görenleri şaşırtıyor. Arı kovanını açmadan bal toplayarak bal sağımı yapıyorsunuz.

Arıcılık ile uğraşanlar artık arıcılığında bir sistematik hale geldiğini görünce üzülürler mi sevinirler mi bilemiyoruz. Avustralyalı baba ve oğul Stuart ve Cedar Anderson ilginç ve zekice bir yöntemle kovanı açmadan bal toplamak için bir yöntemi geliştirdiler. Bu icatlarının adına ise “Akar Çerçeve” diye adlandırdılar.

Akar Çerçeve sistemi arı kovanını açmanıza gerek yok ve bal kendiliğinden kovan dışında olan bir kaba doluyor. Bu şekilde yaparak arıları falan rahatsız etmiyorsunuz ve arılarında herhangi bir sokması veya sıkıntısı olmuyor.

Çok ilginçtir ki, bu ekip indiegogo sitesi aracılığıyla yatırımcılardan para toplamak amacıyla bir girişim başlattı. İlk başlarda 70000 dolar hedefle başlattıkları kampanya şuanda internet üzerinden 3.2 milyon dolarlık para toplamış.

Sistemin nasıl çalıştığını anlamak hiçde zor değil, arıcılık yapanlar durumu hemen anlayacaktır. Petek gözlerini bir alet aracılığı ile değişebiliyor. Belli bir zaman sonra arılar balı dolduruyor ve daha sonra bu alet vasıtasıyla petek gözlerini bozuyor bal akıyor daha sonra yine alet ile düzeltiyor petek gözleri eski haline gelmiş oluyor. Videoyu izlediğiniz zaman daha iyi anlayacaksınız.

Özetle, petek takma derdi yok, bal sağımı gibi zahmetli bir iş yok, arazide ikende direk kavanoza doldurabilirsiniz ama işin olumsuz tarafı ise her şeyin plastik malzemeden imal edilmesidir.

 

paket arı
Önceki İçerikBirbirinden Güzel Arılıklar
Sonraki İçerikÇerçevesiz ve Peteksiz Bal Yapımı
Subscribe
Bildir

40 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments